Themes - Twenty Ten - en to sv_SE translation catalogue (98 entries)

note: Description of the theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
sv_SE: Temat 2010 för WordPress är ett stilfullt, anpassningsbart, enkelt och lättläst tema - gör det till ditt med en anpassad meny, egen sidhuvudsbild och bakgrund. Twenty Ten stödjer sex widgetområden (två i sidofältet, fyra i sidfoten) och miniatyrbilder (miniatyrbilder för galleriinlägg och anpassade bilder i sidhuvud för inlägg och sidor). Det innehåller formatmallar för tryck och den visuella redigeraren i admin, speciella stilar för inlägg i kategorierna ”Notiser” och ”Galleri”, och innehåller en valfri sidmall som tar bort sidofältet på sidor.

en: Relaxing at the lake after dinner
sv_SE: Vilar vid sjön efter middagen

en: A lake at night, with Adirondack chairs in the foreground. The sun sets in the background.
sv_SE: En sjö på kvällen, med strandstolar i förgrunden och en solnedgång i bakgrunden.

en: Later that night, we went back to the lake and sat by the shore. It felt different at night; quieter, as if all of nature had gone to sleep for  a little while. The only noises were the chirp of crickets and the soft splash of the waves lapping at the shore. What a beautiful way to end the day.
sv_SE: Senare samma kväll återkom vi till sjön och satte oss vid stranden. Allt kändes annorlunda på kvällen. Det var tystare, som om naturen lagt sig att sova ett tag. De enda ljuden som hördes var syrsornas spel och vågornas försiktiga rörelser vid stranden. Ett helt perfekt sätt att avsluta dagen.

en: Nearby our cabin was a lake. The sunrise looked beautiful as it rose over the hills beyond the water, reflecting down onto the gentle morning waves. I sat on the dock and drank a cup of coffee, enjoying the cool air on my skin. The coffee kept me warm inside.
sv_SE: Det fanns en sjö intill vår stuga. Den otroligt vackra soluppgången på andra sidan sjön speglade sig i de lugna morgonvågorna. Jag satt på kajen, drack lite kaffe och njöt av den svala vinden mot min hud, samtidigt som kaffet värmde mig inifrån.

en: The lake at 6:54 AM
sv_SE: Sjön 06:54

en: A lake with several boats docked. The sun is rising behind mountains in the background.
sv_SE: En sjö med flera båtar vid kaj. I bakgrunden går solen upp bakom bergen.

en: Alternating Images
sv_SE: Alternerande bilder

en: "Take time off&hellip; The world will not fall apart without you."
sv_SE: ”Ta lite ledigt … Världen klarar sig utan dig några dagar.”

en: Highlighted Quote
sv_SE: Markerat citat

en: It’s amazing what a good weekend can do. After a tough couple weeks at work, I knew I needed to get away and be in nature. My partner and I decided to take a long weekend and stay in a cabin in the woods. We packed up after work on Friday and drove out into the country, passing through fields full of horses, old farms, and quaint little town squares. It was an idyllic drive. Eventually, we reached our destination and unpacked the car. We couldn’t wait to cook up a simple dinner and then relax by the fireplace.
sv_SE: Tänk vad mycket ett härligt veckoslut kan betyda. Efter ett par krävande veckor på jobbet behövde jag komma ut i naturen. Min partner och jag tog en extra dag ledigt och tillbringade ett långt veckoslut i en stuga. Efter jobbet på fredagen packade vi väskorna och körde ut på landet, förbi fält med hästar, gamla gårdar och små lugna torgplatser. Själva resan var en idyllisk upplevelse. Till sist nådde vi målet för resan och kunde packa ur bilen. Sedan lagade vi omedelbart en enkel kvällsmat och kopplade av framför braskaminen.

en: A Weekend Away
sv_SE: Ett veckoslut hemifrån

en: An old barn we passed on the drive
sv_SE: En gammal lada vi passerade under vår resa

en: A red barn with a white roof in a field.
sv_SE: En röd lada med vitt tak på ett fält.

en: Introduction
sv_SE: Introduktion

note: translators: %s: Post title.
en: Go to %s
sv_SE: Gå till %s

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning. Detta är en förhandsgranskning. Din kommentar blir synlig när den har godkänts.

note: translators: %s: The post title.
en: One Response to %s
sv_SE: Ett svar på %s

en: White
sv_SE: Vitt

en: Light Gray
sv_SE: Ljusgrått

en: Medium Gray
sv_SE: Mellangrått

en: Black
sv_SE: Svart

en: Blue
sv_SE: Blått

note: Template Name of the theme
en: One column, no sidebar
sv_SE: En kolumn, utan sidofält

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
sv_SE: Etikettarkiv: %s

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Ledsen, men inga matchande resultat kunde hittas baserat på dina kriterier. Var vänlig försök med andra sökord.

en: Nothing Found
sv_SE: Inget hittades

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
sv_SE: Sökresultat för: %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
sv_SE: <span class="%1$s">Etiketter</span> %2$s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
sv_SE: <span class="%1$s">Publicerat i</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
sv_SE: notiser

en: % Comments
sv_SE: % kommentarer

en: 1 Comment
sv_SE: 1 kommentar

en: Leave a comment
sv_SE: Lämna en kommentar

en: View posts in the Gallery category
sv_SE: Visa inlägg i gallerikategorin

en: More Galleries
sv_SE: Fler gallerier

en: View Galleries
sv_SE: Visa gallerier

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
sv_SE: Permalänk till %s

note: translators: 1: HTML tag attributes, 2: Image count.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
sv_SE[0]: Detta galleri innehåller <a %1$s>%2$s bild</a>.
sv_SE[1]: Detta galleri innehåller <a %1$s>%2$s bilder</a>.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
sv_SE: galleri

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
sv_SE: Tyvärr så kunde inga resultat hittas för efterfrågat arkiv. Kanske kan en sökning hjälpa dig att hitta relaterande inlägg.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Nyare inlägg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
sv_SE: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre inlägg

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Visa alla inlägg av %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Link to full-size image
sv_SE: Länk till bild i originalstorlek

note: translators: %s: Image dimensions.
en: Full size is %s pixels
sv_SE: Full storlek är %s pixlar

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date.
en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
sv_SE: <span class="%1$s">Publicerat</span> %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
sv_SE: <span class="%1$s">Av</span> %2$s

en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
sv_SE: Sida %s

note: translators: 3: Post permalink, 4: Post title.
en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv_SE: Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalänk till %4$s" rel="bookmark">permalänk</a>.

note: translators: 1: Category name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv_SE: Det här inlägget postades i %1$s. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalänk till %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv_SE: Det här inlägget postades i %1$s och har märkts med etiketterna %2$s. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
sv_SE: Visa alla inlägg av %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date, 3: Author display name.
en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
sv_SE: <span class="%1$s">Postat den</span> %2$s <span class="meta-sep">av</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
sv_SE: Fjärde widgetfält i sidfot

en: Third Footer Widget Area
sv_SE: Tredje widgetfält i sidfot

en: Second Footer Widget Area
sv_SE: Andra widgetfält i sidfot

en: An optional widget area for your site footer.
sv_SE: Ett valfritt widgetfält för din sidfot.

en: First Footer Widget Area
sv_SE: Första widgetfält i sidfot

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
sv_SE: Ett valfritt sekundärt widgetfält, visas under det primära widgetfältet i din sidopanel.

en: Secondary Widget Area
sv_SE: Sekundärt widgetfält

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
sv_SE: Lägg till widgets som ska visas i din sidopanel här.

en: Primary Widget Area
sv_SE: Primärt widgetfält

en: (Edit)
sv_SE: (Redigera)

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s kl. %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning.

note: translators: %s: Author display name.
en: %s <span class="says">says:</span>
sv_SE: %s <span class="says">skriver:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Fortsätt läsa <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: Header image description.
en: Sunset
sv_SE: Solnedgång

note: translators: Header image description.
en: Path
sv_SE: Sökväg

note: translators: Header image description.
en: Inkwell
sv_SE: Färgbrunn

note: translators: Header image description.
en: Forest Floor
sv_SE: Skogsmatta

note: translators: Header image description.
en: Fern
sv_SE: Ormbunke

note: translators: Header image description.
en: Concave
sv_SE: Konkav

note: translators: Header image description.
en: Cherry Blossoms
sv_SE: Körsbärsblom

note: translators: Header image description.
en: Berries
sv_SE: Bär

en: Primary Navigation
sv_SE: Primär navigation

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s.
sv_SE: Drivs med %s.

en: Semantic Personal Publishing Platform
sv_SE: Semantisk personlig publiceringsplattform

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer är stängda.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Nyare kommentarer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
sv_SE: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre kommentarer

note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
sv_SE[0]: %1$s svar på %2$s
sv_SE[1]: %1$s svar på %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
sv_SE: Det här inlägget är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att se eventuella kommentarer.

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
sv_SE: Kategoriarkiv: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
sv_SE: Om %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
sv_SE: Författararkiv: %s

en: Blog Archives
sv_SE: Bloggarkiv

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: <span>%s</span>
sv_SE: Årsarkiv: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: <span>%s</span>
sv_SE: Månadsarkiv: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: <span>%s</span>
sv_SE: Dagsarkiv: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
sv_SE: Tyvärr så kunde inte sidan du efterfrågat hittas. Kanske kan en sökning hjälpa.

en: Not Found
sv_SE: Kunde inte hittas

note: Author of the theme
en: the WordPress team
sv_SE: WordPress teamet
