Themes - Twenty Nineteen - en to sv_SE translation catalogue (100 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
sv_SE: Vårt standardtema för 2019 är utformat för att visa upp blockredigerarens möjligheter. Det har anpassade stilar för alla standardblock och är konstruerat så att innehållet i ser likadant ut redigeraren som på webbplatsen. Twenty Nineteen är utformat så att det kan anpassas för många typer av webbplatser, vare sig du har en fotoblogg, startar ett nytt företag eller stödjer en ideell förening. Det är byggt för att vara snyggt på skärmar av alla storlekar, med gott om vitt utrymme, rubriker i moderna sans-serifer i kombination med brödtext i klassiska serif-typsnitt.

note: translators: Comments navigation link text. The secondary-text element is hidden on small screens.
en: <span class="primary-text">Next</span> <span class="secondary-text">Comments</span>
sv_SE: <span class="primary-text">Nästa</span> <span class="secondary-text">kommentar</span>

note: translators: Comments navigation link text. The secondary-text element is hidden on small screens.
en: <span class="primary-text">Previous</span> <span class="secondary-text">Comments</span>
sv_SE: <span class="primary-text">Föregående</span> <span class="secondary-text">kommentar</span>

en: We help companies communicate with their customers.
sv_SE: Vi hjälper företag att kommunicera med sina kunder.

en: Spark interest on social media
sv_SE: Väck intresse på sociala medier

en: We help businesses grow.
sv_SE: Vi hjälper företag att växa.

en: Activate new customers
sv_SE: Aktivera nya kunder

en: We help startups define (or refine) a clear brand identity.
sv_SE: Vi hjälper nystartade företag att definiera (eller omdefiniera) en tydlig varumärkesidentitet.

en: Redefine brands
sv_SE: Omdefiniera varumärken

en: What We Do
sv_SE: Vad vi gör

en: Oddly enough, Doug Watson also grew up working alongside his parents at a family-owned restaurant in Queens, NY. He &nbsp;worked on digital campaigns for Fortune 500 Companies before joining Eva Green Consulting.
sv_SE: Lustigt nog hjälpte även Doug Watson under sina uppväxtår sina föräldrar på en familjeägd restaurang i Queens, NY. Han arbetade med digitala kampanjer för Fortune 500-företag innan han kom till Eva Green Consulting.

en: Eva Young grew up working alongside her parents at their restaurant in Queens, NY. She opened Eva Young Consulting in 2014 to help small businesses like her parents’ restaurant adapt to the digital age.
sv_SE: Eva Young växte upp arbetar tillsammans med sina föräldrar på deras restaurang i Queens, NY. År 2014 öppnade hon Eva Young Consulting för att hjälpa småföretag som hennes föräldrars restaurang att anpassa sig till den digitala tidsåldern.

en: Content Strategy
sv_SE: Innehållsstrategi

en: Copywriting
sv_SE: Marknadsföringstexter

en: Marketing
sv_SE: Marknadsföring

en: Social Media
sv_SE: Sociala medier

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Website Design
sv_SE: Webbplatsdesign

en: Services
sv_SE: Tjänster

en: Contact Us
sv_SE: Kontakta oss

en: 20 Cooper Avenue
sv_SE: 20 Cooper aveny

en: Get In Touch
sv_SE: Kontakta oss

en: Learn More
sv_SE: Lär dig mer

en: Eva Young Consulting was founded in 2014 to meet the needs of small businesses in the San Francisco Bay Area. We help startups define a clear brand identity and digital strategy that will carry them through their financing rounds and scale as their business grows. Discover how we can boost your brand with a unique and powerful digital marketing strategy.
sv_SE: Eva Young Consulting grundades 2014 för att tillgodose behoven hos småföretag i San Francisco Bay Area. Vi hjälper nystartade företag att definiera en tydlig varumärkesidentitet och digital strategi som hjälper dem när de söker finansiering och när företaget växer. Upptäck hur vi kan stärka ditt varumärke med en unik och kraftfull digital marknadsstrategi.

en: Advocating for Businesses and Entrepreneurs since 2014
sv_SE: På företagens och entreprenörers sida sedan 2014

en: About
sv_SE: Om

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning. Detta är en förhandsgranskning. Din kommentar blir synlig när den har godkänts.

en: Dark Blue
sv_SE: Mörkblått

en: Blue
sv_SE: Blått

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
sv_SE: <span class="meta-nav">Publicerad i</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
sv_SE: <span class="meta-nav">Publicerat i</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
sv_SE: Utvalt

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
sv_SE: Twenty Nineteen kräver lägst WordPress version 4.7. Du använder version %s. Uppgradera och försök igen.

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: More
sv_SE: Mer

en: Apply a filter to featured images using the primary color
sv_SE: Använd ett filter för utvalda bilder med användning av primärfärgen

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
sv_SE: Använd en anpassad färg för knappar, länkar, utvalda bilder m.m.

[ctx: primary color]
en: Custom
sv_SE: Anpassad

[ctx: primary color]
en: Default
sv_SE: Standard

en: White
sv_SE: Vitt

en: Light Gray
sv_SE: Ljustgrått

en: Dark Gray
sv_SE: Mörkgrått

en: Huge
sv_SE: Enorm

en: Large
sv_SE: Stor

en: Small
sv_SE: Liten

en: Footer Menu
sv_SE: Sidfotsmeny

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
sv_SE: Full storlek

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
sv_SE: Sida

en: Add widgets here to appear in your footer.
sv_SE: Lägg till widgetar här som ska visas i sidfoten.

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Primary Color
sv_SE: Huvudfärg

en: No comments
sv_SE: Ingen kommentar

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
sv_SE[0]: %d kommentar
sv_SE[1]: %d kommentarer

en: View more posts
sv_SE: Visa fler inlägg

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
sv_SE: Publicerat av %s

en: Top Menu
sv_SE: Toppmeny

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
sv_SE: Fortsätt läsa<span class="screen-reader-text"> ”%s”</span>

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv_SE: Det verkar som att vi inte kan hitta det du letar efter. Prova att göra en sökning.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Inget matchade dina söktermer. Försök igen med några andra nyckelord.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
sv_SE: Redo att publicera ditt första inlägg? <a href="%s">Kom igång här</a>.

en: Nothing Found
sv_SE: Inget hittades

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
sv_SE: Föregående inlägg:

en: Previous Post
sv_SE: Föregående inlägg

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
sv_SE: Nästa inlägg:

en: Next Post
sv_SE: Nästa inlägg

en: Search results for:
sv_SE: Sökresultat för:

en: Older posts
sv_SE: Äldre inlägg

en: Newer posts
sv_SE: Nyare inlägg

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags:
sv_SE: Etiketter:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted in
sv_SE: Publicerat i

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
sv_SE: Lämna en kommentar<span class="screen-reader-text"> till %s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted by
sv_SE: Publicerat av

en: Archives:
sv_SE: Arkiv:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
sv_SE: Arkiv för %s:

en: Post Type Archives:
sv_SE: Inläggstypsarkiv:

en: Daily Archives:
sv_SE: Dagliga arkiv:

en: Monthly Archives:
sv_SE: Månatliga arkiv:

en: Yearly Archives:
sv_SE: Årsarkiv:

en: Author Archives:
sv_SE: Författararkiv:

en: Tag Archives:
sv_SE: Etikettarkiv:

en: Category Archives:
sv_SE: Kategoriarkiv:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
sv_SE: Redigera <span class="screen-reader-text">%s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: Social Links Menu
sv_SE: Meny för sociala länkar

en: Primary
sv_SE: Primär

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
sv_SE: Drivs med %s.

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer är stängda.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[0]: %1$s svar på ”%2$s”
sv_SE[1]: %1$s svar på ”%2$s”

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
sv_SE: Ett svar på ”%s”

en: Leave a comment
sv_SE: Lämna en kommentar

en: Join the Conversation
sv_SE: Delta i diskussionen

en: Your comment is awaiting moderation.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning.

en: Edit
sv_SE: Redigera

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s kl. %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
sv_SE: %s <span class="screen-reader-text says">säger:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
sv_SE: Det verkar som om inget hittades på denna plats. Kanske prova en sökning?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
sv_SE: Hoppsan! Den sidan kan inte hittas.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
sv_SE: WordPress-teamet

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/
