Plugins - Health Check &amp - en to sv_SE translation catalogue (441 entries)

en: Highest supported PHP
sv_SE: Högsta PHP-version som stöds

en: Minimum PHP
sv_SE: Lägsta PHP-version

en: Plugin
sv_SE: Tillägg

note: translators: %s: URL for the Site Health page.
en: <a href="%s">Visit the Site Health page</a> to gather information on about your site..
sv_SE: Gå till <a href="%s">sidan för hälsokontroll av webbplats</a> för att samla ihop information om din webbplats.

en: No Site Health information has been gathered yet, you can do so by visiting the Site Health page, alternatively the checks will run automatically once every week.
sv_SE: Ingen information om webbplatsens hälsa har samlats in än. Du kan göra detta nu genom att  gå till sidan för webbplatsens hälsokontroll. I annat fall kommer kontroller att köras automatiskt en gång i veckan.

en: No information yet&hellip;
sv_SE: Ingen information ännu …

en: Could not be determined
sv_SE: Gick inte att avgöra

en: Check plugins
sv_SE: Kontrollera tilläggen

en: The compatibility check will need to send requests to the <a href="https://wptide.org">WPTide</a> project to fetch the test results for each of your plugins.
sv_SE: Kompatibilitetstestet behöver även skicka förfrågningar till projektet <a href="https://wptide.org">WPTide</a> för att hämta testresultat för vart och ett av dina tillägg.

en: Attempt to identify the compatibility of your plugins before upgrading PHP, note that a compatibility check may not always be accurate, and you may want to contact the plugin author to confirm that things will continue working.
sv_SE: Försök att kontrollera kompatibiliteten hos dina tillägg innan du uppgraderar PHP. Tänk på att en kompatibilitetstest inte alltid ger korrekt resultat och att du kanske behöver kontakta tilläggets författare för att kolla om det kommer att fungera även i fortsättningen.

en: Plugin compatibility
sv_SE: Kompatibilitet hos tillägg

en: Could not retrieve server headers
sv_SE: Det gick inte att hämta header-information från servern

en: Server headers
sv_SE: Header-information från servern

en: Unable to determine the websites server user
sv_SE: Det gick inte att avläsa användarnamnet på webbplatsens server

en: Website server user
sv_SE: Användarnamn på webbplatsens server

en: Inactive Themes
sv_SE: Inaktiva teman

en: Parent Theme
sv_SE: Modertema

en: Should be improved
sv_SE: Kan förbättras

en: Good
sv_SE: Bra

en: All site health tests have finished running. There are items that should be addressed, and the results are now available on the page.
sv_SE: Alla hälsokontroller för webbplatsen har nu avslutats. Det finns saker som bör åtgärdas och resultaten är nu tillgängliga på sidan.

en: Timezone
sv_SE: Tidszon

note: translators: %s: The name of the late cron event.
en: The scheduled event, %s, is late to run. Your site still works, but this may indicate that scheduling posts or automated updates may not work as intended.
sv_SE: Den schemalagda åtgärden %s är försenad. Din webbplats fungerar fortfarande, men detta kan vara en indikation på att tidsinställd publicering eller automatiska uppdateringar inte fungerar som avsett.

en: A scheduled event is late
sv_SE: En schemalagd åtgärd är försenad

en: Update your site timezone
sv_SE: Uppdatera din tidszon

en: Your site is not using localized timezones
sv_SE: Din webbplats använder inte lokalt anpassade tidszoner

en: Daylight Savings Time (DST) may affect the times used and shown by your site, and using an UTC offset, instead of a localized timezone, means that the site does not get automatic DST updates.
sv_SE: Sommartid (DST) kan påverka de tider som används och visas av webbplatsen. Om du använder en specifik förskjutning gentemot UTC snarare än en lokalt anpassad tidszon innebär detta att tiden inte kommer att justeras automatiskt när sommartid börjar eller slutar.

en: Your site uses localized timezones
sv_SE: Din webbplats använder lokalt anpassade tidszoner

note: translators: 1: Count of issues. 2: URL for the Site Health page.
en: Take a look at the <strong>%1$d items</strong> on the <a href="%2$s">Site Health Check status page</a>.
sv_SE: Studera <strong>%1$d punkt(er)</strong> på sidan <a href="%2$s">Hälsostatus för webbplats</a>.

en: Your site scores pretty well on the Health Check, but there are still some things you can do to improve the performance and security of your website.
sv_SE: Din webbplats klarar sig riktigt bra i kontrollen av dess hälsa, men det finns ändå vissa saker du kan göra för att förbättra webbplatsens prestanda och säkerhet.

en: Great job! Your site currently passes all site health checks.
sv_SE: Stiligt! För närvarande klarar din webbplats alla kontroller avseende webbplatsens hälsa.

en: Your site has critical issues that should be addressed as soon as possible to improve the performance or security of your website.
sv_SE: Webbplatsen har allvarliga problem som bör åtgärdas så snart som möjligt för att förbättra webbplatsens prestanda eller säkerhet.

note: translators: %s: URL to Site Health Status page
en: This page can show you every detail about the configuration of your WordPress website. For any improvements that could be made, see the <a href="%s">Site Health Status</a> page.
sv_SE: Sidan kan visa dig all information om hur din WordPress-webbplats är konfigurerad. Eventuella förbättringar som kan göras beskrivs på sidan <a href="%s">Hälsostatus för webbplats</a>.

en: Results are still loading&hellip;
sv_SE: Resultaten håller fortfarande på att laddas &hellip;

note: translators: %d: Amount of hidden themes.
en: Show %d remaining themes
sv_SE: Visa %d återstående teman

note: translators: %d: Amount of hidden plugins.
en: Show %d remaining plugins
sv_SE: Visa %d återstående tillägg

en: When bulk-disabling plugins, a site failure occurred. Because of this the change was automatically reverted.
sv_SE: Vid samtidig inaktivering av flera tillägg inträffade ett fel på webbplatsen. På grund av detta backades ändringen tillbaka automatiskt.

en: When bulk-enabling plugins, a site failure occurred. Because of this the change was automatically reverted.
sv_SE: Vid samtidig aktivering av flera tillägg inträffade ett fel på webbplatsen. På grund av detta backades ändringen tillbaka automatiskt.

en: When enabling troubleshooting on the selected plugins, a site failure occurred. Because of this the selected plugins were kept disabled while troubleshooting mode started.
sv_SE: Vid aktivering av felsökning för de valda tilläggen inträffade ett fel på webbplatsen. Av denna anledning fortsatta de valda tilläggen att vara inaktiverade när felsökningsläget startades.

note: translators: %s: The module name.
en: The required module, %s, is not installed, or has been disabled.
sv_SE: Den nödvändiga modulen %s är inte installerad eller är inaktiverad.

en: Your site has 1 installed theme, and it is up to date.
sv_SE: Din webbplats har 1 tema installerat, och det är uppdaterat.

en: Your site has 1 active plugin, and it is up to date.
sv_SE: Din webbplats har 1 aktivt tillägg, och det är uppdaterat.

en: Extended PHP Information
sv_SE: Utökad PHP-information

en: The Site Health check requires JavaScript.
sv_SE: Kontrollen av webbplatsens hälsa kräver JavaScript för att fungera.

en: Secondary menu
sv_SE: Sekundärmeny

en: Site Health
sv_SE: Hälsokontroll för webbplatser

en: View extended PHP information
sv_SE: Visa utökad PHP-information

en: Copied!
sv_SE: Kopierat!

en: Copy site info to clipboard
sv_SE: Kopiera information om webbplatsen till urklipp

en: If you want to export a handy list of all the information on this page, you can use the button below to copy it to the clipboard. You can then paste it in a text file and save it to your device, or paste it in an email exchange with a support engineer or theme/plugin developer for example.
sv_SE: Om du vill exportera en bekväm lista med all information som finns på denna sida kan du använda knapparna nedan för att kopiera texten till urklipp. Sedan kan du klistra in det i en textfil och spara på hårddisken, eller klistra in det i ett e-postmeddelande till, exempelvis, någon supportperson eller utvecklare av något tema eller tillägg.

en: Site Health Info
sv_SE: Information om webbplatsens hälsa

en: Troubleshooting mode
sv_SE: Felsökningsläge

en: Passed tests
sv_SE: Klarade prov

en: Site Health Status
sv_SE: Hälsostatus för webbplats

en: Everything is running smoothly here.
sv_SE: Här är allt som det ska.

en: Great job!
sv_SE: Stiligt!

en: Total size is not available. Some errors were encountered when determining the size of your installation.
sv_SE: Totalstorleken är inte tillgänglig. Några fel inträffade när storleken av din installation skulle kontrolleras.

en: The directory size calculation has timed out. Usually caused by a very large number of sub-directories and files.
sv_SE: Beräkningen av katalogens filstorlek har tagit för lång tid. Vanligaste orsaken är ett mycket stort antal underkataloger och filer.

en: The size cannot be calculated. The directory is not accessible. Usually caused by invalid permissions.
sv_SE: Det går inte att beräkna storleken. Katalogen går inte att nå. Detta beror vanligtvis på felaktiga åtkomsträttigheter.

en: Theme directory location
sv_SE: Plats för temats filkatalog

en: Theme features
sv_SE: Temafunktioner

en: None
sv_SE: Inget

en: Is SUHOSIN installed?
sv_SE: Är SUHOSIN installerat?

en: PHP version
sv_SE: PHP-version

en: Web server
sv_SE: Webbserver

en: ImageMagick version string
sv_SE: Versionssträng för ImageMagick

en: ImageMagick version number
sv_SE: Versionsnummer för ImageMagick

en: Plugins directory size
sv_SE: Storlek på tilläggens filkatalog

en: Plugins directory location
sv_SE: Plats för tilläggens filkatalog

en: Themes directory size
sv_SE: Storlek på filkatalogen för teman

en: Themes directory location
sv_SE: Plats för filkatalogen för teman

en: Uploads directory size
sv_SE: Storlek på filkatalog för uppladdningar

en: Uploads directory location
sv_SE: Plat för filkatalog för uppladdningar

en: WordPress directory size
sv_SE: Storlek på WordPress filkatalog

en: WordPress directory location
sv_SE: Plats för WordPress filkatalog

en: Loading&hellip;
sv_SE: Laddar&hellip;

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
sv_SE: Visar om WordPress kan skriva till de kataloger där skrivåtkomst behövs.

en: These settings alter where and how parts of WordPress are loaded.
sv_SE: Dessa inställningar förändrar var och hur vissa delar av WordPress läses in.

en: Directories and Sizes
sv_SE: Filkataloger och deras storlekar

[ctx: comment status]
en: Closed
sv_SE: Stängt

[ctx: comment status]
en: Open
sv_SE: Öppet

en: No permalink structure set
sv_SE: Ingen permalänkstruktur är inställd

en: User Language
sv_SE: Användarspråk

en: Site Language
sv_SE: Webbplatsspråk

en: Debugging enabled
sv_SE: Felsökning startad

en: The REST API did not behave correctly
sv_SE: REST-API betedde sig inte korrekt

en: The REST API encountered an unexpected result
sv_SE: REST-API fick ett oväntat resultat

note: translators: 1: The HTTP response code. 2: The error message returned.
en: Error: [%1$s] %2$s
sv_SE: Fel: [%1$s] %2$s

en: The REST API encountered an error
sv_SE: REST-API gav ett fel

en: The REST API is one way WordPress, and other applications, communicate with the server. One example is the block editor screen, which relies on this to display, and save, your posts and pages.
sv_SE: REST-API är ett sätt WordPress och andra tillämpningar kommunicerar med servern. Ett exempel är sidan med blockredigeraren, som använder gränssnittet för att visa och spara dina inlägg och sidor.

note: translators: 1: Name of the constant used. 2: List of hostnames whitelisted.
en: HTTP requests have been blocked by the %1$s constant, with some hosts whitelisted: %2$s.
sv_SE: HTTP-anrop har blockerats av konstanten %1$s med några vitlistade adresser: %2$s.

en: HTTP requests are partially blocked
sv_SE: HTTP-förfrågningar blockeras delvis

note: translators: %s: Name of the constant used.
en: HTTP requests have been blocked by the %s constant, with no allowed hosts.
sv_SE: HTTP-anrop har blockerats av konstanten %s utan några godkända adresser.

en: HTTP requests are blocked
sv_SE: HTTP-förfrågningar blockeras

en: It is possible for site maintainers to block all, or some, communication to other sites and services. If set up incorrectly, this may prevent plugins and themes from working as intended.
sv_SE: Det är möjligt för dem som underhåller webbplatsen att blockera all, eller viss, kommunikation till andra webbplatser och tjänster. Om detta är felaktigt konfigurerat kan det hindra tillägg och teman från att fungera som förväntat.

en: Your site could not complete a loopback request
sv_SE: Din webbplats kunde inte genomföra något återanrop

en: Loopback requests are used to run scheduled events, and are also used by the built-in editors for themes and plugins to verify code stability.
sv_SE: Återanrop används för körning av schemalagda händelser, och utnyttjas även av de inbyggda redigerarna för teman och tillägg för att kontrollera stabiliteten hos kod som sparas.

en: Your site can perform loopback requests
sv_SE: Din webbplats kan utföra återanrop

en: Some plugin or theme updates may not work as expected
sv_SE: Vissa uppdateringar av tillägg eller teman kanske inte fungerar som förväntat

en: Plugin or theme updates are not working
sv_SE: Uppdateringar av tillägg eller teman fungerar inte

en: Plugins or themes may have their own way of handling updates, which could break or negatively impact normal updates in WordPress.
sv_SE: Tillägg eller teman kan hantera uppdateringar på ett särskilt sätt, vilket kan blockera eller negativt påverka normala uppdateringar i WordPress.

en: Plugin and theme updates are working
sv_SE: Uppdateringar av tillägg och teman fungerar

en: Background updates may not be working properly
sv_SE: Uppdateringar i bakgrunden kanske inte fungerar som de ska

en: Background updates are not working as expected
sv_SE: Uppdateringar i bakgrunden fungerar inte som de ska

en: Passed
sv_SE: Klarat

en: Background updates ensure that WordPress can auto-update if a security update is released for the version you are currently using.
sv_SE: Uppdateringar i bakgrunden säkereställer att WordPress kan uppdateras automatiskt om en säkerhetsuppdatering släpps för den version du för närvarande använder.

en: Background updates are working
sv_SE: Uppdateringar i bakgrunden fungerar

en: A scheduled event has failed
sv_SE: En schemalagd händelse har misslyckats

note: translators: %s: The error message returned while from the cron scheduler.
en: While trying to test your site&#8217;s scheduled events, the following error was returned: %s
sv_SE: När vi försökte att testa schemalgda händelser på din webbplats inträffade följande fel: %s

en: It was not possible to check your scheduled events
sv_SE: Det gick inte att kontrollera dina schemalagda händelser

en: Scheduled events are what periodically looks for updates to plugins, themes and WordPress itself. It is also what makes sure scheduled posts are published on time. It may also be used by various plugins to make sure that planned actions are executed.
sv_SE: Det är schemalagda händelser som regelbundet kontrollerar om det finns uppdateringar för tillägg, teman och själva WordPress. De ser också till att schemalagda inlägg publiceras när de ska. De kan också användas av olika tillägg för att se till att planerade åtgärder utförs.

en: Scheduled events are running
sv_SE: Schemalagda händelser körs

en: Talk to your web host about OpenSSL support for PHP.
sv_SE: Kontakta ditt webbhotell och fråga om OpenSSL-stöd för PHP.

en: Your site is unable to communicate securely with other services
sv_SE: Din webbplats kan inte kommunicera säkert med andra tjänster

en: Your site can communicate securely with other services
sv_SE: Din webbplats kan kommunicera säkert med andra tjänster

en: Securely communicating between servers are needed for transactions such as fetching files, conducting sales on store sites, and much more.
sv_SE: Man behöver säker kommunikation mellan servrar för olika transaktiner, såsom att hämta filer, hantera försäljning i e-butiker och många andra saker.

en: Your site does not use HTTPS
sv_SE: Din webbplats använder inte HTTPS

en: Update your site addresses
sv_SE: Uppdatera adresserna till din webbplats

en: Only parts of your site are using HTTPS
sv_SE: Endast delar av din webbplats använder HTTPS

en: Read more about why you should use HTTPS
sv_SE: Läs mer om varför du bör använda HTTPS

en: An HTTPS connection is needed for many features on the web today, it also gains the trust of your visitors by helping to protecting their online privacy.
sv_SE: HTTPS-anslutningar krävs för många funktioner på webben idag. Det stärker även förtroendet hos dina besökare genom att det hjälper till att skydda deras integritet på nätet.

en: Your website is using an active HTTPS connection.
sv_SE: Din webbplats använder en aktiv HTTPS-förbindelse.

note: translators: 1: WP_DEBUG_DISPLAY, 2: WP_DEBUG
en: The value, %1$s, has either been enabled by %2$s or added to your configuration file. This will make errors display on the front end of your site.
sv_SE: Detta värde, %1$s, har antingen aktiverats av %2$s eller lagts in i din konfigurationsfil. Detta innebär att eventuella fel visas på webbplatsens front-end.

en: Your site is set to display errors to site visitors
sv_SE: Din webbplats är inställd så att den visar information om fel till besökare

note: translators: %s: WP_DEBUG_LOG
en: The value, %s, has been added to this website&#8217;s configuration file. This means any errors on the site will be written to a file which is potentially available to normal users.
sv_SE: Detta värde – %s, har lagts till i din konfigurationsfil. Det innebär att information om alla fel kommer att skrivas till en fil som eventuellt är tillgänglig för vanliga användare.

en: Your site is set to log errors to a potentially public file.
sv_SE: Din webbplats är inställd så att den loggar fel till en fil som kan vara publikt åtkomlig.

en: Read about debugging in WordPress.
sv_SE: Läs om felavhjälpning i WordPress.

en: Debug mode is often enabled to gather more details about an error or site failure, but may contain sensitive information which should not be available on a publicly available website.
sv_SE: Man startar ofta felsökningsläget för att samla in mer information om ett fel eller en webbplats som inte fungerar. Men detta kan avslöja känslig information som inte bör vara publikt tillgänglig.

en: Your site is not set to output debug information
sv_SE: Din webbplats är inte inställd för att lämna ut någon felsökningsinformation

en: Get help resolving this issue.
sv_SE: Be om hjälp att lösa detta problem.

note: translators: Localized Support reference.
en: https://wordpress.org/support
sv_SE: https://sv.wordpress.org/support

note: translators: 1: The IP address WordPress.org resolves to. 2: The error returned by the lookup.
en: Your site is unable to reach WordPress.org at %1$s, and returned the error: %2$s
sv_SE: Din webbplats kan inte nå WordPress.org via %1$s, utan ger följande felkod: %2$s

en: Could not reach WordPress.org
sv_SE: Kunde inte nå WordPress.org

en: Communicating with the WordPress servers is used to check for new versions, and to both install and update WordPress core, themes or plugins.
sv_SE: Kommunikation med WordPress servrar används för att kontrollera om det finns nya versioner och för att båda installera och uppdatera WordPress-kärnan, teman och tillägg.

en: Can communicate with WordPress.org
sv_SE: Kommunikation med WordPress.org fungerar

note: translators: 1: Name of the library, 2: Number of version.
en: WordPress&#8217; utf8mb4 support requires MySQL client library (%1$s) version %2$s or newer. Please contact your server administrator.
sv_SE: För utf8mb4-stöd i WordPress krävs MySQL klientbibliotek (%1$s) version %2$s eller senare. Kontakta din serveradministratör.

en: utf8mb4 requires a newer client library
sv_SE: För utf8mb4 krävs ett nyare klientbibliotek

note: translators: %s: Version number.
en: WordPress&#8217; utf8mb4 support requires MariaDB version %s or greater. Please contact your server administrator.
sv_SE: För utf8mb4-stöd i WordPress krävs MariaDB version %s eller senare. Kontakta din serveradministratör.

en: utf8mb4 requires a MariaDB update
sv_SE: För utf8mb4 behöver MariaDB uppdateras

note: translators: %s: Version number.
en: WordPress&#8217; utf8mb4 support requires MySQL version %s or greater. Please contact your server administrator.
sv_SE: För utf8mb4-stöd i WordPress krävs MySQL version %s eller senare. Kontakta din serveradministratör.

en: utf8mb4 requires a MySQL update
sv_SE: För utf8mb4 behöver MySQL uppdateras

en: UTF8MB4 is a database storage attribute that makes sure your site can store non-English text and other strings (for instance emoticons) without unexpected problems.
sv_SE: UTF8MB4 är en parameter för databaslagring som säkerställer att din webbplats kan lagra text och andra strängar som inte är på engelska (t.ex. emotikoner) utan att oväntade problem uppstår.

en: UTF8MB4 is supported
sv_SE: UTF8MB4 stöds

note: translators: 1: The name of the drop-in. 2: The name of the database engine.
en: You are using a %1$s drop-in which might mean that a %2$s database is not being used.
sv_SE: Du använder insticksprogrammet %1$s vilket kan innebära att det inte är en %2$s-databas som används.

note: translators: 1: The database engine in use (MySQL or MariaDB). 2: Database server minimum version number.
en: WordPress requires %1$s version %2$s or higher. Contact your web hosting company to correct this.
sv_SE: WordPress kräver %1$s version %2$s eller senare. Kontakta ditt webbhotell för att korrigera detta.

en: Severely outdated SQL server
sv_SE: SQL-servern är kraftigt föråldrad

note: translators: 1: The database engine in use (MySQL or MariaDB). 2: Database server recommended version number.
en: For optimal performance and security reasons, we recommend running %1$s version %2$s or higher. Contact your web hosting company to correct this.
sv_SE: För optimala prestanda och av säkerhetskä rekommenderar vi att man använder %1$s version %2$s eller senare. Kontakta ditt webbhotell för att korrigera detta.

en: Outdated SQL server
sv_SE: Föråldrad SQL-server

en: Read more about what WordPress requires to run.
sv_SE: Läs mer om vad som krävs för att köra WordPress.

en: The SQL server is a required piece of software for the database WordPress uses to store all your site&#8217;s content and settings.
sv_SE: SQL-servern är en nödvändig programvara som WordPress använder för att lagra allt innehåll och alla inställningar för din webbplats.

en: SQL server is up to date
sv_SE: SQL-servern är uppdaterad

en: One or more required modules are missing
sv_SE: En eller flera nödvändiga moduler saknas

en: One or more recommended modules are missing
sv_SE: En eller flera rekommenderade moduler saknas

en: Warning
sv_SE: Varning

en: the team handbook
sv_SE: teamets handbok

note: translators: %s: Link to the hosting group page about recommended PHP modules.
en: The WordPress Hosting Team maintains a list of those modules, both recommended and required, in %s.
sv_SE: WordPress webbhotellsteam underhåller en lista över dessa moduler, både rekommenderade och nödvändiga i %s.

en: PHP modules perform most of the tasks on the server that make your site run. Any changes to these must be made by your server administrator.
sv_SE: PHP-moduler utför de flesta av serverns uppgifter som behövs för att webbplatsen ska fungera. Eventuella ändringar i dessa måste utföras av er serveradministratör.

en: Your PHP version requires an update
sv_SE: Din PHP-version behöver uppdateras

en: Your PHP version should be updated
sv_SE: Din PHP-version bör uppdateras

en: We recommend that you update PHP
sv_SE: Vi rekommenderar att du uppdaterar PHP

note: translators: accessibility text
en: (opens in a new tab)
sv_SE: (öppnas i en ny flik)

en: Learn more about updating PHP
sv_SE: Lär dig mer om hur du uppdaterar PHP

en: PHP is the programming language we use to build and maintain WordPress. Newer versions of PHP are both faster and more secure, so updating will have a positive effect on your site&#8217;s performance.
sv_SE: PHP är programmeringsspråket vi använder för att bygga och underhålla WordPress. Nyare versioner av PHP är mycket snabbare och säkrare. En uppdatering kommer alltså att förbättra webbplatsens prestanda.

note: translators: %s: The current PHP version.
en: PHP is up to date (%s)
sv_SE: PHP är uppdaterat (%s)

[ctx: localized PHP upgrade information page]
en: https://wordpress.org/support/update-php/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/support/update-php/

en: Have a default theme available
sv_SE: Se till att ha ett standardtema tillgängligt

note: translators: 1: The amount of inactive themes. 2: The default theme for WordPress. 3: The currently active theme.
en: Your site has %1$d inactive theme, other than %2$s, the default WordPress theme, and %3$s, your active theme. | Your site has %1$d inactive themes, other than %2$s, the default WordPress theme, and %3$s, your active theme.
sv_SE[0]: Din webbplats har %1$d inaktivt tema, utöver %2$s – standardtemat för WordPress theme, och %3$s – ditt aktiva tema.
sv_SE[1]: Din webbplats har %1$d inaktiva teman, utöver %2$s – standardtemat för WordPress theme, och %3$s – ditt aktiva tema.

en: We recommend removing any unused themes to enhance your site&#8217;s security.
sv_SE: Vi rekommenderar att du tar bort oanvända teman för att öka webbplatsens säkerhet.

note: translators: 1: The amount of inactive themes. 2: The currently active theme.
en: Your site has %1$d inactive theme, other than %2$s, your active theme. | Your site has %1$d inactive themes, other than %2$s, your active theme.
sv_SE[0]: Din webbplats har %1$d inaktivt tema, utöver %2$s – ditt aktiva tema.
sv_SE[1]: Din webbplats har %1$d inaktiva teman, utöver %2$s – ditt aktiva tema.

note: translators: 1: The default theme for WordPress. 2: The currently active theme. 3: The active theme's parent theme.
en: To enhance your site&#8217;s security, we recommend you remove any themes you&#8217;re not using. You should keep %1$s, the default WordPress theme, %2$s, your current theme, and %3$s, its parent theme.
sv_SE: För att höja säkerheten för din webbplats rekommenderar vi att du tar bort alla teman du inte använder. Du bör behålla %1$s – WordPress standardtema, %2$s – ditt aktuella tema och %3$s – dess huvudtema.

note: translators: 1: The currently active theme. 2: The active theme's parent theme.
en: To enhance your site&#8217;s security, we recommend you remove any themes you&#8217;re not using. You should keep your current theme, %1$s, and %2$s, its parent theme.
sv_SE: För att höja säkerheten för din webbplats rekommenderar vi att du tar bort alla teman du inte använder. Du bör behålla %1$s – ditt aktuella tema och %2$s – dess huvudtema.

note: translators: %d: The number of inactive themes.
en: Your site has %d inactive theme. | Your site has %d inactive themes.
sv_SE[0]: Din webbplats har %d inaktivt tema.
sv_SE[1]: Din webbplats har %d inaktiva teman.

en: You should remove inactive themes
sv_SE: Du bör ta bort inaktiva teman

en: You have themes waiting to be updated
sv_SE: Du har teman som behöver uppdateras

en: Manage your themes
sv_SE: Hantera dina teman

en: Themes add your site&#8217;s look and feel. It&#8217;s important to keep them up to date, to stay consistent with your brand and keep your site secure.
sv_SE: Teman formar utseendet och känslan hos din webbplats. Det är viktigt att hålla dem uppdaterade för att stödja ert varumärke och hålla webbplatsen säker.

en: Your themes are up to date
sv_SE: Dina teman är uppdaterade

en: Manage inactive plugins
sv_SE: Hantera inaktiva tillägg

en: Inactive plugins are tempting targets for attackers. If you&#8217;re not going to use a plugin, we recommend you remove it.
sv_SE: Inaktiva tillägg är lockande måltavlor att attackera. Om du inte kommer att använda något tillägg rekommenderar vi att du tar bort det.

note: translators: %d: The number of inactive plugins.
en: Your site has %d inactive plugin. | Your site has %d inactive plugins.
sv_SE[0]: Din webbplats har %d inaktivt tillägg.
sv_SE[1]: Din webbplats har %d inaktiva tillägg.

en: You should remove inactive plugins
sv_SE: Du bör ta bort inaktiva tillägg

en: Update your plugins
sv_SE: Uppdatera dina tillägg

en: You have plugins waiting to be updated
sv_SE: Du har tillägg som väntar på att uppdateras

en: Manage your plugins
sv_SE: Hantera dina tillägg

en: Plugins extend your site&#8217;s functionality with things like contact forms, ecommerce and much more. That means they have deep access to your site, so it&#8217;s vital to keep them up to date.
sv_SE: Tillägg utökar funktionaliteten hos din webbplats med sådana saker som kontaktformulär, e-handel och mycket annat. Det innebär att de har djup åtkomst till din webbplats. Därför är det viktigt att hålla dem uppdaterade.

en: Your plugins are up to date
sv_SE: Dina tillägg är uppdaterade

en: You are currently running the latest version of WordPress available, keep it up!
sv_SE: Just nu använder du den senaste versionen av WordPress. Fortsätt så!

note: translators: %s: The current version of WordPress installed on this site.
en: Your WordPress version is up to date (%s)
sv_SE: Din WordPress-version är uppdaterad (%s)

en: A new minor update is available for your site. Because minor updates often address security, it&#8217;s important to install them.
sv_SE: Det finns en mindre uppdatering för din webbplats. Eftersom mindre uppdateringar ofta löser säkerhetsproblem är det viktigt att installera dem.

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: A new version of WordPress is available.
sv_SE: En ny version av WordPress är tillgänglig.

en: Install the latest version of WordPress
sv_SE: Installera den senaste versionen av WordPress.

note: translators: %s: The latest version of WordPress available.
en: WordPress update available (%s)
sv_SE: WordPress-uppdatering tillgänglig (%s)

en: Check for updates manually
sv_SE: Kontrollera uppdateringar manuellt

en: We were unable to check if any new versions of WordPress are available.
sv_SE: Vi lyckades inte kontrollera om det finns nya versioner av WordPress.

note: translators: %s: Your current version of WordPress.
en: WordPress version %s
sv_SE: WordPress-version %s

en: Performance
sv_SE: Prestanda

note: translators: %s: Name of the filter used.
en: Could not confirm that the %s filter is available.
sv_SE: Det gick inte att bekräfta om filtret %s är tillgängligt.

en: Error
sv_SE: Fel

en: Once weekly
sv_SE: En gång i veckan

[ctx: Page Title]
en: Site Health
sv_SE: Hälsokontroll för webbplatser

[ctx: Menu Title]
note: translators: %s: Critical issue counter, if any.
en: Site Health %s
sv_SE: Hälsostatus %s

[ctx: Issue counter label for the admin menu]
en: Critical issues
sv_SE: Kritiska problem

note: translators: %s: Amount of passed tests.
en: %s Items with no issues detected
sv_SE: %s Objekt där inga problem hittades

note: translators: %s: Amount of passed tests. translators: %s: number of items with no issues
en: %s Item with no issues detected | %s Items with no issues detected
sv_SE[0]: %s objekt utan detekterade problem
sv_SE[1]: %s objekt utan detekterade problem

note: translators: %s: Amount of recommended issues.
en: %s Recommended improvements
sv_SE: %s rekommenderade förbättringar

note: translators: %s: Amount of recommended issues. translators: %s: number of recommended improvements
en: %s Recommended improvement | %s Recommended improvements
sv_SE[0]: %s rekommenderad förbättring
sv_SE[1]: %s rekommenderade förbättringar

note: translators: %s: Amount of critical issues.
en: %s Critical issues
sv_SE: %s Kritiska problem

note: translators: %s: Amount of critical issues. translators: %s: number of critical issues found
en: %s Critical issue | %s Critical issues
sv_SE[0]: %s allvarligt problem
sv_SE[1]: %s allvarliga problem

en: Site information has been added to your clipboard.
sv_SE: Information om webbplatsen har kopierats till ditt urklipp.

en: All site health tests have finished running. Your site is looking good, and the results are now available on the page.
sv_SE: Alla tester av webbplatsens hälsa har avslutats. Din webbplats klarade sig väl och resultaten är nu synliga på sidan.

en: All site health tests have finished running.
sv_SE: Alla hälsokontroller för webbplatsen är klara.

note: translators: %d: The HTTP response code returned.
en: The loopback request returned an unexpected http status code, %d, it was not possible to determine if this will prevent features from working as expected.
sv_SE: Begäran om återanrop fick en oväntad http-svarskod, %d. Det gick inte att avgöra om detta kan hindra vissa funktioner att fungera som förväntat.

en: The loopback request to your site failed, this means features relying on them are not currently working as expected.
sv_SE: Återanropet till din webbplats misslyckades. Det betyder att funktioner som är beroende av dem för närvarande inte fungerar som förväntat.

note: translators: %d: The amount of notices that are visible.
en: Notices (%d)
sv_SE: Notiser (%d)

note: translators: %d: The amount of available themes.
en: Available themes (%d)
sv_SE: Tillgängliga teman (%d)

note: translators: %d: The amount of available plugins.
en: Available plugins (%d)
sv_SE: Tillgängliga tillägg (%d)

en: enabled
sv_SE: aktiverat

note: translators: %s: The running status of Troubleshooting Mode.
en: Troubleshooting Mode - %s
sv_SE: Felsökningsläge – %s

[ctx: Prefix for inactive themes in troubleshooting mode]
en: Switch to
sv_SE: Växla till

[ctx: Prefix for the active theme in troubleshooting mode]
en: Active:
sv_SE: Aktiv:

en: You do not have access to this file.
sv_SE: Du saknar åtkomst till denna fil.

en: (Does not support 64bit values)
sv_SE: (Stöder inte 64-bitarsvärden)

en: Unable to determine what web server software is used
sv_SE: Det går inte att avgöra vilken programvara webbservern använder

en: Theme updates should be working as expected.
sv_SE: Uppdatering av teman bör fungera normalt.

note: translators: %s: List of theme names.
en: The following Themes have been removed from update checks: %s.
sv_SE: Följande teman har undantagits från kontroll av uppdateringar: %s.

en: Theme update requests have been blocked.
sv_SE: Förfrågningar om uppdatering av teman är blockerade.

en: Theme update hooks have been removed.
sv_SE: Åtgärds-hooken för temauppdateringar är borttagen.

en: Plugin updates should be working as expected.
sv_SE: Uppdateringar av tillägg bör fungera normalt.

note: translators: %s: List of plugin names.
en: The following Plugins have been removed from update checks: %s.
sv_SE: Följande tillägg har undantagits från kontroll av uppdateringar: %s.

en: Plugin update requests have been blocked.
sv_SE: Förfrågningar om uppdatering av tillägg är blockerade.

en: Plugin update hooks have been removed.
sv_SE: Åtgärds-hooken för tilläggsuppdateringar är borttagen.

note: translators: %s: The custom message that may be included with the email.
en: Additional message from admin: %s
sv_SE: Extra meddelande från admin: %s

note: translators: %1$s: website name. %2$s: website url. %3$s: The date the message was sent. %4$s: The time the message was sent.
en: Hi! This test message was sent by the Health Check plugin from %1$s (%2$s) on %3$s at %4$s. Since you’re reading this, it obviously works.
sv_SE: Hej! Det här är ett provmeddelande som skickades från tillägget Health Check på ”%1$s” (%2$s) den %3$s kl. %4$s. Det måste ha fungerat, eftersom du läser detta nu.

en: HTTP Requests
sv_SE: HTTP-förfrågningar

en: PHP Extensions
sv_SE: PHP-utökningar

note: translators: %s: the name of the query parameter being tested.
en: The REST API did not process the %s query parameter correctly.
sv_SE: REST-API behandlade inte förfråningsparametern %s korrekt.

en: HTTP requests seem to be working as expected
sv_SE: HTTP-förfrågningar verkar fungera som förväntat

en: Required and recommended modules are installed
sv_SE: Nödvändiga och rekommenderade moduler är installerade

note: translators: %s: The module name.
en: The optional module, %s, is not installed, or has been disabled.
sv_SE: Den valfria modulen %s är inte installerad eller är inaktiverad.

en: REST API availability
sv_SE: Tillgänglighet för REST-API

en: The REST API is available
sv_SE: REST-API är tillgängligt

note: translators: 1: The HTTP response code returned. 2: The error message returned.
en: The REST API call gave the following unexpected result: (%1$d) %2$s.
sv_SE: Anropet till REST-API gav följande oväntade resultat: (%1$d) %2$s.

en: The REST API request failed due to an error.
sv_SE: Förfrågan över REST-API misslyckades på grund av ett fel.

en: Database Server version
sv_SE: Databasserverns version

en: Theme Versions
sv_SE: Versioner av teman

en: Plugin Versions
sv_SE: Versioner av tillägg

en: WordPress Version
sv_SE: Version av WordPress

en: Currently being tested...
sv_SE: Testas för närvarande...

en: You have successfully enabled Troubleshooting Mode, all plugins will appear inactive until you disable Troubleshooting Mode, or log out and back in again.
sv_SE: Du har startat felsökningsläget och alla tillägg kommer att verka vara inaktiverade tills du antingen avslutar felsökningsläget eller loggar ut och sedan loggar in igen.

note: translators: %s: URL to Settings > General to change options.
en: You are accessing this website using HTTPS, but your <a href="%s">WordPress Address</a> is not set up to use HTTPS by default.
sv_SE: Du använder denna webbplats via HTTPS, men din <a href="%s">WordPressadress</a> är inte inställd på att som standard använda HTTPS.

en: Your site does not have any default theme. Default themes are used by WordPress automatically if anything is wrong with your normal theme.
sv_SE: Din webbplats har inget standardtema. WordPress använder automatiskt standardteman om något är fel med ditt vanliga tema.

note: translators: %d: The number of themes.
en: Your site has %d installed theme, and they are all up to date. | Your site has %d installed themes, and they are all up to date.
sv_SE[0]: Din webbplats har %d installerat tema, och det är uppdaterat.
sv_SE[1]: Din webbplats har %d installerade teman, och alla är uppdaterade.

note: translators: %d: The number of outdated themes.
en: Your site has %d theme waiting to be updated. | Your site has %d themes waiting to be updated.
sv_SE[0]: Din webbplats har %d tema som väntar på att uppdateras.
sv_SE[1]: Din webbplats har %d teman som väntar på att uppdateras.

note: translators: %d: The number of active plugins.
en: Your site has %d active plugin, and they are all up to date. | Your site has %d active plugins, and they are all up to date.
sv_SE[0]: Din webbplats har %d aktivt tillägg och det är uppdaterat.
sv_SE[1]: Din webbplats har %d aktiva tillägg och de är alla uppdaterade.

note: translators: %d: The number of outdated plugins.
en: Your site has %d plugin waiting to be updated. | Your site has %d plugins waiting to be updated.
sv_SE[0]: Din webbplats har %d tillägg som väntar på att uppdateras.
sv_SE[1]: Din webbplats har %d tillägg som väntar på att uppdateras.

note: translators: %s: The active theme name.
en: Active theme: %s
sv_SE: Aktivt tema: %s

en: Waiting...
sv_SE: Väntar...

en: Switch to this theme
sv_SE: Byt till detta tema

note: translators: %s: Theme name.
en: Switch the active theme to %s
sv_SE: Byt aktivt tema till %s

en: Enable
sv_SE: Aktivera

note: translators: %s: Plugin name.
en: Enable the plugin, %s, while troubleshooting.
sv_SE: Aktivera tillägget %s inom felsökningsläget.

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

note: translators: %s: Plugin name.
en: Disable the plugin, %s, while troubleshooting.
sv_SE: Inaktivera tillägget %s inom felsökningsläget.

en: Dismiss notices
sv_SE: Avfärda notiser

en: Plugin actions, such as activating and deactivating, are not available while in Troubleshooting Mode.
sv_SE: Åtgärder med tillägg, såsom att aktivera eller inaktivera dem, är inte möjliga medan felsökningsläget är aktivt.

en: There are no notices to show.
sv_SE: Det finns inga notiser att visa.

en: Here you can enable individual plugins or themes, helping you to find out what might be causing strange behaviors on your site. Do note that <strong>any changes you make to settings will be kept</strong> when you disable Troubleshooting Mode.
sv_SE: Här kan du aktivera enstaka tillägg eller teman, vilket kan hjälpa dig att ta reda på vad som får webbplatsen att bete sig underligt. Observera att <strong>alla ändringar du gör i webbplatsens inställningar kommer att finnas kvar</strong> när felsökningsläget avslutas.

en: Your site is currently in Troubleshooting Mode. This has <strong>no effect on your site visitors</strong>, they will continue to view your site as usual, but for you it will look as if you had just installed WordPress for the first time.
sv_SE: Din webbplats är just nu i felsökningsläge. Detta har <strong>ingen effekt på besökarna till din webbplats</strong>, för dem ser webbplatsen helt normal ut, men för dig ser det ut som om du just installerat WordPress för första gången.

note: translators: %s: The theme slug that was switched to.
en: When switching the active theme to %s, a site failure occurred. Because of this we reverted the theme to the one you used previously.
sv_SE: Vid byte av aktivt tema till %s inträffade ett fel på webbplatsen. Därför har temat återställts till det tema som användes innan.

note: translators: %s: The plugin slug that was disabled.
en: When disabling the plugin, %s, a site failure occurred. Because of this the change was automatically reverted.
sv_SE: Vid inaktivering av tillägget %s inträffade ett fel på webbplatsen. Därför backades ändringen automatiskt till ogjord.

note: translators: %s: The plugin slug that was enabled.
en: When enabling the plugin, %s, a site failure occurred. Because of this the change was automatically reverted.
sv_SE: Vid aktivering av tillägget %s inträffade ett fel på webbplatsen. Därför backades ändringen automatiskt till ogjord.

en: We could not remove the old must-use plugin.
sv_SE: Det gick inte att ta bort det tidigare permanentaktiverade tillägget.

en: Send test mail
sv_SE: Skicka testmeddelande

en: Additional message
sv_SE: Ytterligare meddelande

note: translators: %s: website url.
en: Health Check – Test Message from %s
sv_SE: Health Check – Testmeddelande från %s

en: One possible reason for this may be that your installation contains translated versions. An easy way to clear this is to reinstall WordPress. Don't worry. This will only affect WordPress' own files, not your themes, plugins or uploaded media.
sv_SE: En möjlig anledning till detta kan vara att din installation innehåller översatta versioner av några filer. Ett enkelt sätt att lösa detta är att installera om WordPress. Du behöver inte vara orolig, det berör bara WordPress egna filer och inte dina teman, tillägg eller uppladdade mediefiler.

en: Total installation size
sv_SE: Total installationsstorlek

en: Database size
sv_SE: Databasstorlek

en: Your .htaccess file contains only core WordPress features.
sv_SE: Din .htaccess-fil innehåller endast WordPress egna grundläggande funktioner.

en: Custom rules have been added to your .htaccess file.
sv_SE: Det har lagts till specialregler i din .htaccess-fil.

en: .htaccess rules
sv_SE: .htaccess-regler

en: Not available
sv_SE: Inte tillgänglig

note: translators: %s: Latest WordPress version number. translators: %s: Latest plugin version number. translators: %s: Latest theme version number.
en: (Latest version: %s)
sv_SE: (Senaste version: %s)

note: translators: Prefix for the active theme in a listing.
en: Active:
sv_SE: Aktivt:

en: Themes
sv_SE: Teman

en: Modified
sv_SE: Ändrad version

en: Email
sv_SE: E-post

en: The Mail Check will invoke the <code>wp_mail()</code> function and check if it succeeds. We will use the E-mail address you have set up, but you can change it below if you like.
sv_SE: Kontrollen av e-post kommer att anropa funktionen <code>wp_mail()</code> och kontrollera om detta lyckas. Vi använder den e-postadress du har angett men om du vill kan du ändra den här nedan.

en: Mail Check
sv_SE: Kontroll av e-post

en: Check the Files Integrity
sv_SE: Kontrollera av att filer är intakta

en: The File Integrity checks all the core files with the <code>checksums</code> provided by the WordPress API to see if they are intact. If there are changes you will be able to make a Diff between the files hosted on WordPress.org and your installation to see what has been changed.
sv_SE: Kontrollen att filer är intakta kontrollerar alla filer i kärnan mot <code>kontrollsummor</code> från WordPress-API för att bekräfta att de är oskadade. Om ändringar detekteras kan du skapa en jämförelsefil mellan filen som finns på WordPress.org och filen i din installation för att kunna se vad som är ändrat.

en: File integrity
sv_SE: Intakta filer

en: cURL version
sv_SE: cURL-version

en: It seems there was a problem sending the e-mail.
sv_SE: Det verkar vara problem med att skicka e-posten.

en: We have just sent an e-mail using <code>wp_mail()</code> and it seems to work. Please check your inbox and spam folder to see if you received it.
sv_SE: Vi har just skickat ett e-postmeddelande med hjälp av <code>wp_mail()</code> och det verkar fungera. Kontrollera din inkorg och skräpmeddelandena för att se om det kommit fram.

en: Result from testing without any plugins active and a default theme
sv_SE: Resultat från test utan några aktiva tillägg och ett standardtema

en: Reason
sv_SE: Orsak

en: File
sv_SE: Fil

en: It appears as if some files may have been modified.
sv_SE: Det verkar som om vissa filer har ändrats.

en: All files passed the check. Everything seems to be ok!
sv_SE: Alla filer klarade kontrollen. Allt verkar vara OK!

en: File not found
sv_SE: Filen hittades inte

en: (View Diff)
sv_SE: (Visa ändringar)

en: Content changed
sv_SE: Innehållet ändrat

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Disable Troubleshooting Mode
sv_SE: Avsluta felsökningsläget

en: Install a default theme
sv_SE: Installera ett standardtema

en: You don't have any of the default themes installed. A default theme helps you determine if your current theme is causing conflicts.
sv_SE: Du har inget standardtema installerat. Ett standardtema kan hjälpa dig att kontrollera om ditt nuvarande tema orsakar konflikter.

[ctx: Menu, Section and Page Title]
en: Health Check
sv_SE: Hälsokontroll

note: Translators: %s: Plugin slug.
en: Enable %s
sv_SE: Aktivera %s

note: Translators: %s: Plugin slug.
en: Disable %s
sv_SE: Inaktivera %s

en: Manage active plugins
sv_SE: Hantera aktiverade tillägg

en: Enable while troubleshooting
sv_SE: Aktivera i samband med felsökning

en: Disable while troubleshooting
sv_SE: Inaktivera i samband med felsökning

en: A Troubleshooting Mode menu is added to your admin bar, which will allow you to enable plugins individually, switch back to your current theme, and disable Troubleshooting Mode.
sv_SE: En meny för felsökningsläget läggs till i adminmenyn, där du kan aktivera enstaka tillägg, växla tillbaka till ditt vanliga tema och avsluta felsökningsläget.

en: By enabling the Troubleshooting Mode, all plugins will appear inactive and your site will switch to the default theme only for you. All other users will see your site as usual.
sv_SE: När du startar felsökningsläget kommer alla tillägg att verka vara inaktiverade och din webbplats kommer att växla till standardtemat, men bara för dig. För alla övriga användare kommer din webbplats att se ut som vanligt.

en: When troubleshooting issues on your site, you are likely to be told to disable all plugins and switch to the default theme.
sv_SE: I samband med att du felsöker problem på din webbplats är det troligt att man ber dig inaktivera alla tillägg och växla till standardtemat.

note: translators: %1$d: The HTTP response code. %2$s: The error message returned.
en: Error encountered: (%1$d) %2$s
sv_SE: Ett fel har uppstått: (%1$d) %2$s

en: Database name
sv_SE: Databasens namn

en: Max input time
sv_SE: Maximal inmatningstid

en: Ghostscript version
sv_SE: Ghostscript-version

en: Unable to determine if Ghostscript is installed
sv_SE: Det gick inte att avgöra om Ghostscript är installerat

en: GD version
sv_SE: GD-version

en: Imagick Resource Limits
sv_SE: Resursbegränsningar för Imagick

en: Active editor
sv_SE: Aktiv redigerare

en: Media Handling
sv_SE: Hantering av media

en: Troubleshoot
sv_SE: Felsök

en: Copied
sv_SE: Kopierat

en: Return to the Dashboard
sv_SE: Återgå till adminpanelen

en: We were unable to replace the plugin file required to enable the Troubleshooting Mode.
sv_SE: Det gick inte att byta ut tilläggsfilen som behövs för att aktivera felsökningsläget.

en: Enable Troubleshooting Mode
sv_SE: Starta felsökningsläge

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: Troubleshooting Mode
sv_SE: Felsökningsläge

en: Please note, that due to how Must Use plugins work, any such plugin will not be disabled for the troubleshooting session.
sv_SE: Observera! Beroende på hur permanentaktiverade tillägg (MU-tillägg) fungerar, kan inga sådana tillägg inaktiveras i samband med felsökningen.

en: Understandably, you do not wish to do so as it may affect your site visitors, leaving them with lost functionality.
sv_SE: Det är förståeligt att du kanske drar dig för att göra det, eftersom det kan påverka dina webbplatsbesökare som kan komma att bli utan vissa funktioner.

en: We were unable to copy the plugin file required to enable the Troubleshooting Mode.
sv_SE: Det gick inte att kopiera tilläggsfilen som behövs för att aktivera felsökningsläget.

en: We were unable to create the mu-plugins directory.
sv_SE: Det gick inte att skapa katalogen ”mu-plugins”.

en: Troubleshooting
sv_SE: Felsökning

en: Please wait...
sv_SE: Vänta ...

en: Loopback request
sv_SE: Egenanrop

en: The loopback request to your site completed successfully.
sv_SE: Egenanrop till din egen webbplats lyckades.

en: Background updates
sv_SE: Uppdateringar i bakgrunden

note: translators: %s: The name of the failed cron event.
en: The scheduled event, %s, failed to run. Your site still works, but this may indicate that scheduling posts or automated updates may not work as intended.
sv_SE: Den schemalagda händelsen, %s, kördes inte. Din webbplats fungerar ändå, men det kan innebära att schemlagda publicering och automatiska uppdateringar kanske inte fungerar som förväntat.

en: Scheduled events
sv_SE: Schemalagda händelser

en: Secure communication
sv_SE: Säker kommunikation

en: No scheduled events exist on this site.
sv_SE: Det finns inga schemalagda händelser på denna webbplats.

note: translators: %s: Plugin author name. translators: %s: Theme author name.
en: By %s
sv_SE: Av %s

en: No version or author information is available.
sv_SE: Ingen information om författaren är tillgänglig.

en: (Supports 64bit values)
sv_SE: (Stöder 64-bitsvärden)

note: translators: %s: Name of the filter used.
en: WordPress security and maintenance releases are blocked by the %s filter.
sv_SE: Säkerhets- och underhållsuppdateringar av WordPress blockeras av filtret %s.

note: translators: %s: Name of the constant used.
en: WordPress security and maintenance releases are blocked by %s.
sv_SE: Säkerhets- och underhållsuppdateringar av WordPress blockeras av %s.

note: translators: %s: Name of the filter used.
en: WordPress development updates are blocked by the %s filter.
sv_SE: Uppdateringar till utvecklingsversioner av WordPress blockeras av filtret %s.

note: translators: %s: Name of the constant used.
en: WordPress development updates are blocked by the %s constant.
sv_SE: Uppdateringar till utvecklingsversioner av WordPress blockeras av konstanten %s.

en: All of your WordPress files are writable.
sv_SE: Alla dina WordPress-filer är skrivbara.

en: Some files are not writable by WordPress:
sv_SE: Vissa filer är inte skrivbara för WordPress:

en: This could mean that connections are failing to WordPress.org.
sv_SE: Detta kan vara ett tecken på att anrop till WordPress.org misslyckas.

note: translators: %s: WordPress version
en: Couldn't retrieve a list of the checksums for WordPress %s.
sv_SE: Det gick inte att hämta någon lista med checksummor för WordPress %s.

en: Your installation of WordPress doesn't require FTP credentials to perform updates.
sv_SE: För din WordPress-installation krävs inga inloggningsuppgifter för FPT för att genomföra uppdateringar.

en: (Your site is performing updates over FTP due to file ownership. Talk to your hosting company.)
sv_SE: (Din webbplats genomför uppdateringar via FTP på grund av filernas ägare. Hör med ditt webbhotell.)

en: Your installation of WordPress prompts for FTP credentials to perform updates.
sv_SE: Din WordPress-installation ber om inloggningsuppgifter för FTP för att genomföra uppdateringar.

en: No version control systems were detected.
sv_SE: Inget system för versionshantering har upptäckts.

note: translators: 1: Folder name. 2: Version control directory.
en: The folder %1$s was detected as being under version control (%2$s).
sv_SE: Katalogen %1$s verkar kontrolleras av versionshantering (%2$s).

note: translators: 1: Folder name. 2: Version control directory. 3: Filter name.
en: The folder %1$s was detected as being under version control (%2$s), but the %3$s filter is allowing updates.
sv_SE: Katalogen %1$s verkar kontrolleras av versionshantering (%2$s), men filtret %3$s möjliggör uppdateringar.

en: We'll try again with the next release.
sv_SE: Vi kommer att försöka igen med nästa utgåva.

en: A previous automatic background update could not occur.
sv_SE: En tidigare automatisk bakgrundsuppdatering kunde inte genomföras.

note: translators: %s: Code of error shown.
en: The error code was %s.
sv_SE: Felkoden var %s.

en: When you've been able to update using the "Update Now" button on Dashboard > Updates, we'll clear this error for future update attempts.
sv_SE: När du har lyckats uppdatera den med hjälp av knappen ”Uppdatera nu” under Panel  > Uppdateringar kommer vi att återställa detta fel för att sedan åter försöka uppdatera automatiskt.

en: You would have received an email because of this.
sv_SE: Du bör ha fått ett e-postmeddelande om detta.

en: A previous automatic background update ended with a critical failure, so updates are now disabled.
sv_SE: En tidigare automatisk bakgrundsuppdatering ledde till ett kritiskt fel. Därför är uppdateringarna nu inaktiverade.

note: translators: %s: Name of the filter used.
en: The %s filter is enabled.
sv_SE: Filtret %s är aktiverat.

note: translators: %s: Name of the filter used.
en: A plugin has prevented updates by disabling %s.
sv_SE: Ett tillägg har förhindrat uppdateringar genom att inaktivera %s.

note: translators: %s: Name of the constant used.
en: The %s constant is defined and enabled.
sv_SE: Konstanten %s är definierad och aktiv.

note: Author of the plugin
en: The WordPress.org community
sv_SE: WordPress.org-gemenskapen

note: Description of the plugin
en: Checks the health of your WordPress install.
sv_SE: Kontrollerar hälsan hos din WordPress-installation.

note: Plugin URI of the plugin Author URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/health-check/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/plugins/health-check/

en: Some scenarios require you to look up more detailed server configurations than what is normally required. This page allows you to view all available configuration options for your PHP setup. Please be advised that WordPress does not guarantee that any information shown on this page may not be considered private.
sv_SE: Vissa scenarier kräver att du kontrollerar mer detaljerad information om serverkonfigurationen än vad som normalt behövs. Denna sida låter dig se alla tillgängliga konfigurationsalternativ för din PHP-konfiguration. Ha i åtanke att WordPress inte kan garantera att det inte finns någon känslig privat information på denna sida.

en: The phpinfo() function has been disabled by your host. Please contact the host if you need more information about your setup.
sv_SE: Ditt webbhotell har inaktiverat funktionen phpinfo(). Kontakta webbhotellet om du behöver mer information om serverkonfigurationen.

en: HTTPS status
sv_SE: HTTPS-status

en: Your MariaDB version supports utf8mb4.
sv_SE: Din version av MariaDB har stöd för utf8mb4.

en: Your MySQL version supports utf8mb4.
sv_SE: Din version av MySQL har stöd för utf8mb4.

en: MySQL utf8mb4 support
sv_SE: Stöd för MySQL utf8mb4

en: The site health check shows critical information about your WordPress configuration and items that require your attention.
sv_SE: Hälsokontrollen för webbplatsen visar avgörande information om konfigurationen av din WordPress-webbplats och saker du behöver uppmärksamma.

en: Parent theme
sv_SE: Överordnat tema

en: Author website
sv_SE: Författarens webbplats

en: Author
sv_SE: Författare

en: Name
sv_SE: Namn

note: translators: 1: Plugin version number. 2: Plugin author name. translators: 1: Theme version number. 2: Theme author name.
en: Version %1$s by %2$s
sv_SE: Version %1$s av %2$s

en: Database prefix
sv_SE: Databas-prefix

en: Database host
sv_SE: Databasvärd

en: Database user
sv_SE: Databasanvändare

en: Client version
sv_SE: Klientversion

en: Server version
sv_SE: Serverversion

en: Extension
sv_SE: Tillägg

en: Is the Imagick library available?
sv_SE: Är biblioteket Imagick tillgängligt?

en: PHP post max size
sv_SE: Största storlek för PHP post

en: Upload max filesize
sv_SE: Max filstorlek för filuppladdning

en: PHP memory limit
sv_SE: PHP-minnesgräns

en: PHP time limit
sv_SE: PHP-tidsgräns

en: PHP max input variables
sv_SE: Maxvärden för PHP inmatning

en: Unable to determine some settings, as the ini_get() function has been disabled.
sv_SE: Vissa inställningar gick inte att undersöka eftersom funktionen ini_get() är inaktiverad.

en: Server settings
sv_SE: Serverinställningar

en: Unable to determine PHP SAPI
sv_SE: Det går inte att avgöra PHP SAPI

en: Unable to determine PHP version
sv_SE: Det går inte att avgöra PHP-versionen

en: PHP Version
sv_SE: PHP-version

en: Unable to determine server architecture
sv_SE: Det går inte att avgöra serverarkitekturen

en: Server architecture
sv_SE: Server-arkitektur

note: translators: 1: The IP address WordPress.org resolves to. 2: The error returned by the lookup.
en: Unable to reach WordPress.org at %1$s: %2$s
sv_SE: Det går inte att nå WordPress.org på %1$s: %2$s

en: WordPress.org is reachable
sv_SE: WordPress.org är nåbar

en: Communication with WordPress.org
sv_SE: Kommunikation med WordPress.org

en: Network count
sv_SE: Antal nätverk

en: Site count
sv_SE: Antal webbplatser

en: User count
sv_SE: Antal användare

en: The must use plugins directory
sv_SE: Katalogen för MU-tillägg (som alltid körs)

en: The themes directory
sv_SE: Katalogen themes

en: The plugins directory
sv_SE: Katalogen plugins

en: The uploads directory
sv_SE: Katalogen uploads

en: The wp-content directory
sv_SE: Katalogen wp-content

en: Not writable
sv_SE: Ej skrivbar

en: Writable
sv_SE: Skrivbar

en: The main WordPress directory
sv_SE: Den huvudsakliga WordPress katalogen

en: Filesystem Permissions
sv_SE: Rättigheter i filsystemet

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverat

en: Enabled
sv_SE: Aktiverat

en: Undefined
sv_SE: Odefinierat

en: WordPress Constants
sv_SE: WordPress-konstanter

en: Database
sv_SE: Databas

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host&#8217;s assistance.
sv_SE: Alternativen som visas nedan avser din serverkonfiguration.Om något behöver ändras kan du behöva hjälp från ditt webbhotell.

en: Inactive Plugins
sv_SE: Inaktiva tillägg

en: Active Plugins
sv_SE: Aktiva tillägg

en: Must Use Plugins
sv_SE: Permanentaktiverade tillägg (must use)

en: Active Theme
sv_SE: Aktivt tema

en: Drop-ins are single files that replace or enhance WordPress features in ways that are not possible for traditional plugins.
sv_SE: Insticksprogram är enstaka filer som ersätter eller förbättrar WordPress-funktioner på sätt som inte är möjligta för vanliga tillägg.

en: Drop-ins
sv_SE: Drop-in

en: Is this a multisite?
sv_SE: Är detta en nätverksinstallation (multisite)?

en: Default comment status
sv_SE: Standardinställning för kommentarer

en: Can anyone register on this site?
sv_SE: Kan vem som helst registrera sig på denna webbplats?

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Is this site using HTTPS?
sv_SE: Använder denna webbplats HTTPS?

en: Permalink structure
sv_SE: Permalänks-struktur

en: Site URL
sv_SE: Webbplatsens URL

en: Home URL
sv_SE: Startsidans URL
