Plugins - bbPress - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (1353 entries)

en: "0" to show only root - "any" to show all
sv_SE: ”0” för att visa endast root – ”alla” för att visa alla

en: "Anonymous Posting" allows guest users who do not have accounts on your site to both create topics as well as replies.
sv_SE: ”Anonym publicering” låter gästanvändare utan konto på webbplatsen att skapa och besvara ämnen.

en: "Archive Slugs" are used as the "root" for your forums and topics. If you combine these values with existing page slugs, bbPress will attempt to output the most correct title and content.
sv_SE: ”Arkivsluggar” används som ”rot” för dina forum och ämnen. Om du kombinerar dessa värden med befintliga permalänkar för sidor kommer bbPress att försöka använda den mest korrekta kombinationen av rubrik och innehåll.

en: "Convert Users" will import your legacy forum members as WordPress Users.
sv_SE: ”Konvertera användare” kommer att importera dina gamla forummedlemmar som användare i WordPress.

en: "Purge Previous Import" will remove data imported from a failed import without removing your existing forum data.
sv_SE: ”Rensa tidigare import” kommer att ta bort data från tidigare misslyckad import utan att befintliga forumdata tas bort.

en: "Single Slugs" are used as a prefix when viewing an individual forum, topic, reply, user, or view.
sv_SE: ”Individuella sluggar” används som prefix vid visning av individuella forum, ämnen, svar och användare.

en: "Start Over" will start the importer fresh, if your import failed for any reason leaving this setting unchecked the importer will begin from where it left off.
sv_SE: ”Börja om” kommer att starta en helt ny import, om din import misslyckades av någon anledning och du lämnar denna inställning avmarkerad kommer importen att fortsätta där den avbröts.

en: "Throttle time" is the amount of time required between posts from a single author. The higher the throttle time, the longer a user will need to wait between posting to the forum.
sv_SE: ”Tidsbegränsning för postning” är den tid som krävs mellan inlägg från och samma författare. Ju längre begränsningstid, desto längre måste en användare vänta innan han eller hon kan publicera nya meddelanden i forumet.

en: %1$s
    
    Someone requested a change to the email address on your account.
    
    Please click the following link to confirm this change:
    %2$s
    
    If you did not request this, you can safely ignore and delete this notification.
    
    This email was sent to: %3$s
    
    Regards,
    The %4$s Team
    %5$s
sv_SE: %1$s
    
    Någon har begärt att ändra e-postadressen som är kopplad till ditt konto.
    
    Klicka på följande länk för att bekräfta ändringen:
    %2$s
    
    Om det inte var du som begärde ändringen kan du bortse från detta meddelande och radera det.
    
    Det här e-postmeddelandet skickades till: %3$s
    
    Vänliga hälsningar,
    Vi på %4$s
    %5$s

en: %1$s is currently editing this topic.
sv_SE: %1$s håller på att redigera detta ämne.

en: %1$s replied to the topic %2$s in the forum %3$s
sv_SE: %1$s svarade på ämnet %2$s i forumet %3$s

en: %1$s reported this %2$s as not spam
sv_SE: %1$s rapporterade att detta %2$s inte är skräp

en: %1$s reported this %2$s as spam
sv_SE: %1$s rapporterade detta %2$s som skräp

en: %1$s started the topic %2$s in the forum %3$s
sv_SE: %1$s startade ämnet %2$s i forumet %3$s

en: %1$s wrote:
    
    %2$s
    
    Post Link: %3$s
    
    -----------
    
    You are receiving this email because you subscribed to a forum topic.
    
    Login and visit the topic to unsubscribe from these emails.
sv_SE: %1$s skrev:
    
    %2$s
    
    Inläggslänk: %3$s
    
    -----------
    
    Du får detta meddelande eftersom du prenumererar på ett forumämne.
    
    Logga in och besök ämnet för att avsluta prenumerationen av dessa meddelanden.

en: %1$s wrote:
    
    %2$s
    
    Topic Link: %3$s
    
    -----------
    
    You are receiving this email because you subscribed to a forum.
    
    Login and visit the topic to unsubscribe from these emails.
sv_SE: %1$s skrev:
    
    %2$s
    
    Länk till ämnet: %3$s
    
    -----------
    
    Du får detta meddelande eftersom du prenumererar på ett forum.
    
    Logga in och besök ämnet för att avsluta prenumerationen.

en: %s Forum | %s Forums
sv_SE[0]: %s forum
sv_SE[1]: %s forum

en: %s Reply | %s Replies
sv_SE[0]: %s svar
sv_SE[1]: %s svar

en: %s Topic | %s Topics
sv_SE[0]: %s ämne
sv_SE[1]: %s ämnen

en: %s Topic Tag | %s Topic Tags
sv_SE[0]: %s ämnesetikett
sv_SE[1]: %s ämnesetiketter

en: %s User | %s Users
sv_SE[0]: %s användare
sv_SE[1]: %s användare

en: %s ago
sv_SE: för %s sedan

en: %s day | %s days
sv_SE[0]: %s dag
sv_SE[1]: %s dagar

en: %s hour | %s hours
sv_SE[0]: %s timme
sv_SE[1]: %s timmar

en: %s minute | %s minutes
sv_SE[0]: %s minut
sv_SE[1]: %s minuter

en: %s month | %s months
sv_SE[0]: %s månad
sv_SE[1]: %s månader

en: %s page
sv_SE: sidan %s

en: %s reply | %s replies
sv_SE[0]: %s svar
sv_SE[1]: %s svar

en: %s reply not updated, somebody is editing it. | %s replies not updated, somebody is editing them.
sv_SE[0]: %s svar uppdaterades inte, någon håller på att redigera det.
sv_SE[1]: %s svar uppdaterades inte, någon håller på att redigera dem.

en: %s reply updated. | %s replies updated.
sv_SE[0]: %s svar uppdaterat.
sv_SE[1]: %s svar uppdaterade.

en: %s reported this reply as not spam
sv_SE: %s har rapporterat att detta svar inte är skräppost

en: %s reported this reply as spam
sv_SE: %s har rapporterat detta svar som skräppost

en: %s reported this topic as not spam
sv_SE: %s har rapporterat att detta ämne inte är skräppost

en: %s reported this topic as spam
sv_SE: %s har rapporterat detta ämne som skräppost

en: %s second | %s seconds
sv_SE[0]: %s sekund
sv_SE[1]: %s sekunder

en: %s topic | %s topics
sv_SE[0]: %s ämne
sv_SE[1]: %s ämnen

en: %s topic not updated, somebody is editing it. | %s topics not updated, somebody is editing them.
sv_SE[0]: %s ämne uppdaterades inte, någon håller på att redigera det.
sv_SE[1]: %s ämnen uppdaterades inte, någon håller på att redigera dem.

en: %s topic updated. | %s topics updated.
sv_SE[0]: %s ämne uppdaterat.
sv_SE[1]: %s ämnen uppdaterade.

en: %s voice | %s voices
sv_SE[0]: %s deltagare
sv_SE[1]: %s deltagare

en: %s week | %s weeks
sv_SE[0]: %s vecka
sv_SE[1]: %s veckor

en: %s year | %s years
sv_SE[0]: %s år
sv_SE[1]: %s år

en: %s's Engagements
sv_SE: Deltagande av %s

en: %s's Favorites
sv_SE: Favoritmarkerat av %s

en: %s's Profile
sv_SE: Profil för %s

en: %s's Replies
sv_SE: Svar från %s

en: %s's Replies Created
sv_SE: Svar av %s

en: %s's Subscriptions
sv_SE: Prenumerationer för %s

en: %s's Topics
sv_SE: Ämnen från %s

en: %s's Topics Started
sv_SE: Ämnen startade av %s

en: &larr; Back to Tags
sv_SE: &larr; Åter till etiketterna

en: &lsaquo;
sv_SE: &rsaquo;

en: &mdash; No forum &mdash;
sv_SE: &mdash; Inget forum &mdash;

en: &mdash; No parent &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen överordnat objekt &mdash;

en: &mdash; No reply &mdash;
sv_SE: &mdash; Inget svar &mdash;

en: &mdash; No role for these forums &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen roll i dessa forum &mdash;

en: &mdash; No role for this site &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen roll för den här webbplatsen &mdash;

en: (+%s hidden) | (+%s hidden)
sv_SE[0]: (+%s dolt)
sv_SE[1]: (+%s dolda)

en: (Edit)
sv_SE: (Redigera)

en: (Mismatch)
sv_SE: (Stämmer inte överens)

en: (bbPress) Forum Search Form
sv_SE: (bbPress) Sökformulär för forum

en: (bbPress) Forums List
sv_SE: (bbPress) Forumlista

en: (bbPress) Login Widget
sv_SE: (bbPress) Inloggningswidget

en: (bbPress) Recent Replies
sv_SE: (bbPress) Senaste svaren

en: (bbPress) Recent Topics
sv_SE: (bbPress) Senaste ämnen

en: (bbPress) Statistics
sv_SE: (bbPress) Statistik

en: (bbPress) Topic Views List
sv_SE: (bbPress) Lista över ämnesvisningar

en: (to front)
sv_SE: (som notis)

en: 1 reply not updated, somebody is editing it.
sv_SE: 1 svar uppdaterades inte, någon håller på att redigera det.

en: 1 topic not updated, somebody is editing it.
sv_SE: 1 ämne uppdaterades inte, någon håller på att redigera det.

en: <a href="https://bbpress.org/forums/" target="_blank">bbPress Support Forums</a>
sv_SE: <a href="https://bbpress.org/forums/" target="_blank">bbPress Supportforum</a>

en: <a href="https://codex.bbpress.org" target="_blank">bbPress Documentation</a>
sv_SE: <a href="https://codex.bbpress.org" target="_blank">Dokumentation för bbPress</a>

en: <strong>Approve</strong> will change the status from pending to publish.
sv_SE: <strong>Godkänn</strong> kommer att ändra status från väntande till publicerat.

en: <strong>Close</strong> will mark the selected forum as &#8217;closed&#8217; and disable the ability to post new topics and replies in it.
sv_SE: <strong>Stäng</strong> markerar valt forum som stängt och stänger möjligheten att publicera nya ämnen och svar i det.

en: <strong>Close</strong> will mark the selected topic as &#8217;closed&#8217; and disable the ability to post new replies to it.
sv_SE: <strong>Stäng</strong> markerar det valda ämnet som stängt och stoppar möjligheten att publicera ytterligare svar i ämnet.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that forum. You can also reach that screen by clicking on the forum title.
sv_SE: <strong>Redigera</strong> tar dig till redigeringssidan för det forumet. Du kan också nå sidan genom att klicka på forumtiteln.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that reply. You can also reach that screen by clicking on the reply title.
sv_SE: <strong>Redigera</strong> tar dig till sidan för att redigera svaret i fråga. Du kan även nå denna sida genom att klicka på svarets rubrik.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that topic. You can also reach that screen by clicking on the topic title.
sv_SE: <strong>Redigera</strong> tar dig till sida för redigering av valt ämne. Du kan också nå samma sida genom att klicka på ämnets rubrik.

en: <strong>Error</strong>: A reply ID is required.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett svar-ID är obligatoriskt.

en: <strong>Error</strong>: A topic ID is required.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett ämnes-ID är obligatoriskt.

en: <strong>Error</strong>: An error occurred while updating your email address.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett fel uppstod vid uppdateringen av din e-postadress.

en: <strong>Error</strong>: Are you sure you wanted to do that?
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Är du säker på att det var det du vill göra?

en: <strong>Error</strong>: Destination topic ID not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Destinationens ämnes-ID hittades inte.

en: <strong>Error</strong>: Duplicate reply detected; it looks as though you&#8217;ve already said that.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Dubblerat svar upptäckt. Det verkar som om du redan sagt detta.

en: <strong>Error</strong>: Duplicate topic detected; it looks as though you&#8217;ve already said that.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Dubblett-ämne upptäckt. Det verkar som om du redan sagt samma sak.

en: <strong>Error</strong>: Empty role.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Tom roll.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID cannot be a negative number.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Forum-ID kan inte vara ett negativt nummer.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID is invalid.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Forum-ID är ogiltigt.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID is missing.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Forum-ID saknas.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID must be a number.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Forum-ID måste vara ett nummer.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong> Forum-ID hittades inte.

en: <strong>Error</strong>: Forum does not exist.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Forumet finns inte.

en: <strong>Error</strong>: Invalid author name.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ogiltigt författarnamn.

en: <strong>Error</strong>: Invalid email address.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ogiltig e-postadress.

en: <strong>Error</strong>: Invalid role.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ogiltig roll.

en: <strong>Error</strong>: No topic was found. Which topic are you marking/unmarking as favorite?
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Inget ämne hittades. Vilket ämne försöker du markera/avmarkera som favorit?

en: <strong>Error</strong>: Not found. What are you subscribing/unsubscribing to?
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Hittades inte. Vad är det du vill prenumerera eller sluta prenumerera på?

en: <strong>Error</strong>: Reply ID not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Svars-ID hittades inte.

en: <strong>Error</strong>: Reply To is invalid.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Svar till är ogiltigt.

en: <strong>Error</strong>: Slow down; you move too fast.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ta det lugnt. Du går för fort fram.

en: <strong>Error</strong>: That email address is already in use.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Den e-postadressen används redan.

en: <strong>Error</strong>: That is not a valid email address.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Det är inte en giltig e-postadress.

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while deleting the tag: %s
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Följande problem uppstod när etiketten skulle raderas: %s

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while getting the tag: %s
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Följande problem uppstod när etiketten skulle hämtas: %s

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while merging the tags: %s
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Följande problem uppstod vid sammanslagning av etikettern: %s

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while updating the tag: %s
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Följande problem uppstod vid uppdatering av etiketten: %s

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found with your forum:
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Följande problem har hittats med ditt forum:

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found with your reply:
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Följande problem har hittats med ditt svar:

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found with your topic:
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ditt ämne har följande problem:

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) occurred: %s
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Följande problem uppstod: %s

en: <strong>Error</strong>: The forum was not created.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Forumet skapades inte.

en: <strong>Error</strong>: The forum you want to edit was not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Forumet du vill redigera hittades inte.

en: <strong>Error</strong>: The reply was not created.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Svaret skapades inte.

en: <strong>Error</strong>: The reply you want to edit was not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Svaret du vill redigera hittades inte.

en: <strong>Error</strong>: The reply you want to move was not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Svaret du ville flytta hittades inte.

en: <strong>Error</strong>: The reply you want to split from was not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Svaret, från vilket du vill dela ämnet, kunde inte hittas.

en: <strong>Error</strong>: The tags which are being merged can not be the same.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: En etikett får inte slås samman med sig själv.

en: <strong>Error</strong>: The topic was not created.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ämnet kunde inte skapas.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to edit was not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ämnet du vill redigera hittades inte.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to merge to was not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Det ämne du vill sammanfoga med hittades inte.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to merge was not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ämnet du ville slå samman detta med kunde inte hittas.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to move from was not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Det ämne du vill flytta från hittades inte.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to move to was not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ämnet du vill flytta till hittades inte.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to split to was not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ämnet, dit du vill dela upp detta ämne, kunde inte hittas.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to split was not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Det ämnet du vill dela upp kunde inte hittas.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem adding the tags to the topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när etiketter skulle läggas till i ämnet.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem approving the reply.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Det var ett problem att godkänna svaret.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem approving the topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Det var ett problem att godkänna ämnet.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem closing the topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när ämnet skulle stängas.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem converting the reply into the topic. Please try again.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när svaret skulle konverteras till ett ämne. Försök igen.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem deleting the reply.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när svaret skulle tas bort.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem deleting the topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när ämnet skulle raderas.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem favoriting that topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när ämnet favoritmarkeras.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem marking the reply as spam.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när svaret skulle markeras som skräppost.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem marking the topic as spam.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när ämnet skulle markeras som skräpmeddelande.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem opening the topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när ämnet skulle öppnas.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem removing that topic from favorites.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när ämnet skulle tas bort från favoritmarkeringarna.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem sticking the topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när ämnet skulle klistras.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem subscribing.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Det var ett problem att prenumerera.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem trashing the reply.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när svaret skulle slängas.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem trashing the topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när ämnet skulle kastas i papperskorgen.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unapproving the reply.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Det var ett problem att ej godkänna svaret.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unapproving the topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Det var ett problem att ej godkänna ämnet.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unmarking the reply as spam.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när svaret skulle avmarkeras som skräppost.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unmarking the topic as spam.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när ämnet skulle avmarkeras som skräpmeddelande.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unsticking the topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när ämnet skulle avklistras.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unsubscribing.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Det var ett problem när prenumerationen skulle avslutas.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem untrashing the reply.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när svaret skulle återställas från papperskorgen.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem untrashing the topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ett problem inträffade när ämnet skulle återställas från papperskorgen.

en: <strong>Error</strong>: This forum already exists.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum finns redan.

en: <strong>Error</strong>: This forum has been closed to new forums.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum är stängt för nya forum.

en: <strong>Error</strong>: This forum has been closed to new replies.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum har stängts för nya svar.

en: <strong>Error</strong>: This forum has been closed to new topics.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum är stängt för nya ämnen.

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No forums can be created in this forum.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum är en kategori. Inga forum kan skapas i detta forum.

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No replies can be created in this forum.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum är en kategori. Inga svar kan skapas i detta forum.

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No topics can be created in it.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum är en kategori. Inga ämnen kan skapas i det.

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No topics can be created in this forum.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum är en kategori. Inga ämnen kan skapas i detta forum.

en: <strong>Error</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new forums in it.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum är dolt och du har inte behörigheten att läsa eller skapa nya forum i det.

en: <strong>Error</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new replies in it.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum är dolt och du har inte behörighet att läsa eller skapa nya svar i det.

en: <strong>Error</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new topics in it.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum är dolt och du har inte behörighet att läsa eller skapa nya ämnen i det.

en: <strong>Error</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new forums in it.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum är privat och du har inte behörighet att läsa eller skapa nya forum i det.

en: <strong>Error</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new replies in it.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum är privat och du har inte behörighet att läsa eller skapa nya svar i det.

en: <strong>Error</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new topics in it.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta forum är privat och du har inte behörighet att läsa eller skapa nya ämnen i det.

en: <strong>Error</strong>: This reply could not be found or no longer exists.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta svar kunde inte hittas eller finns inte längre.

en: <strong>Error</strong>: This topic could not be found or no longer exists.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Detta ämne kunde inte hittas eller finns inte längre.

en: <strong>Error</strong>: Topic ID cannot be a negative number.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ämnes-ID kan inte vara ett negativt nummer.

en: <strong>Error</strong>: Topic ID is missing.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ämnes-ID saknas.

en: <strong>Error</strong>: Topic ID must be a number.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ämnes-ID måste vara ett nummer.

en: <strong>Error</strong>: Topic ID not found.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ämnes-ID hittades inte.

en: <strong>Error</strong>: Topic does not exist.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ämnet finns inte.

en: <strong>Error</strong>: Topic is closed.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ämnet är stängt.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to create new forums.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att skapa nya forum.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to create new topics.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att skapa nya ämnen.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to create new topics. The reply could not be converted into a topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att skapa nya ämnen. Svaret kunde inte konverteras till ett nytt ämne.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to delete the topic tags.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att ta bort ämnesetiketterna.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to do that.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att göra det.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit favorites for that user.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att redigera favoriter för den användaren.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit subscriptions of that user.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att redigera prenumerationer för den användaren.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit that forum.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att redigera det forumet.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit that reply.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att redigera detta svar.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit that topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att redigera detta ämne.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit the destination topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att redigera destinationsämnet.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit the source topic.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att redigera källämnet.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit the topic tags.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att redigera ämnesetiketterna.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to mark notifications for that user.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att markera aviseringar för den användaren.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to reply.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du har inte behörighet att svara.

en: <strong>Error</strong>: You need to choose a valid move option.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du måste välja ett giltigt flyttalternativ.

en: <strong>Error</strong>: You need to choose a valid split option.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du måste välja en giltig delningsmetod.

en: <strong>Error</strong>: You need to enter a tag name.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Du måste ange namnet på en etikett.

en: <strong>Error</strong>: Your forum cannot be created at this time.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ditt forum kan inte skapas just nu.

en: <strong>Error</strong>: Your forum cannot be edited at this time.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ditt forum kan inte redigeras just nu.

en: <strong>Error</strong>: Your forum description cannot be empty.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Beskrivningen av ditt forum får inte vara tom.

en: <strong>Error</strong>: Your forum must have a parent.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ditt forum måste ha ett överordnat forum.

en: <strong>Error</strong>: Your forum needs a title.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ditt forum måste ha en rubrik.

en: <strong>Error</strong>: Your reply cannot be created at this time.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ditt svar kan inte skapas just nu.

en: <strong>Error</strong>: Your reply cannot be edited at this time.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ditt svar kan inte redigeras just nu.

en: <strong>Error</strong>: Your reply cannot be empty.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ditt svar kan inte vara tomt.

en: <strong>Error</strong>: Your title is too long.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Din rubrik är för lång.

en: <strong>Error</strong>: Your topic cannot be created at this time.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ditt ämne kan inte skapas just nu.

en: <strong>Error</strong>: Your topic cannot be edited at this time.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ditt ämne kan inte redigeras just nu.

en: <strong>Error</strong>: Your topic cannot be empty.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ditt ämne kan inte vara tomt.

en: <strong>Error</strong>: Your topic needs a title.
sv_SE: <strong>Fel</strong>: Ditt ämne behöver en rubrik.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your forum without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a forum thumbnail on the home page, a custom header, etc.
sv_SE: <strong>Utvald bild</strong> – Detta låter dig associera en bild med ditt forum utan att faktiskt infoga bilden. För det mesta är detta användbart endast om ditt tema använder funktionen för att visa en miniatyr, sidhuvud eller liknande i ditt forum.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your reply without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a reply thumbnail on the home page, a custom header, etc.
sv_SE: <strong>Utvald bild</strong> – Detta låter dig associera en bild med ditt svar utan att faktiskt infoga bilden. I de flesta fall är detta användbart endast om ditt tema använder funktionen för att visa en svarsminiatyr på startsidan, i ett anpassat sidhuvud eller liknande.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your topic without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a topic thumbnail on the home page, a custom header, etc.
sv_SE: <strong>Utvald bild</strong> – Detta låter dig koppla en bild till ditt ämne utan att infoga själva bilden. Detta är oftast endast användbart om ditt tema använder funktionen för att visa en miniatyrbild av ämnet på startsidan, i ett anpassat sidhuvud m.m.

en: <strong>Forum Editor</strong> - Enter the text for your forum. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your forum text. You can insert media files by clicking the icons above the forum editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular forum editor.
sv_SE: <strong>Forumredigerare</strong> – Ange texten för ditt forum. Det finns två typer av redigering: Visuell och HTML. Välj läget genom att klicka på motsvarande flik. Det visuella läget ger dig en WYSIWYG-redigerare. Klicka på sista ikonen på raden för att få en andra rad med verktyg. I HTML-läget kan du ange HTML tillsammans med ditt forums text. Du kan infoga mediefiler genom att klicka på ikonerna ovanför forumredigeraren och följa anvisningarna. Du kan gå till ett störningsfritt fullskärmsläge via Fullskärms-ikonen i den visuella redigeraren (näst sista i den översta raden) eller fullskärms-knappen i HTML-läget (sista i raden). Väl där kan du göra knappar synliga genom att föra muspekaren över det övre området. Avsluta fullskärmsläget för att komma tillbaka till den vanliga forumredigeraren igen.

en: <strong>Forum</strong> dropdown determines the parent forum that the reply belongs to. Select the forum, or leave the default (Use Forum of Topic) to post the reply in forum of the topic.
sv_SE: <strong>Forum</strong> rullgardinsmenyn bestämmer till vilket överordnat forum svaret hör. Välj forum eller kategori i rullgardinsmenyn eller låt det förvalda värdet stå kvar (använd ämnets forum) för att posta svaret i samma forum som ämnet tillhör.

en: <strong>Forum</strong> dropdown determines the parent forum that the topic belongs to. Select the forum or category from the dropdown, or leave the default "No forum" to post the topic without an assigned forum.
sv_SE: <strong>Forum</strong> (rullgardinsmeny) anger till vilket överordnat forum ämnet hör. Välj forum eller kategori i rullgardinsmenyn eller låt det förvalda alternativet (inget forum) stå kvar för att publicera ämnet utan något tilldelat forum.

en: <strong>Order</strong> allows you to order your forums numerically.
sv_SE: <strong>Ordning</strong> låter dig sortera forum med hjälp av numrering.

en: <strong>Parent</strong> dropdown determines the parent forum. Select the forum or category from the dropdown, or leave the default "No parent" to create the forum at the root of your forums.
sv_SE: <strong>Den överordnade</strong> rullgardinsmenyn bestämmer överordnat forum. Välj det forum eller den kategori i menyn som ska agera överordnat, eller lämna orört för att låta forumet agera huvudforum/kategori.

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your forum in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a forum or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a forum to be published in the future or backdate a forum.
sv_SE: <strong>Publicera</strong> – Du kan ange villkoren för att publicera ditt forum i panelen Publicera. För status, synlighet, och publicera (omedelbart), klicka på länken Redigera för att visa fler alternativ. Synlighet innehåller alternativ för att lösenordsskydda ett forum eller klistra det i toppen på obestämd tid (klistrad). Publicera (direkt) tillåter dig ställa in ett framtida eller tidigare datum och tid, så att du kan schemalägga ett forum som ska offentliggöras i framtiden eller antedatera ett forum.

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your reply in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a reply or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a reply to be published in the future or backdate a reply.
sv_SE: <strong>Publicera</strong> – Du kan ange villkoren för att publicera ditt svar i panelen Publicera. För status, synlighet, och publicera (omedelbart), klicka på länken Redigera för att visa fler alternativ. Synlighet innehåller alternativ för att lösenordsskydda ett svar eller klistra det i toppen på obestämd tid (klistrad). Publicera (direkt) tillåter dig ställa in ett framtida eller tidigare datum och tid, så att du kan schemalägga ett svar som ska offentliggöras i framtiden eller antedatera ett svar.

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your topic in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a topic or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a topic to be published in the future or backdate a topic.
sv_SE: <strong>Publicera</strong> – Du kan ange villkoren för att publicera ditt ämne i panelen Publicera. För status, synlighet, och publicera (omedelbart) kan du klicka på länken Redigera för att visa fler alternativ. Synlighet innehåller alternativ för att lösenordsskydda ett ämne eller klistra det i toppen på obestämd tid (klistrat). Publicera (direkt) låter dig ange ett framtida eller tidigare datum och tid, så att du kan schemalägga ett ämne för publicering i framtiden eller antedatera det.

en: <strong>Reply Editor</strong> - Enter the text for your reply. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your reply text. You can insert media files by clicking the icons above the reply editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular reply editor.
sv_SE: <strong>Svarsredigerare</strong> – Ange texten för ditt svar. Det finns två typer av redigering: Visuell och HTML. Välj läget genom att klicka på motsvarande flik. Det visuella läget ger dig en WYSIWYG-redigerare. Klicka på sista ikonen på raden för att få en andra rad med verktyg. I HTML-läget kan du ange HTML tillsammans med din svarstext. Du kan infoga mediefiler genom att klicka på ikonerna ovanför svarsredigeraren och följa anvisningarna. Du kan gå till ett störningsfritt fullskärmsläge via Fullskärms-ikonen i den visuella redigeraren (näst sista i den översta raden) eller fullskärms-knappen i HTML-läget (sista i raden). Väl där kan du göra knappar synliga genom att föra muspekaren över det övre området. Avsluta fullskärmsläget för att komma tillbaka till den vanliga svarsredigeraren igen.

en: <strong>Reply To</strong> determines the threading of the reply.
sv_SE: <strong>Svara på</strong> bestämmer trådning av svaret.

en: <strong>Spam</strong> removes your reply from this list and places it in the spam queue, from which you can permanently delete it.
sv_SE: <strong>Skräp</strong> tar bort ditt svar från denna lista och placerar det i kön för skräppost, varpå du kan radera det permanent.

en: <strong>Spam</strong> removes your topic from this list and places it in the spam queue, from which you can permanently delete it.
sv_SE: <strong>Skräp</strong> tar bort ditt ämne ur listan och lägger det i spamlistan. Därifrån kan du radera det permanent.

en: <strong>Status</strong> allows you to close a forum to new topics and forums.
sv_SE: <strong>Status</strong> låter dig stänga ett forum för nya ämnen och forum.

en: <strong>Stick <em>(to front)</em></strong> will keep the selected topic &#8217;pinned&#8217; to the top of ALL forums and be visable in any forums topics list.
sv_SE: <strong>Klistra <em>(som notis)</em></strong> kommer att ”klistra” valt ämne att visas överst i ALLA forumlistningar tillsammans med andra ämnen.

en: <strong>Stick</strong> will keep the selected topic &#8217;pinned&#8217; to the top the parent forum topic list.
sv_SE: <strong>Klistra</strong> kommer att visa valt ämne högst upp i vyn tillsammans med andra klistrade ämnen.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your forum. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
sv_SE: <strong>Titel</strong> – Ange rubrik för ditt forum. När du gjort detta kommer du att se en permalänk som vid behov kan redigeras.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your reply. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
sv_SE: <strong>Rubrik</strong> – Ange rubrik för ditt svar. Efter att du angett rubrik kommer du att se en permalänk nedan, som du kan redigera.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your topic. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
sv_SE: <strong>Rubrik</strong> – Ange en rubrik för ditt ämne. När du angett rubriken visas en permalänk nedan som du vid behov även kan redigera.

en: <strong>Topic Editor</strong> - Enter the text for your topic. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your topic text. You can insert media files by clicking the icons above the topic editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular topic editor.
sv_SE: <strong>Ämnesredigerare</strong> – Ange texten för ditt ämne. Det finns två typer av redigering: Visuell och HTML. Välj läge genom att klicka på motsvarande flik. Det visuella läget ger dig en WYSIWYG-redigerare. Om du klickar på sista ikonen i raden visas en andra rad med fler verktyg. I HTML-läget kan du mata in HTML tillsammans med din ämnestext. Du kan infoga mediafiler genom att klicka på ikonerna ovanför ämnesredigeraren och följa anvisningarna. Du kan gå till ett störningsfritt fullskärmsläge via Fullskärms-ikonen i den visuella redigeraren (näst sist i den övre raden) eller fullskärms-knappen i HTML-läget (sist i raden). Väl där kan du visa knapparna igen genom att föra muspekaren över områdets översta del. Avsluta fullskärmsläget för att återgå till den vanliga ämnesredigeraren.

en: <strong>Topic Type</strong> dropdown indicates the sticky status of the topic. Selecting the super sticky option would stick the topic to the front of your forums, i.e. the topic index, sticky option would stick the topic to its respective forum. Selecting normal would not stick the topic anywhere.
sv_SE: <strong>Ämnestyp</strong> (rullgardinsmeny) visar om ett ämne är klistrat. Att välja alternativet som notis klistrar ämnet i början av ditt forum. I en listning av ämnen innebär alternativet ”klistrat” att ämne är klistrat i respektive forum. ”Normalt” innebär att ämnet inte är klistrat någonstans.

en: <strong>Topic</strong> determines the parent topic that the reply belongs to.
sv_SE: <strong>Ämne</strong> bestämmer till vilket överordnat ämne detta svar hör.

en: <strong>Trash</strong> removes your forum from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
sv_SE: <strong>Papperskorgen</strong> tar bort ditt forum i listan och placerar det i papperskorgen, därifrån kan välja att ta bort det permanent.

en: <strong>Trash</strong> removes your reply from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
sv_SE: <strong>Kasta</strong> tar bort ditt svar från denna lista och placerar det i papperskorgen, där du sedan kan radera det permanent.

en: <strong>Trash</strong> removes your topic from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
sv_SE: <strong>Kasta</strong> tar bort ditt ämne ur listan och lägger det i papperskorgen. Därifrån kan du radera det permanent.

en: <strong>Type</strong> indicates if the forum is a category or forum. Categories generally contain other forums.
sv_SE: <strong>Typ</strong> indikerar om ett forum är en kategori eller ett forum. Generellt innehåller kategorier andra forum.

en: <strong>View</strong> will either show you what your draft forum will look like if you publish it, or take you to your live site to view it. Which link depends on your forum&#8217;s status.
sv_SE: <strong>Visa</strong> visar antingen hur utkastet till forum kommer att se ut om du publicerar det eller ta dig till din aktiva webbplats för att visa det där. Vilken länk det är beror på forumets status.

en: <strong>View</strong> will take you to your live site to view the reply.
sv_SE: <strong>Visa</strong> tar dig till din webbplats för att visa svaret.

en: <strong>View</strong> will take you to your live site to view the topic.
sv_SE: <strong>Visa</strong> visar ämnet på den publika sidan.

en: <strong>Visibility</strong> lets you pick the scope of each forum and what users are allowed to access it.
sv_SE: <strong>Synlighet</strong> låter dig välja omfånget för varje forum samt vilka användare som tillåts komma åt det.

en: A list of forums with an option to set the parent.
sv_SE: En lista över forum med ett alternativ för att ange överordnat objekt.

en: A list of recent topics, sorted by: newness, popularity, or recent replies.
sv_SE: En lista över de senaste ämnena, sorterat efter: datum, popularitet eller senaste aktivitet.

en: A list of registered optional topic views.
sv_SE: En lista över tillgängliga alternativa ämnesvyer.

en: A list of the most recent replies.
sv_SE: En lista med de senaste svaren.

en: A simple login form with optional links to sign-up and lost password pages.
sv_SE: Ett enkelt inloggningsformulär med valfria länkar för registrering och återställning av lösenord.

en: About
sv_SE: Om

en: About Yourself
sv_SE: Om dig

en: About the user
sv_SE: Om användaren

en: Account
sv_SE: Konto

en: Add New
sv_SE: Lägg till nytt

en: Add New Tag
sv_SE: Lägg till ny etikett

en: Add or remove tags
sv_SE: Lägg till eller ta bort etiketter

en: Add toolbar & buttons to textareas to help with HTML formatting
sv_SE: Lägg till en verktygsrad med knappar i textfält för att underlätta HTML-formatering

en: Akismet History
sv_SE: Historik för Akismet

en: Akismet caught this post as spam
sv_SE: Akismet markerade detta inlägg som skräp

en: Akismet cleared this post as not spam
sv_SE: Akismet markerade detta inlägg som ”inte skräppost”

en: Akismet was unable to check this post (response: %s), will automatically retry again later.
sv_SE: Akismet kunde inte kontrollera detta inlägg (svar: %s), ett nytt försök kommer automatiskt ske igen.

en: All %s
sv_SE: Alla %s

en: All Components
sv_SE: Alla komponenter

en: All Forums
sv_SE: Alla forum

en: All Meta Data
sv_SE: Alla metadata

en: All Posts
sv_SE: Alla inlägg

en: All Replies
sv_SE: Alla svar

en: All Tags
sv_SE: Alla etiketter

en: All Topic Tags
sv_SE: Alla ämnesetiketter

en: All Topics
sv_SE: Alla ämnen

en: All Versions
sv_SE: Alla versioner

en: All anonymous reply authors imported
sv_SE: Alla författare av anonyma svar har importerats

en: All anonymous topic authors imported
sv_SE: Alla anonyma ämnesförfattare har importerats

en: All closed topics imported
sv_SE: Alla stängda ämnen har imporerats

en: All done!
sv_SE: Allt klart!

en: All favorites imported
sv_SE: Alla favoriter har importerats

en: All forum parents imported
sv_SE: Alla överordnade forum har importerats

en: All forum subscriptions imported
sv_SE: Alla forumprenumerationer har importerats

en: All forums imported
sv_SE: Alla forum importerade

en: All passwords cleared
sv_SE: Alla lösenord har rensats

en: All replies imported
sv_SE: Alla svar har importerats

en: All stickies imported
sv_SE: Alla klistrade ämnen har importerats

en: All super stickies imported
sv_SE: Alla superklistrade ämnen har importerats

en: All threaded replies imported
sv_SE: Alla trådade svar har importerats

en: All topic subscriptions imported
sv_SE: Alla ämnesprenumerationer har importerats

en: All topic tags imported
sv_SE: Alla ämnesetiketter har importerats

en: All topics imported
sv_SE: Alla ämnen importerade

en: All users imported
sv_SE: Alla användare importerade

en: Allow Akismet to actively prevent forum spam.
sv_SE: Låt Akismet aktivt bekämpa skräppost i forumet.

en: Allow BuddyPress Groups to have their own forums
sv_SE: Låt BuddyPress-grupper att ha sina egna forum

en: Allow Moderators and Keymasters to edit users
sv_SE: Låt moderatorer och keymaster redigera användare

en: Allow flood protection by throttling users for %s seconds after posting
sv_SE: Möjliggör skydd mot masspostning genom att begränsa användarna i %s sekunder efter att de publicerat

en: Allow forum wide search
sv_SE: Tillåt global forumsökning

en: Allow forums to have dedicated moderators
sv_SE: Tillåt forum att ha specifika moderatorer

en: Allow guest users without accounts to create topics and replies
sv_SE: Tillåta att gäster utan konton kan skapa ämnen och svar

en: Allow topic and reply revision logging
sv_SE: Tillåt loggning av ämnen och svar

en: Allow topics to have tags
sv_SE: Tillåt att ämnen har etiketter

en: Allow tracking of topics each user engages in
sv_SE: Tillåt spårning av alla ämnen en användare deltar i

en: Allow users to edit their content for %s minutes after posting
sv_SE: Tillåt att användare redigerar sitt innehåll inom %s minuter från publicering

en: Allow users to mark topics as favorites
sv_SE: Tillåt att användare kan favoritmarkera ämnen

en: Allow users to subscribe to forums and topics
sv_SE: Tillåt användare att prenumerera på forum och ämnen

en: Also see <a href="https://codex.bbpress.org/repair-forums/">bbPress: Repair Forums</a>.
sv_SE: Se även <a href="https://codex.bbpress.org/repair-forums/">bbPress: Reparera forum</a>.

en: Also see <a href="https://codex.bbpress.org/reset-forums/">bbPress: Reset Forums</a>.
sv_SE: Se också <a href="https://codex.bbpress.org/reset-forums/">bbPress: Återställ forum</a>.

en: Also see the main article on the bbPress codex <a href="https://codex.bbpress.org/import-forums/">bbPress: Import Forums</a>.
sv_SE: Se också huvudartikeln i bbPress dokumentation <a href="https://codex.bbpress.org/import-forums/">bbPress: Importera forum</a>.

en: And this is the very first reply.
sv_SE: Och här är det allra första svaret.

en: Anonymous
sv_SE: Anonym

en: Any
sv_SE: Alla

en: Any links to this tag will no longer function.
sv_SE: Eventuella länkar till denna etikett kommer inte längre att fungera.

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

[ctx: Approve Topic]
en: Approve
sv_SE: Godkänn

[ctx: Approve reply]
en: Approve
sv_SE: Godkänn

[ctx: Approve the topic]
en: Approve
sv_SE: Godkänn

en: Approve this reply
sv_SE: Godkänn detta svar

en: Approve this topic
sv_SE: Godkänn detta ämne

en: Are you sure you meant to do that?
sv_SE: Är du säker på att du tänkt att göra det?

en: Are you sure you want to delete that permanently?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera detta permanent?

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera etiketten ”%s”? Detta är permanent och går inte att ångra.

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
sv_SE: Är du säker på att du vill slå ihop etiketten ”%s” med etiketten du valde?

en: As bbPress improves, occasionally database upgrades are required but some forums are too large to upgrade automatically. Use the tools below to manually run upgrade routines.
sv_SE: I takt med att bbPress förbättras behöver man ibland uppdatera databasstrukturen. Men några forum är för stora för att kunna uppgraderas automatiskt. Använd verktygen nedan för att manuellt köra uppgraderingsrutinerna.

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

en: Author
sv_SE: Författare

en: Author Information
sv_SE: Författarinformation

en: Auto-embed links
sv_SE: Bädda automatiskt in länkar

en: Auto-embed will embed the media content from a URL directly into the replies. For example: links to Flickr and YouTube.
sv_SE: Automatisk inbäddning kommer att bädda in mediainnehåll från URLer direkt i svar. T.ex: länkar till Flickr och YouTube.

en: Automatically give registered visitors the %s forum role
sv_SE: Ge automatiskt registrerade besökare forumrollen %s

en: Available Actions
sv_SE: Tillgängliga åtgärder

en: Backup your database before proceeding.
sv_SE: Säkerhetskopiera databasen innan du fortsätter.

en: Better handling of styles and scripts in the template stack.
sv_SE: Förbättrad hantering av stilmallar och skript i mallar.

en: Biographical Info
sv_SE: Biografi

en: Blog Role
sv_SE: Bloggroll

en: BuddyPress Group Forums: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/installing-group-and-sitewide-forums/">Installing Group and Sitewide Forums</a> and <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/guides/migrating-from-old-forums-to-bbpress-2/">Migrating from old forums to bbPress 2.2+</a>.
sv_SE: BuddyPress gruppforum: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/installing-group-and-sitewide-forums/">Installera grupp- och webbplatsforum</a> och <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/guides/migrating-from-old-forums-to-bbpress-2/">migrera från mina gamla forum till bbPress 2.2 eller senare</a>.

en: Bulk Actions
sv_SE: Massåtgärder

en: Calculating closed topics (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Beräknar stängda ämnen (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Calculating forum hierarchy (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Beräknar forumens hierarki (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Calculating threaded replies parents (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Beräknar överordnade poster till trådade svar (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Calculating topic stickies (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Beräknar klistrade ämnen (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Calculating topic super stickies (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Beräknar superklistrade ämnen (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cancel password change
sv_SE: Avbryt lösenordsändring

en: Category base
sv_SE: Kategoribas

en: Change
sv_SE: Ändra

en: Change forum role to&hellip;
sv_SE: Ändra forumroll till &hellip;

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
sv_SE: Om man ändrar sluggen påverkar detta den befintliga permalänk. Eventuella länkar till den tidigare permalänken slutar att fungera.

en: Changing this will not move existing forums.
sv_SE: Om detta ändras kommer befintliga forum inte att flyttas.

en: Cheatin&#8217; huh?
sv_SE: Fuskar du, eller?

en: Check your e-mail for the confirmation link.
sv_SE: Kolla din e-post för bekräftelselänken.

en: Check your e-mail for your new password.
sv_SE: Kontrollera din e-post för ditt nya lösenord.

en: Choose from the most used tags
sv_SE: Välj bland de mest använda etiketterna

[ctx: Close a Forum]
en: Close
sv_SE: Stäng

[ctx: Close a Topic]
en: Close
sv_SE: Stäng

[ctx: Close the forum]
en: Closed
sv_SE: Stäng

[ctx: Close the topic]
en: Close
sv_SE: Stäng

[ctx: Close the topic]
en: Closed
sv_SE: Stäng

en: Close this forum
sv_SE: Stäng detta forum

en: Close this topic
sv_SE: Stäng ämnet

en: Complete!
sv_SE: Klart!

en: Complete! %d closed topic repaired. | Complete! %d closed topics repaired.
sv_SE[0]: Klart! %d stängt ämne reparerat.
sv_SE[1]: Klart! %d stängda ämnen reparerade.

en: Complete! %d engagement upgraded. | Complete! %d engagements upgraded.
sv_SE[0]: Klart! %d deltagande har uppgraderats.
sv_SE[1]: Klart! %d deltaganden har uppgraderats.

en: Complete! %d favorite deleted. | Complete! %d favorites deleted.
sv_SE[0]: Klart! %d favoritmarkering har tagits bort.
sv_SE[1]: Klart! %d favoritmarkeringar har tagits bort.

en: Complete! %d favorite upgraded. | Complete! %d favorites upgraded.
sv_SE[0]: Klart! %d favoritmarkering har uppgraderats.
sv_SE[1]: Klart! %d favoritmarkeringar har uppgraderats.

en: Complete! %d forum subscription deleted. | Complete! %d forum subscriptions deleted.
sv_SE[0]: Klart! %d forumprenumeration har tagits bort.
sv_SE[1]: Klart! %d forumprenumerationer har tagits bort.

en: Complete! %d forum subscription upgraded. | Complete! %d forum subscriptions upgraded.
sv_SE[0]: Klart! %d forumprenumeration har uppgraderats.
sv_SE[1]: Klart! %d forumprenumerationer har uppgraderats.

en: Complete! %d topic subscription deleted. | Complete! %d topic subscriptions deleted.
sv_SE[0]: Klart! %d ämnesprenumeration har tagits bort.
sv_SE[1]: Klart! %d ämnesprenumerationer har tagits bort.

en: Complete! %d topic subscription upgraded. | Complete! %d topic subscriptions upgraded.
sv_SE[0]: Klart! %d ämnesprenumeration har uppgraderats.
sv_SE[1]: Klart! %d ämnesprenumerationer har uppgraderats.

en: Complete! %s groups updated; %s forums updated; %s forum statuses synced.
sv_SE: Klart! %s grupper uppdaterade, %s forum uppdaterade, status synkroniserad för %s forum.

en: Complete! %s users updated.
sv_SE: Klart! %s användare har uppdaterats.

en: Components
sv_SE: Komponenter

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
sv_SE: Villkorsstyrda query-taggar fungerar inte innan queryn körs. Innan dess så kommer de alltid returnera false.

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Contact Info
sv_SE: Kontaktuppgifter

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Continuing Import...
sv_SE: Fortsätter import…

en: Contributing Developers
sv_SE: Bidragande utvecklare

en: Contributors to bbPress 2.6
sv_SE: Bidragande till bbPress 2.6

en: Convert Users
sv_SE: Konvertera användare

en: Converters
sv_SE: Konverterare

en: Converting anonymous reply authors (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Konvertera anonyma svarsförfattare (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Converting anonymous topic authors (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Konvertera anonyma ämnesförfattare (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Converting favorites (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Konverterar favoriter (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Converting forum subscriptions (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Konverterar forumprenumerationer (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Converting forums (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Konverterar forum (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Converting replies (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Konverterar svar (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Converting topic subscriptions (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Konverterar ämnesprenumerationer (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Converting topic tags (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Konverterar ämnesetiketter (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Converting topics (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Konverterar ämnen (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Converting users (%1$s through %2$s of %3$s)
sv_SE: Konverterar användare (%1$s till %2$s av %3$s)

en: Copies engagements from user meta to topic meta.
sv_SE: Kopierar deltagande från användares metadata till ämnesdata.

en: Copies favorites from user meta to topic meta.
sv_SE: Kopierar favoritmarkeringar från metadata om användare till ämnesmeta.

en: Copies forum subscriptions from user meta to forum meta.
sv_SE: Kopierar forumprenumerationer från användares metadata till forumdata.

en: Copies topic subscriptions from user meta to topic meta.
sv_SE: Kopierar ämnesprenumerationer från användares metadata till ämnesdata.

en: Copy favoriters to the new topic
sv_SE: Kopiera favoritmarkeringar till det nya ämnet

en: Copy subscribers to the new topic
sv_SE: Kopiera prenumeranterna till det nya ämnet

en: Copy topic tags to the new topic
sv_SE: Kopiera ämnesetiketter till det nya ämnet

en: Core Developer
sv_SE: Utvecklare av kärnan

en: Counting the number of pending, spammed, and trashed replies in each forum&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet väntande, skräpposter och borttagna svar i varje forum &hellip; %s

en: Counting the number of pending, spammed, and trashed replies in each topic&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet väntande, skräpmarkerade och kastade svar i varje ämne &hellip; %s

en: Counting the number of replies in each forum&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet svar i varje forum &hellip; %s

en: Counting the number of replies in each topic&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet svar i varje ämne &hellip; %s

en: Counting the number of topics each user has created&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet ämnen som varje användare skapat &hellip; %s

en: Counting the number of topics in each forum&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet ämnen i varje forum &hellip; %s

en: Counting the number of topics in each topic-tag&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet ämnen under varje ämnesetikett &hellip; %s

en: Counting the number of topics to which each user has replied&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet ämnen som varje användare har svarat i &hellip; %s

en: Counting the number of voices in each topic&hellip; %s
sv_SE: Räknar antalet deltagare i varje ämne &hellip; %s

en: Create New Forum
sv_SE: Skapa nytt forum

en: Create New Forum in &ldquo;%s&rdquo;
sv_SE: Skapa nytt forum i &rdquo;%s&rdquo;

en: Create New Reply
sv_SE: Skapa nytt svar

en: Create New Topic
sv_SE: Skapa nytt ämne

en: Create New Topic in &ldquo;%s&rdquo;
sv_SE: Skapa nytt ämne i ”%s”

en: Create a discussion forum to allow members of this group to communicate in a structured, bulletin-board style fashion.
sv_SE: Skapa ett diskussionsforum för att tillåta medlemmar i denna grupp att kommunicera i ett traditionellt strukturerat forum.

en: Create an Account
sv_SE: Skapa ett konto

en: Created
sv_SE: Skapat

en: Creator
sv_SE: Skapare

en: Credits
sv_SE: Erkännande

en: Current Package
sv_SE: Nuvarande paket

en: Custom field deleted.
sv_SE: Eget fält raderat.

en: Custom field updated.
sv_SE: Eget fält uppdaterat.

en: Custom slugs for single forums, topics, replies, tags, views, edit, and search.
sv_SE: Anpassade permalänkar för enstaka forum, ämnen, svar, etiketter, vyer, redigering och sök.

en: Customize your Forums root. Partner with a WordPress Page and use Shortcodes for more flexibility.
sv_SE: Anpassa ditt forums rotsida. Slå ihop den med en sida i WordPress och använd kortkoder för mer flexibla lösningar.

en: Customize your user profile slugs.
sv_SE: Anpassa dina permalänkar för användarprofiler.

en: Customizing This Display
sv_SE: Anpassar denna vy

en: Database Connection Failed.
sv_SE: Databasanslutningen misslyckades.

en: Database Name
sv_SE: Databasnamn

en: Database Password
sv_SE: Lösenord för databas

en: Database Port
sv_SE: Databasport

en: Database Server
sv_SE: Databasserver

en: Database Settings
sv_SE: Databasinställningar

en: Database User
sv_SE: Databasanvändare

en: Database connection failed.
sv_SE: Databasanslutningen misslyckades.

[ctx: Default reply to dropdown text]
en: None
sv_SE: Inget

en: Delay Time
sv_SE: Fördröjning

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete Permanently
sv_SE: Radera permanent

en: Delete default WordPress user passwords (%1$s through %2$s)
sv_SE: Ta bort standardlösenord för WordPress (%1$s till %2$s)

en: Delete imported users?
sv_SE: Radera importerade användare?

en: Delete this item permanently
sv_SE: Ta bort den här posten permanent

en: Deleting Imported User Meta&hellip; %s
sv_SE: Raderar importerade metadata för användare &hellip; %s

en: Deleting Imported Users&hellip; %s
sv_SE: Raderar importerade användare&hellip; %s

en: Deleting Settings&hellip; Success!
sv_SE: Tar bort inställningar &hellip; Klart!

en: Deleting Topic Tags&hellip; %s
sv_SE: Raderar ämnesetiketter &hellip; %s

en: Deleting a tag cannot be undone.
sv_SE: Radering av en etikett kan inte ångras.

en: Deleting bbPress Specific User Meta&hellip; %s
sv_SE: Tar bort för bbPress specifika metadata om användare &hellip; %s

en: Deleting previously converted data (%1$s through %2$s)
sv_SE: Tar bort tidigare konverterade data (%1$s till %2$s)

en: Depending on your MySQL configuration you can tweak the "Rows Limit" and "Delay Time" that may help to improve the overall time it takes to perform a complete forum import.
sv_SE: Beroende på din MySQL-konfiguration kan du justera ”högsta antal rader” och ”fördröjning” för att försöka förbättra den totala tid det tar att genomföra en fullständig forumimport.

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Description:
sv_SE: Beskrivning:

en: Discussion
sv_SE: Diskussion

[ctx: Dismiss pending user email address change]
en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Display Name
sv_SE: Visningsnamn

en: Do you really want to do this?
sv_SE: Vill du verkligen göra det här?

en: Doing step %s...
sv_SE: Utför steg %s ...

en: Dropping Conversion Table&hellip; %s
sv_SE: Kastar omvandlingstabellen &hellip; %s

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit %s's Profile
sv_SE: Redigera profilen för %s

en: Edit Forum
sv_SE: Redigera forum

en: Edit Reply
sv_SE: Redigera svar

en: Edit Tag
sv_SE: Redigera etikett

en: Edit Topic
sv_SE: Redigera ämne

en: Edit Your Profile
sv_SE: Redigera din profil

en: Edit slug
sv_SE: Redigera slug/permalänk

en: Editable forum roles no longer exist.
sv_SE: Redigeringsbara forumroller finns inte längre.

en: Editing
sv_SE: Redigering

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email:
sv_SE: E-post:

en: Embed media (YouTube, Twitter, Flickr, etc...) directly into topics and replies
sv_SE: Bädda in media (YouTube, Twitter, Flickr m.m.) direkt i ämnen och svar

en: Empty Spam
sv_SE: Töm skräppost

en: Empty Topic Tag | Empty Topic Tags
sv_SE[0]: Tom ämnesetikett
sv_SE[1]: Tomma ämnesetiketter

en: Empty Topic Tags
sv_SE: Tomma ämnesetiketter

en: Enable threaded (nested) replies %s levels deep
sv_SE: Aktivera trådade (nästlade) svar i upp till %s nivåer

en: Engagements
sv_SE: Deltagande

en: Error in spamming reply.
sv_SE: Ett fel inträffade när svaret skulle markeras som skräppost.

en: Error in spamming topic.
sv_SE: Ett fel inträffade när ämnet skulle markeras som skräppost.

en: Error in unspamming reply.
sv_SE: Ett fel inträffade när svaret skulle avmarkeras som skräppost.

en: Error in unspamming topic.
sv_SE: Ett fel inträffade när ämnet skulle avmarkeras som skräppost.

en: Existing tag:
sv_SE: Befintlig etikett:

en: Failed!
sv_SE: Misslyckades!

en: Favorite
sv_SE: Favorit

en: Favorite Forum Topics
sv_SE: Favoritmarkerade forumämnen

en: Favorite Topics
sv_SE: Favoritämnen

en: Favorite failed.
sv_SE: Favoritmarkering misslyckades.

en: Favorites
sv_SE: Favoritmarkeringar

en: Favorites are a way for users to save and later return to topics they favor. This is enabled by default.
sv_SE: Favoriter ger användare möjligheten att spara sina favoriter för att kunna återkomma till dessa. Denna funktion är som standard aktiverad.

en: Favorites are no longer active.
sv_SE: Favoriter är inte längre aktiva.

en: Feature Developer
sv_SE: Funktionsutvecklare

en: Feature Virtuoso
sv_SE: Funktionsvirtuos

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: Filter by Component
sv_SE: Filtrera efter komponent

en: Filter by Version
sv_SE: Filtrera efter version

en: Filter forums list
sv_SE: Filtrera listan med forum

en: Filter replies list
sv_SE: Filtrera svarslista

en: Filter topics list
sv_SE: Filtrera ämneslistan

en: Finished
sv_SE: Klart

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: Flooding
sv_SE: Masspostning

en: For more information:
sv_SE: För mer information:

en: Forum "%1$s" successfully closed.
sv_SE: Forumet ”%1$s” har stängts.

en: Forum "%1$s" successfully opened.
sv_SE: Forumet ”%1$s” har öppnats.

en: Forum Activity
sv_SE: Forumaktivitet

en: Forum Attributes
sv_SE: Forumattribut

en: Forum Edit: %s
sv_SE: Forumredigering: %s

en: Forum Features
sv_SE: Funktioner för forum

en: Forum Image
sv_SE: Forumbild

en: Forum Index
sv_SE: Forumindex

en: Forum Integration for Akismet
sv_SE: Forumintegrering för Akismet

en: Forum Integration for BuddyPress
sv_SE: Forumintegrering för BuddyPress

en: Forum Moderators
sv_SE: Forummoderatorer

en: Forum Moderators:
sv_SE: Forummoderatorer:

en: Forum Name (Maximum Length: %d):
sv_SE: Forumnamn (maxlängd: %d):

en: Forum Order
sv_SE: Forumordning

en: Forum Parent
sv_SE: Överordnat forum

en: Forum Prefix
sv_SE: Forumprefix

en: Forum Replies
sv_SE: Svar i forum

en: Forum Replies Created
sv_SE: Forumsvar skapade

en: Forum Role
sv_SE: Forumroll

en: Forum Role: %s
sv_SE: Forumroll: %s

en: Forum Root
sv_SE: Forumrot

en: Forum Root Slug
sv_SE: Permalänk för forumrot

en: Forum Settings
sv_SE: Foruminställningar

en: Forum Single Slugs
sv_SE: Singel-sluggar för forum

en: Forum Statistics
sv_SE: Forumstatistik

en: Forum Subscriptions
sv_SE: Forumprenumerationer

en: Forum Theme Packages
sv_SE: Temapaket för forum

en: Forum Tools
sv_SE: Forumverktyg

en: Forum Topics
sv_SE: Forumämnen

en: Forum Topics Started
sv_SE: Forumämnen startade

en: Forum Type:
sv_SE: Forumtyp:

en: Forum User Roles
sv_SE: Användarroller för forum

en: Forum User Settings
sv_SE: Användarinställningar för forum

en: Forum User Slugs
sv_SE: Permalänkar för forumanvändare

en: Forum created.
sv_SE: Forum skapat.

en: Forum draft updated.
sv_SE: Utkast av forum uppdaterat.

en: Forum features that can be toggled on and off
sv_SE: Funktioner i forum som kan stängas av, sättas på

[ctx: Forum is a category]
en: Category
sv_SE: Kategori

en: Forum published privately.
sv_SE: Forumet publicerat privat.

en: Forum published.
sv_SE: Forumet publicerat.

en: Forum restored to revision from %s
sv_SE: Forumet har återställts till versionen från %s

en: Forum reverted to draft.
sv_SE: Forumet har återställts till utkast.

en: Forum root should show
sv_SE: Forumroten bör visa

en: Forum saved.
sv_SE: Forumet har sparats.

en: Forum scheduled for: %s.
sv_SE: Forum schemalagt för: %s.

en: Forum scheduled.
sv_SE: Forumet har schemalagts.

en: Forum settings for Akismet
sv_SE: Foruminställningar för Akismet

en: Forum settings for BuddyPress
sv_SE: Foruminställningar för BuddyPress

en: Forum slug
sv_SE: Forumslugg

en: Forum submitted.
sv_SE: Forum inskickat.

en: Forum updated.
sv_SE: Forumet har uppdaterats.

en: Forums
sv_SE: Forum

en: Forums Settings
sv_SE: Foruminställningar

en: Forums base
sv_SE: Forumbas

en: Forums list
sv_SE: Forumlista

en: Forums list navigation
sv_SE: Navigering i forumlista

en: Founding Developer
sv_SE: Grundande utvecklare

en: General
sv_SE: Allmänt

en: General Discussion
sv_SE: Allmän diskussion

en: Generate Password
sv_SE: Generera lösenord

en: Go Back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Go to Forum Settings
sv_SE: Gå till foruminställningar

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
sv_SE: Ge denna användare superadministratörsrättigheter för nätverket.

en: Group Forum
sv_SE: Gruppforum

en: Group Forum Settings
sv_SE: Inställningar för gruppforum

en: Group Forum:
sv_SE: Gruppforum:

en: Group Forums
sv_SE: Gruppforum

en: Guest
sv_SE: Gäst

en: Halt the conversion if an error occurs
sv_SE: Avbryt konverteringen om ett fel inträffar

en: Hello World!
sv_SE: Hej Världen!

en: Helper Data
sv_SE: Hjälpdata

en: Here are the statistics and popular topics of our forums.
sv_SE: Här finns statistiken för forumet och en lista över populära ämnen.

en: Hidden Replies
sv_SE: Dolda svar

en: Hidden Reply | Hidden Replies
sv_SE[0]: Dolt svar
sv_SE[1]: Dolda svar

en: Hidden Topic | Hidden Topics
sv_SE[0]: Dolt ämne
sv_SE[1]: Dolda ämnen

en: Hidden Topics
sv_SE: Dolda ämnen

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Hide For Now
sv_SE: Dölj tills vidare

en: Hide password
sv_SE: Dölj lösenord

en: High
sv_SE: Hög

en: Home
sv_SE: Hem

en: Hovering over a row in the forums list will display action links that allow you to manage your forum. You can perform the following actions:
sv_SE: När du för muspekaren över en rad i forumlistan visas åtgärdslänkar som låter dig hantera dina forum. Du kan utföra följande åtgärder:

en: Hovering over a row in the replies list will display action links that allow you to manage your reply. You can perform the following actions:
sv_SE: När du för muspekaren över en rad i svarslistan visas åtgärdslänkar som låter dig hantera ditt svar. Du kan utföra följande åtgärder:

en: Hovering over a row in the topics list will display action links that allow you to manage your topic. You can perform the following actions:
sv_SE: När du för muspekaren över en rad i ämneslistan visas åtgärdslänkar som låter dig hantera ämnet. Du kan utföra följande åtgärder:

en: How many topics and replies to show per RSS page
sv_SE: Antal ämnen och svar som visa per RSS-sida

en: How many topics and replies to show per page
sv_SE: Antal ämnen och svar som visas per sida

en: How your forum content is displayed within your existing theme.
sv_SE: Hur ditt foruminnehåll visas i ditt nuvarande tema.

en: IP Address
sv_SE: IP-adress

en: If checked, setting to "0 minutes" allows editing forever.
sv_SE: Om alternativet är ikryssat innebär inställningen ”0” minuter att redigering kan göras utan tidsbegränsning.

en: If you choose an existing topic, replies will be ordered by the time and date they were created.
sv_SE: Om du väljer ett befintligt ämne kommer svaren att ordnas efter datum och tid då de skapades.

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
sv_SE: Om du använder befintliga ämnesinställningar kommer svar inom båda ämnena att slås samman kronologiskt. Ordningen på de sammanslagna svaren bygger på deras publiceringstidpunkter.

en: If your browser doesn&#8217;t start loading the next page automatically, click this link:
sv_SE: Om din webbläsare inte börjar ladda nästa sida automatiskt ska du klicka på följande länk:

en: Import Finished
sv_SE: Import slutförd

en: Import Finished.
sv_SE: Import klar.

en: Import Forums
sv_SE: Importera forum

en: Import Halted (Error.)
sv_SE: Import avbruten (Fel)

en: Import Monitor
sv_SE: Importmonitor

en: Import Stopped (by User.)
sv_SE: Import stoppad (av användare)

en: Import user accounts from previous forums
sv_SE: Importera användarkonton från tidigare forum

en: Importer Helper Data
sv_SE: Hjälpdata för importerare

en: Importer Options
sv_SE: Inställningar för import

en: In all forums
sv_SE: I alla forum

en: In reply to:
sv_SE: Som svar på:

en: In the Database Settings you have a number of options:
sv_SE: I databasinställningarna har du ett antal olika alternativ:

en: In the Options you have a number of options:
sv_SE: I inställningarna har du ett antal alternativ:

en: In the event of a slug collision with WordPress or BuddyPress, a warning will appear next to the problem slug(s).
sv_SE: Om det uppstår kollisioner med permalänkarna i WordPress eller BuddyPress kommer en varning att visas intill de permalänkar som kan få problem.

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Information about the database for your previous forums so they can be converted.
sv_SE: Information om databasen för era tidigare forum för att de ska kunna konverteras.

en: Insert into forum
sv_SE: Infoga i forum

en: Insert into reply
sv_SE: Infoga i svar

en: Insert into topic
sv_SE: Infoga i ämnet

en: Integration Testing
sv_SE: Integrationstestning

en: Keep a log of this edit:
sv_SE: För en logg över denna redigering:

en: Keep me signed in
sv_SE: Håll mig inloggad

en: Keep this high to prevent too-many-connection issues.
sv_SE: Låt detta vara högt för att förhindra problem med alltför många anslutningar (too-many-connections).

en: Keep this low if you experience out-of-memory issues.
sv_SE: Låt detta värde vara lågt om du har problem med att minnet tar slut (out-of-memory).

en: Language
sv_SE: Språk

en: Last Activity: %s
sv_SE: Senaste aktivitet: %s

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Last Post
sv_SE: Senaste inlägg

en: Last updated %s
sv_SE: Senast uppdaterat %s

en: Lead Developer
sv_SE: Huvudutvecklare

en: Learn More
sv_SE: Läs mer

en: Leave
sv_SE: Lämna

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
sv_SE: Lämna fältet permalänk/slug tomt för att skapa denna automatiskt.

en: Log In
sv_SE: Logga in

en: Log Out
sv_SE: Logga ut

en: Lost Password
sv_SE: Glömt lösenord

en: Lost Password URI:
sv_SE: URI för återställning av lösenord:

en: Low
sv_SE: Låg

en: M j, Y @ G:i
sv_SE: j M, Y @ H:i

en: Mail (will not be published) (required):
sv_SE: E-post (publiceras inte) (obligatoriskt):

en: Main Settings
sv_SE: Huvudinställningar

[ctx: Make forum hidden]
en: Hidden
sv_SE: Dölj

[ctx: Make forum private]
en: Private
sv_SE: Privat

[ctx: Make forum public]
en: Public
sv_SE: Offentligt

[ctx: Make topic sticky]
en: Sticky
sv_SE: Klistra

[ctx: Make topic super sticky]
en: Super Sticky
sv_SE: Notis

en: Manage Subscriptions
sv_SE: Hantera prenumerationer

en: Manage Tag: "%s"
sv_SE: Hantera etiketten: ”%s”

[ctx: Mark reply as pending]
en: Pending
sv_SE: Väntande

en: Mark the reply as not spam
sv_SE: Ta bort skräppostmarkering för svaret

en: Mark the topic as not spam
sv_SE: Ta bort ämnets skräpmarkering

en: Mark this reply as spam
sv_SE: Markera detta svar som skräp

en: Mark this topic as spam
sv_SE: Markera ämnet som skräp

en: Maximum replies to show:
sv_SE: Maximalt antal svar att visa:

en: Maximum topics to show:
sv_SE: Maximalt antal ämnen att visa:

en: Member
sv_SE: Medlem

en: Menus
sv_SE: Menyer

en: Merge
sv_SE: Sammanfoga

en: Merge topic "%s"
sv_SE: Sammanfoga ämnet ”%s”

en: Merge topic favoriters
sv_SE: Kombinera favoritmarkeringar av ämnen

en: Merge topic subscribers
sv_SE: Kombinera ämnesprenumeranterna

en: Merge topic tags
sv_SE: Kombinera ämnesetiketter

en: Merge with this topic:
sv_SE: Sammanfoga med detta ämne:

en: Merging tags together cannot be undone.
sv_SE: Sammanfogning av etiketter går inte att ångra.

en: Moderators
sv_SE: Moderatorer

en: Moderators:
sv_SE: Moderatorer:

en: Most popular topics
sv_SE: Populäraste ämnena

en: Most used topic tags
sv_SE: Mest använda ämnesetiketter

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Move Method
sv_SE: Flyttmetod

en: Move reply "%s"
sv_SE: Flytta svar ”%s”

en: Move this item to the Trash
sv_SE: Lägg objektet i papperskorgen

en: Move this reply
sv_SE: Flytta detta svar

en: Moved: %s
sv_SE: Flyttat: %s

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name (required):
sv_SE: Namn (obligatoriskt):

en: Name of the database with your old forum data
sv_SE: Namn på databasen med data från ditt tidigare forum

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Network Role
sv_SE: Nätverksroll

en: Network administrators can reconfigure which forum belongs to this group.
sv_SE: Nätverksadministratörer kan konfigurera om vilket forum så hör till denna grupp.

en: New Forum
sv_SE: Nytt forum

en: New Reply
sv_SE: Nytt svar

en: New Tag Name
sv_SE: Nytt namn på etikett

en: New Topic
sv_SE: Nytt ämne

en: New forum reply
sv_SE: Nytt forumsvar

en: New forum topic
sv_SE: Nytt forumämne

en: New topic in %s titled:
sv_SE: Nytt ämne i %s med rubriken:

en: New user registration is currently not allowed.
sv_SE: Registrering av nya användare är för närvarande inte tillåten.

en: Newest Topics
sv_SE: Nyaste ämnen

en: Next Forums
sv_SE: Nästa forum

en: Next in %s seconds...
sv_SE: Nästa om %s sekunder…

en: Nickname
sv_SE: Smeknamn

en: No Replies
sv_SE: Inga svar

en: No Topics
sv_SE: Inga ämnen

en: No anonymous reply authors to import
sv_SE: Det finns inga anonyma svarsförfattare att importera

en: No anonymous topic authors to import
sv_SE: Det finns inga anonyma ämnesförfattare att importera

en: No closed topics to import
sv_SE: Inga stängda ämnen att importera

en: No closed topics to repair.
sv_SE: Inga stängda ämnen att reparera.

en: No engagements to upgrade.
sv_SE: Det finns inget deltagande att uppgradera.

en: No favorites to import
sv_SE: Inga favoriter att importera

en: No favorites to remove.
sv_SE: Det finns inga favoritmarkeringar att ta bort.

en: No favorites to upgrade.
sv_SE: Det finns inga favoritmarkeringar att uppgradera.

en: No forum
sv_SE: Inget forum

en: No forum parents to import
sv_SE: Inga överordnade forum att importera

en: No forum subscriptions to import
sv_SE: Det finns inga forumprenumerationer att importera

en: No forum subscriptions to remove.
sv_SE: Det finns inga forumprenumerationer att ta bort.

en: No forum subscriptions to upgrade.
sv_SE: Det finns inga forumprenumerationer att uppgradera.

en: No forums available
sv_SE: Inga forum tillgängliga

en: No forums found
sv_SE: Inga forum hittades

en: No forums found in Trash
sv_SE: Inga forum hittades i papperskorgen

en: No forums to import
sv_SE: Inga forum att importera

en: No passwords to clear
sv_SE: Inga lösenord att rensa

en: No recorded history. Akismet has not checked this post.
sv_SE: Ingen noterad historik. Akismet har inte kontrollerat detta inlägg.

en: No repair tools match this criteria.
sv_SE: Inga reparationsverktyg matchade dessa kriterier.

en: No replies found
sv_SE: Inga svar hittades

en: No replies found in Trash
sv_SE: Inga svar hittades i papperskorgen

en: No replies to import
sv_SE: Inga svar att importera

en: No replies to this topic.
sv_SE: Inga svar till detta ämne.

en: No reply positions to recalculate.
sv_SE: Inga svarspositioner att räkna om.

en: No response
sv_SE: Inget svar

en: No stickies to import
sv_SE: Inga klistrade ämnen att importera

en: No super stickies to import
sv_SE: Inga superklistrade ämnen att importera

en: No template packages available.
sv_SE: Inga mallpaket tillgängliga.

en: No threaded replies to import
sv_SE: Inga trådade svar att importera

en: No topic
sv_SE: Inget ämne

en: No topic subscriptions to import
sv_SE: Det finns inga ämnesprenumerationer att importera

en: No topic subscriptions to remove.
sv_SE: Det finns inga ämnesprenumerationer att ta bort.

en: No topic subscriptions to upgrade.
sv_SE: Det finns inga ämnesprenumerationer att uppgradera.

en: No topic tags
sv_SE: Ingen ämnesetikett

en: No topic tags found.
sv_SE: Inga ämnesetiketter hittades.

en: No topic tags to import
sv_SE: Inga ämnesetiketter att importera

en: No topics available
sv_SE: Inga ämnen tillgängliga

en: No topics found
sv_SE: Inga ämnen hittades

en: No topics found in Trash
sv_SE: Inga ämnen hittades i papperskorgen

en: No topics to import
sv_SE: Inga ämnen att importera

en: No users have engaged to this topic.
sv_SE: Ingen användare har engagerat sig i detta ämne.

en: No users have favorited this topic.
sv_SE: Ingen användare har favoritmarkerat detta ämne.

en: No users have subscribed to this forum.
sv_SE: Ingen användare prenumererar på detta forum.

en: No users have subscribed to this topic.
sv_SE: Ingen användare prenumererar på detta ämne.

en: No users to import
sv_SE: Inga användare att importera

en: Nobody
sv_SE: Ingen

en: None available
sv_SE: Ingenting är tillgängligt

en: Not Spam
sv_SE: Inte skräppost

en: Nothing to remove!
sv_SE: Det finns inget att ta bort!

en: Notify me of follow-up replies via email
sv_SE: Avisera mig via e-post vid svar

en: Notify the author of follow-up replies via email
sv_SE: Meddela författaren om uppföljningar via e-post

en: Now Editing &ldquo;%s&rdquo;
sv_SE: Redigerar ”%s”

en: Now your users can subscribe to new topics in specific forums.
sv_SE: Nu kan dina användare prenumerera på nya ämnen i specifika forum.

en: Oh, bother! No forums were found here.
sv_SE: Typiskt! Inga forum hittades här.

en: Oh, bother! No replies were found here.
sv_SE: Typiskt! Inga svar här.

en: Oh, bother! No search results were found here.
sv_SE: Typiskt! Sökningen hittade ingenting.

en: Oh, bother! No topics were found here.
sv_SE: Typiskt! Inga ämnen hittades här.

[ctx: Open a Forum]
en: Open
sv_SE: Öppna

[ctx: Open a Topic]
en: Open
sv_SE: Öppna

[ctx: Open the forum]
en: Open
sv_SE: Öppna

[ctx: Open the topic]
en: Open
sv_SE: Öppna

en: Open this forum
sv_SE: Öppna detta forum

en: Open this topic
sv_SE: Öppna ämnet

en: Optional reason for editing:
sv_SE: Skäl för redigering (valfritt):

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Order By:
sv_SE: Sortera efter:

en: Order:
sv_SE: Ordning:

en: Overhead
sv_SE: Belastning

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Packages can be stacked to allow for intelligent fallbacks.
sv_SE: Paket kan ”staplas” för att möjliggöra smart reservhantering.

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Parent Forum ID:
sv_SE: ID för överordnat forum:

en: Parent Forum:
sv_SE: Överordnat forum:

en: Parent Tag
sv_SE: Överordnad etikett

en: Parent Tag:
sv_SE: Överordnad etikett:

en: Parent Topic:
sv_SE: Överordnat ämne:

en: Parent:
sv_SE: Överordnat objekt:

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Password for the above database user
sv_SE: Lösenord för ovanstående databasanvändare

en: Passwords remain encrypted, and are converted as individual users log in.
sv_SE: Lösenord fortsätter att vara krypterade och kommer att konverteras i samband med att varje användare loggar in.

en: Pause
sv_SE: Paus

en: Pending %s
sv_SE: Väntande %s

[ctx: Pending Status]
en: Approve
sv_SE: Godkänn

[ctx: Pending Status]
en: Unapprove
sv_SE: Förkasta

en: Pending: %s
sv_SE: Väntande: %s

en: Per Page
sv_SE: Per sida

en: Please login to favorite.
sv_SE: Logga in för att favoritmarkera

en: Please login to subscribe.
sv_SE: Logga in för att prenumerera.

en: Please see the additional help tabs for more information on each individual section.
sv_SE: Se extra hjälpflikar för mer information om varje sektion.

en: Polyglot support
sv_SE: Polyglot-stöd

en: Popular Tags
sv_SE: Populära etiketter

en: Popular Topics
sv_SE: Populära ämnen

en: Possible %1$s conflict: %2$s
sv_SE: Möjlig %1$s-konflikt: %2$s

en: Post Formatting
sv_SE: Inläggsformatering

en: Post status was changed to %s
sv_SE: Inläggsstatusen har ändrats till %s

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Prefix all forum content with the Forum Root slug (Recommended)
sv_SE: Använd permalänken för forumroten med allt foruminnehåll (rekommenderat)

en: Preview forum
sv_SE: Förhandsgranska forum

en: Preview topic
sv_SE: Förhandsgranska ämne

en: Previously stopped at step %1$d of %2$d
sv_SE: Stoppades tidigare vid steg %1$d av %2$d

en: Primary Forum
sv_SE: Primärt forum

en: Private
sv_SE: Privat

en: Private: %s
sv_SE: Privat: %s

en: Proceeding without this checked removes the meta-data necessary to delete these users later.
sv_SE: Om du går vidare med detta alternativ ikryssat kommer metadata att tas bort som skulle behövas för att senare radera dessa användare.

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Project Emeriti
sv_SE: Tidigare projektdeltagare

en: Project Leaders
sv_SE: Projektledare

en: Protected
sv_SE: Skyddat

en: Publish Box
sv_SE: Publiceringspanel

[ctx: Publish the reply]
en: Publish
sv_SE: Publicera

en: Purge all meta-data from a previous import
sv_SE: Rensa alla metadata från tidigare import

en: Ready
sv_SE: Klart

en: Ready to go.
sv_SE: Klart för start.

en: Readying sync-table
sv_SE: Förbereder synkroniseringstabellen

en: Recalculate engagements in each topic for each user
sv_SE: Beräkna om deltagande i varje ämne för varje användare

en: Recalculate last activity in each topic and forum
sv_SE: Beräkna om senaste aktiviteten i varje ämne och varje forum

en: Recalculate parent forum for each topic and reply
sv_SE: Beräkna om överordnat forum för varje ämne och svar

en: Recalculate parent topic for each reply
sv_SE: Beräkna om det överordnade ämnet för varje svar

en: Recalculate position of each reply in each topic
sv_SE: Beräkna om positionen för varje svar i varje ämne

en: Recalculate private and hidden forums
sv_SE: Räkna om privata och dolda forum

en: Recalculate sticky relationship of each topic
sv_SE: Beräkna om den klistrade relationen för varje ämne

en: Recalculating forum visibility&hellip; %s
sv_SE: Räknar om forumets synlighet &hellip; %s

en: Recalculating reply menu order&hellip; %s
sv_SE: Beräknar svarsmenyordning på nytt &hellip; %s

en: Recalculating the forum for each post&hellip; %s
sv_SE: Återskapar forumet för varje inlägg &hellip; %s

en: Recalculating the topic for each post&hellip; %s
sv_SE: Återskapar ämnet för varje inlägg &hellip; %s

en: Recent Replies
sv_SE: Senaste svaren

en: Recent Topics
sv_SE: Nya ämnen

en: Recomputing latest post in every topic and forum&hellip; %s
sv_SE: Räknar om det senaste inlägget i varje ämne och varje forum &hellip; %s

en: Recount pending, spammed, and trashed replies in each forum
sv_SE: Räkna om väntande, skräpmarkerade och kastade svar i varje forum

en: Recount pending, spammed, and trashed replies in each topic
sv_SE: Räkna om väntande, skräpmarkerade och kastade svar i varje ämne

en: Recount replies for each user
sv_SE: Räkna om svaren för varje användare

en: Recount replies in each forum
sv_SE: Räkna om svaren i varje forum

en: Recount replies in each topic
sv_SE: Räkna om svaren i varje ämne

en: Recount topics for each user
sv_SE: Räkna om antalet ämnen för varje användare

en: Recount topics in each forum
sv_SE: Räkna om ämnena i varje forum

en: Recount topics in each topic-tag
sv_SE: Räkna om ämnena för varje ämnesetikett

en: Register
sv_SE: Registrera

en: Register URI:
sv_SE: URI för registrering:

en: Registered Users
sv_SE: Registrerade användare

en: Registered: %s
sv_SE: Registrerad: %s

en: Registration complete. Please check your e-mail.
sv_SE: Registrering klar. Kontrollera din e-post.

en: Remap all users to default forum roles
sv_SE: Koppla alla användare till standardforumroller

en: Remapping forum role for each user on this site&hellip; %s
sv_SE: Kopplar om forumrollerna för alla användare på denna sida &hellip; %s

en: Remove favorites from user-meta
sv_SE: Ta bort favoritmarkeringar från användares favoriter

en: Remove favorites from usermeta&hellip; %s
sv_SE: Ta bort favoritmarkeringar ur användarmeta &hellip; %s

en: Remove forum image
sv_SE: Ta bort forumbild

en: Remove forum subscriptions from user-meta
sv_SE: Ta bort forumprenumerationer från användares metadata

en: Remove forum subscriptions from usermeta&hellip; %s
sv_SE: Ta bort forumprenumerationer ur användarmeta &hellip; %s

en: Remove reply image
sv_SE: Ta bort bild i svar

en: Remove topic image
sv_SE: Ta bort ämnesbild

en: Remove topic subscriptions from user-meta
sv_SE: Ta bort ämnesprenumerationer från användares metadata

en: Remove topic subscriptions from usermeta&hellip; %s
sv_SE: Ta bort ämnesprenumerationer ur användarmeta &hellip; %s

en: Remove unpublished forums from user subscriptions
sv_SE: Ta bort förkastade forum från användares prenumerationer

en: Remove unpublished topics from user favorites
sv_SE: Ta bort avpublicerade ämnen från användares favoritmarkeringar

en: Remove unpublished topics from user subscriptions
sv_SE: Ta bort avpublicerade ämnen från användares prenumerationer

en: Removing Forum, Topic, and Reply Meta Data&hellip; %s
sv_SE: Tar bort metadata för forum, ämnen och svar &hellip; %s

en: Removing Forums, Topics, and Replies&hellip; %s
sv_SE: Tar bort forum, ämnen och svar &hellip; %s

en: Removing Revision Data&hellip; %s
sv_SE: Tar information om tidigare redigeringar &hellip; %s

en: Removing Roles and Capabilities&hellip; Success!
sv_SE: Tar bort roller och behörighetsnivåer &hellip; Klart!

en: Removing trashed forums from user subscriptions&hellip; %s
sv_SE: Tar bort förkastade forum från användares prenumerationer &hellip; %s

en: Removing trashed topics from user subscriptions&hellip; %s
sv_SE: Tar bort kastade ämnen från användares prenumerationer &hellip; %s

en: Removing unpublished topics from user favorites&hellip; %s
sv_SE: Tar bort opublicerade ämnen från användarnas favoritmarkeringar &hellip; %s

en: Rename
sv_SE: Byt namn

en: Repair Forums
sv_SE: Reparera forum

en: Repair closed topic statuses
sv_SE: Reparera stängda ämnesstatusar

en: Repairing closed topics&hellip; %s
sv_SE: Reparerar stängda ämnen &hellip; %s

en: Repairing the sticky topic to the parent forum relationships&hellip; %s
sv_SE: Reparerar relationen mellan klistrade ämnen och dess överordnade forum &hellip; %s

en: Repeat New Password
sv_SE: Upprepa det nya lösenordet

en: Replied
sv_SE: Svarade

en: Replies
sv_SE: Svar

en: Replies Created
sv_SE: Skapade svar

en: Replies Created: %s
sv_SE: Svar skapade: %s

en: Replies list
sv_SE: Svarslista

en: Replies list navigation
sv_SE: Navigering i svarslista

en: Replies to both topics are merged chronologically, ordered by the time and date they were published. Topics may be updated to a 1 second difference to maintain chronological order based on the merge direction.
sv_SE: Svar till båda ämnena slås ihop i kronologisk ordning, ordnat efter tid och datum för publicering. Ämnen kan komma att uppdateras med 1 sekunds differens för att behålla deras kronologiska ordning baserat på åt vilket håll ämnen slås ihop.

en: Replies: %s
sv_SE: Svar: %s

en: Reply | Replies
sv_SE[0]: Svar
sv_SE[1]: Svar

en: Reply "%1$s" successfully approved.
sv_SE: Svaret ”%1$s” har godkänts.

en: Reply "%1$s" successfully marked as spam.
sv_SE: Svaret ”%1$s” har markerats som skräp.

en: Reply "%1$s" successfully unapproved.
sv_SE: Svaret ”%1$s” har förkastats.

en: Reply "%1$s" successfully unmarked as spam.
sv_SE: Svaret ”%1$s” har avmarkerats som skräp.

en: Reply #%1$s in %2$s
sv_SE: Svar #%1$s i %2$s

en: Reply Attributes
sv_SE: Svarsattribut

en: Reply Edit: %s
sv_SE: Svarsredigering: %s

en: Reply Image
sv_SE: Bild i svar

en: Reply Status:
sv_SE: Svarsstatus:

en: Reply Threading
sv_SE: Trådade svar

en: Reply To
sv_SE: Svar på

en: Reply To:
sv_SE: Svar på:

en: Reply To: %s
sv_SE: Svar till: %s

en: Reply created.
sv_SE: Svar skapat.

en: Reply draft updated.
sv_SE: Utkastet till svar har uppdaterats.

en: Reply published privately.
sv_SE: Svaret har publicerats privat.

en: Reply published.
sv_SE: Svaret har publicerats.

en: Reply restored to revision from %s
sv_SE: Svaret har återställts till versionen från %s

en: Reply reverted to draft.
sv_SE: Svar återställt till utkast.

en: Reply saved.
sv_SE: Svaret har sparats.

en: Reply scheduled for: %s.
sv_SE: Svar schemalagt för: %s.

en: Reply scheduled.
sv_SE: Svaret har schemalagts.

en: Reply slug
sv_SE: Svarsslugg

en: Reply submitted.
sv_SE: Svar skickat.

en: Reply updated.
sv_SE: Svaret har uppdaterats.

en: Reset Forums
sv_SE: Återställ forum

en: Reset My Password
sv_SE: Återställ mitt lösenord

en: Reset bbPress
sv_SE: Återställ bbPress

en: Resetting&hellip;
sv_SE: Återställer &hellip;

en: Restart the converter from the beginning
sv_SE: Starta om konverteraringen från början

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Restore this item from the Trash
sv_SE: Återställ detta objekt från papperskorgen

en: Resume
sv_SE: Återstarta

en: Revert your forums back to a brand new installation, as if bbPress were never installed. This process cannot be undone.
sv_SE: Återställ dina forum till en helt ny installation, som om bbPress just installerats för första gången. Denna process går inte att ångra.

en: Revisions
sv_SE: Versioner

en: Roles
sv_SE: Roller

en: Roles and capabilities have been swept through, cleaned up, and simplified.
sv_SE: Roller och behörigheter har setts över, rensats upp och förenklats.

en: Rows Limit
sv_SE: Radgräns

en: Run
sv_SE: Kör

en: Run %s
sv_SE: Kör %s

en: Run this if closed topics appear incorrectly.
sv_SE: Kör detta om stängda ämnen visas felaktigt.

en: Run this if freshness appears incorrectly.
sv_SE: Kör detta om innehållsålder visas fel.

en: Run this if non-public forums are publicly visible.
sv_SE: Kör detta om icke-offentliga forum är offentligt åtkomliga.

en: Run this if non-public replies display incorrectly in forums.
sv_SE: Kör detta om icke-offentliga svar visas på fel sätt i forum.

en: Run this if non-public replies display incorrectly in topics.
sv_SE: Kör detta om icke-offentliga svar visas på fel sätt i ämnen.

en: Run this if replies appear in the wrong order.
sv_SE: Kör detta om svar visas i fel ordning.

en: Run this if replies appear in the wrong topics.
sv_SE: Kör detta om svar visas i fel ämnen.

en: Run this if sticky topics appear incorrectly.
sv_SE: Kör detta om klistrade ämnen visas felaktigt.

en: Run this if the number of replies in any forums are incorrect.
sv_SE: Kör detta om antalet svar i några forum är felaktiga.

en: Run this if the number of replies in any topics are incorrect.
sv_SE: Kör detta om antalet svar i något ämne är felaktigt.

en: Run this if the number of topics in any forums are incorrect.
sv_SE: Kör detta om antalet ämnen i något forum är felaktiga.

en: Run this if the number of topics in any topic-tags are incorrect.
sv_SE: Kör detta om antalet ämnen i någon ämnesetikett är felaktigt.

en: Run this if topics or replies appear in the wrong forums.
sv_SE: Kör detta om ämnen eller svar visas i fel forum.

en: Run this if users have issues accessing the forums.
sv_SE: Kör detta om användare har problem med att komma åt forumen.

en: Run this if voices appear incorrectly.
sv_SE: Kör detta om röster visas felaktigt.

en: Run this if you just upgraded BuddyPress Forums from Legacy.
sv_SE: Kör detta om du just uppgraderat BuddyPress-forum från gammal version.

en: Run this to delete old data (after confirming successful favorites upgrade)
sv_SE: Kör detta för att ta bort gamla data (efter kontroll att uppgradering av favoritmarkeringar lyckats)

en: Run this to delete old data (after confirming successful forum subscriptions upgrade)
sv_SE: Kör detta för att ta bort gamla data (efter kontroll att uppgradering av forumprenumerationer lyckats)

en: Run this to delete old data (after confirming successful topic subscriptions upgrade)
sv_SE: Kör detta för att ta bort gamla data (efter kontroll att uppgradering av ämnesprenumerationer lyckats)

en: Run this to get fresh reply counts for all users.
sv_SE: Kör detta för att uppdatera antalet svar för alla användare.

en: Run this to get fresh topic counts for all users.
sv_SE: Kör detta för att uppdatera antalet ämnen för alla användare.

en: Run this to remove trashed or deleted forums from all user subscriptions.
sv_SE: Kör detta för att rensa bort kastade eller raderade forum från alla användares prenumerationer.

en: Run this to remove trashed or deleted topics from all user favorites.
sv_SE: Kör detta för att rensa bort kastade eller raderade ämnen från alla användares favoritmarkeringar.

en: Run this to remove trashed or deleted topics from all user subscriptions.
sv_SE: Kör detta för att rensa bort kastade eller raderade ämnen från alla användares prenumerationer.

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save Settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Say it ain't so!
sv_SE: Säg att det inte är så!

en: Saying no will not delete existing forum content.
sv_SE: Ett nej tar inte bort befintligt foruminnehåll.

en: Screen Content
sv_SE: Skärminnehåll

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search Forums
sv_SE: Sök forum

en: Search Forums...
sv_SE: Sök i forum...

en: Search Replies
sv_SE: Sök svar

en: Search Results
sv_SE: Sökresultat

en: Search Results for '%s'
sv_SE: Sökresultat för ”%s”

en: Search Tags
sv_SE: Sök etiketter

en: Search Tools
sv_SE: Sökverktyg

en: Search Tools:
sv_SE: Sökverktyg:

en: Search Topics
sv_SE: Sök ämnen

en: Search for:
sv_SE: Sök efter:

en: Search replies:
sv_SE: Sök svar:

en: Search topics:
sv_SE: Sök ämnen:

en: Select All
sv_SE: Välj alla

en: Select Platform
sv_SE: Välj plattform

en: Select bulk action
sv_SE: Välj massåtgärd

en: Select the attributes that your forum should have:
sv_SE: Välj vilka attribut ditt forum ska ha:

en: Select the attributes that your reply should have:
sv_SE: Välj vilka attribut ditt svar ska ha:

en: Select the attributes that your topic should have:
sv_SE: Välj vilka attribut ditt ämne ska ha:

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
sv_SE: Välj med vilket ämne detta ska slås samman. Destinationsämnet kommer att förbli det huvudämnet, och detta ämne kommer att bli ett svar istället.

en: Select what status to give the reply.
sv_SE: Välj vilken status svaret ska ges.

en: Select whether to open or close the topic.
sv_SE: Välj om du vill öppna eller stänga ämnet.

en: Separate topic tags with commas
sv_SE: Separera ämnesetiketter med kommatecken

en: Separate user-names with commas
sv_SE: Separera användarnamn med kommatecken

en: Set forum image
sv_SE: Ange bild för forum

en: Set reply image
sv_SE: Ange som bild i svar

en: Set topic image
sv_SE: Ställ in ämnesbild

en: Setting time limits and other user posting capabilities
sv_SE: Ange tidsbegränsningar och andra inställningar för användarpostning

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Show more details
sv_SE: Visa fler uppgifter

en: Show post date:
sv_SE: Visa inläggsdatum:

en: Show reply author:
sv_SE: Visa svarets författare:

en: Show topic author:
sv_SE: Visa skapare för ämne:

en: Site Role
sv_SE: Webbplatsroll

en: Skipped.
sv_SE: Överhoppat.

en: Skipping password clean-up
sv_SE: Hoppar över rensning av lösenord

en: Skipping sync-table clean-up
sv_SE: Hoppar över rensning av synkroniseringstabellen

en: Skipping user clean-up
sv_SE: Hoppar över rensning av användare

en: Slug:
sv_SE: Slug/permalänk:

en: Slugs
sv_SE: Sluggar/permalänkar

en: Some of these tools create substantial database overhead. Use caution when running more than 1 repair at a time.
sv_SE: Vissa av dessa verktyg ger hög belastning på databasen. Undvik att köra mer än en reparation åt gången.

en: Some of these tools create substantial database overhead. Use caution when running more than 1 upgrade at a time.
sv_SE: Vissa av dessa verktyg skapar hög belastning på databasen. Undvik att köra mer än en uppdatering samtidigt.

en: Some optional parameters to help tune the conversion process.
sv_SE: Ett par valfria parametrar för att hjälpa till att ställa in konverteringsprocessen.

en: Some statistics from your forum.
sv_SE: Lite statistik från ditt forum.

en: Some themes may choose to ignore this setting entirely.
sv_SE: Vissa teman kan välja att helt ignorera denna inställning.

en: Something went wrong. Refresh your browser and try again.
sv_SE: Något gick fel. Ladda om sidan och försök igen.

en: Sorry, you are not allowed to spam this item.
sv_SE: Du har inte behörighet att markera detta objekt som skräppost.

en: Sorry, you are not allowed to unspam this reply.
sv_SE: Du har inte behörighet att avmarkera detta svar som skräppost.

en: Sorry, you are not allowed to unspam this topic.
sv_SE: Du har inte behörighet att avmarkera detta ämne som skräppost.

en: Spam
sv_SE: Skräpmeddelande

[ctx: Spam the reply]
en: Spam
sv_SE: Skräppost

[ctx: Spam the topic]
en: Spam
sv_SE: Markera som skräppost

en: Spammed: %s
sv_SE: Markerat som skräppost: %s

en: Split
sv_SE: Dela

en: Split Method
sv_SE: Metod för delning

en: Split the topic from this reply
sv_SE: Dela ämnet med början från detta svar

en: Split topic "%s"
sv_SE: Dela ämnet ”%s”

en: Split: %s
sv_SE: Delat: %s

en: Start
sv_SE: Starta

en: Start Over
sv_SE: Börja om

en: Started by: %1$s
sv_SE: Startat av: %1$s

en: Starting
sv_SE: Påbörjar

en: Starting Import...
sv_SE: Startar import…

en: Stay
sv_SE: Stanna kvar

en: Stick
sv_SE: Klistra

en: Stick this topic to front
sv_SE: Klistra ämnet som notis

en: Stick this topic to its forum
sv_SE: Klistra ämnet i dess eget forum

en: Stop on Error
sv_SE: Stopp vid fel

en: Stopped
sv_SE: Stoppat

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Subscribe to Forums
sv_SE: Prenumerera på forum

en: Subscribed Forums
sv_SE: Forumprenumerationer

en: Subscribed Topics
sv_SE: Bevakade ämnen

en: Subscription failed.
sv_SE: Prenumeration misslyckades.

en: Subscriptions
sv_SE: Prenumerationer

en: Subscriptions allow users to subscribe for notifications to topics that interest them. This is enabled by default.
sv_SE: Prenumerationer låter användare prenumerera på aviseringar om ämnen som intresserar dem. Detta är aktiverat som standard.

en: Subscriptions are no longer active.
sv_SE: Prenumerationer är inte längre aktiva.

en: Success!
sv_SE: Klart!

en: Super Moderators
sv_SE: Supermoderatorer

en: Sync-table ready
sv_SE: Synkroniseringstabellen klar

en: Table Prefix
sv_SE: Tabellprefix

en: Tag base
sv_SE: Etikettbas

en: Tagged:
sv_SE: Etiketter:

en: Tags:
sv_SE: Etiketter:

en: The "Main Settings" section includes a number of options:
sv_SE: Sektionen ”Huvudinställningar” innehåller ett antal alternativ:

en: The "Per Page" section allows you to control the number of topics and replies appear on each page.
sv_SE: Sektionen ”Per sida” låter dig styra hur många ämnen och svar som finns på varje sida.

en: The "Slugs" section allows you to control the permalink structure for your forums.
sv_SE: Sektionen ”Sluggar” låter dig styra permalänkstrukturen för dina forum.

en: The "Theme Packages" section allows you to choose which theme package should be used.
sv_SE: Sektionen ”Temapaket” låter dig välja vilket temapaket du vill använda.

en: The "bbPress Default" package is installed by default.
sv_SE: Paketet ”bbPress Default” är installerat som standard.

en: The Fancy Editor brings the luxury of the Visual editor and HTML editor from the traditional WordPress dashboard into your theme.
sv_SE: Den visuella redigeraren ger dig lyxen av WordPress traditionella redigerare (visuell/HTML) direkt i ditt tema.

en: The bbPress Contributors
sv_SE: Bidragsgivare till bbPress

en: The bbPress forum search form.
sv_SE: Sökformuläret för bbPress forum.

en: The following data will be removed:
sv_SE: Följande data kommer att tas bort:

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new content.
sv_SE: Forumet ”%s” är stängt för nytt innehåll.

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new topics and replies.
sv_SE: Forumet ”%s” är stängt för nya ämnen och svar.

en: The forum was not found.
sv_SE: Forumet hittades inte.

en: The previous forum software
sv_SE: Den tidigare forumprogramvaran

en: The repair was completed successfully
sv_SE: Reparationen klar

en: The repair was not successful
sv_SE: Reparationen misslyckades

en: The reply was not found.
sv_SE: Svaret hittades inte.

en: The request was unsuccessful. Please try again.
sv_SE: Begäran misslyckades. Vänligen försök igen.

en: The settings in this section refer to the database connection strings used by your old forum software. The best way to determine the exact settings you need is to copy them from your legacy forums configuration file or contact your web hosting provider.
sv_SE: Inställningarna i denna sektion avser uppgifterna om databasanslutning som används av ditt gamla forums programvara. Det bästa sättet att fastställa exakta vilka uppgifter du behöver är att kopiera dem från ditt gamla forums konfigurationsfil eller kontakta din webbhotellsleverantör.

en: The title field and the big forum editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
sv_SE: Titelfältet och det stora redigeringsfältet är fixerade på plats, men du kan flytta alla andra paneler genom att använda metoden dra och släpp, du kan även minimera eller expandera dessa paneler genom att klicka på dess titelrad. Använd fliken Panelinställningar för att visa fler paneler (Utdrag, Skicka trackbacks, Egna fält, Diskussion, Permalänk, Författare) eller för att välja att visa en eller två kolumner av innehåll på denna sida.

en: The title field and the big reply editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
sv_SE: Rubrikfältet och det stora redigeringsfältet är fixerade på plats, men du kan flytta alla andra paneler genom att dra och släppa, du kan även minimera eller expandera dessa paneler genom att klicka på dess titelrad. Använd fliken Panelinställningar för att visa fler paneler (Utdrag, Skicka trackbacks, Egna fält, Diskussion, Permalänk, Författare) eller för att välja att visa en eller två kolumner av innehåll på denna sida.

en: The title field and the big topic editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
sv_SE: Rubrikfältet och det stora redigeringsfältet har sina fasta platser. Alla övriga rutor kan du flytta med hjälp av ”dra och släpp”. Du kan också minimera eller expandera dessa paneler genom att klicka på deras rubrikrad. Använd fliken Panelinställningar för att visa fler paneler (Utdrag, Skicka trackbacks, Egna fält, Diskussion, Permalänk, Författare) eller för att välja att visa sidans innehåll i en eller två kolumner.

en: The topic &#8216;%s&#8217; is closed to new replies.
sv_SE: Ämnet ”%s” är stängt för nya svar.

en: The topic was not found.
sv_SE: Ämnet hittades inte.

en: Theme Compatibility
sv_SE: Kompatibilitet för teman

en: Theme Packages
sv_SE: Temapaket

en: There are no other topics in this forum to merge with.
sv_SE: Det finns inga andra ämnen i detta forum att slå samman med.

en: There is a pending email address change to %1$s. %2$s
sv_SE: Det finns en väntande e-postadressändring till %1$s. %2$s

en: There is more detailed information available on the bbPress and BuddyPress codex for the following:
sv_SE: Det finns mer detaljerad information i codex för bbPress och BuddyPress om följande:

en: There was a problem approving the reply "%1$s".
sv_SE: Ett problem inträffade när svaret ”%1$s” skulle godkännas.

en: There was a problem approving the topic "%1$s".
sv_SE: Ett problem inträffade när ämnet ”%1$s” skulle godkännas.

en: There was a problem closing the forum "%1$s".
sv_SE: Ett problem uppstod när forumet ”%1$s” skulle stängas.

en: There was a problem closing the topic "%1$s".
sv_SE: Ett problem inträffade när ämnet ”%1$s” skulle stängas.

en: There was a problem marking the reply "%1$s" as spam.
sv_SE: Ett problem inträffade när svaret ”%1$s” skulle markeras som skräp.

en: There was a problem marking the topic "%1$s" as spam.
sv_SE: Ett problem inträffade när ämnet ”%1$s” skulle markeras som skräp.

en: There was a problem opening the forum "%1$s".
sv_SE: Ett problem uppstod när forumet skulle öppnas ”%1$s”.

en: There was a problem opening the topic "%1$s".
sv_SE: Ett problem inträffade när ämnet ”%1$s” skulle öppnas.

en: There was a problem sticking the topic "%1$s" to front.
sv_SE: Ett problem inträffade när ämnet ”%1$s” skulle klistras som notis.

en: There was a problem sticking the topic "%1$s".
sv_SE: Ett problem inträffade när ämnet ”%1$s” skulle klistras.

en: There was a problem unapproving the reply "%1$s".
sv_SE: Ett problem uppstod när svaret ”%1$s” skulle förkastas.

en: There was a problem unapproving the topic "%1$s".
sv_SE: Ett problem inträffade när ämnet ”%1$s” skulle förkastas.

en: There was a problem unmarking the reply "%1$s" as spam.
sv_SE: Ett problem inträffade när svaret ”%1$s” skulle avmarkeras som skräp.

en: There was a problem unmarking the topic "%1$s" as spam.
sv_SE: Ett fel uppstod när ämnet ”%1$s” skulle markeras som ”inte skräp”.

en: There was a problem unsticking the topic "%1$s".
sv_SE: Ett problem inträffade när ämnet ”%1$s” skulle avklistras.

en: These are broken up into two separate groups: one for what appears in your theme, another for RSS feeds.
sv_SE: De är uppdelade i två grupper: en för vad som visas i ditt tema, och en annan för RSS-flöden.

en: This category has %1$s and %2$s.
sv_SE: Kategorin har %1$s och %2$s.

en: This category has %1$s, %2$s, and was last updated %3$s by %4$s.
sv_SE: Kategorin har %1$s, %2$s, och uppdaterades senast %3$s av %4$s.

en: This category has %1$s, and was last updated %2$s by %3$s.
sv_SE: Denna kategori har %1$s, och uppdaterades senast %2$s av %3$s.

en: This category has %1$s.
sv_SE: Denna kategori har %1$s.

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
sv_SE: Detta raderar inte dina ämnen. Bara själva etiketten raderas.

en: This does not include the ability to edit users.
sv_SE: Här ingår inte möjligheten att redigera användare.

en: This forces all steps back to 0. Avoid duplicate data by purging or resetting first.
sv_SE: Detta tvingar allt att börja om från noll. Undvik dubblerade data genom att rensa eller återställa först.

en: This forum has %1$s and %2$s.
sv_SE: Forumet har %1$s och %2$s.

en: This forum has %1$s, %2$s, and was last updated %3$s by %4$s.
sv_SE: Forumet har %1$s, %2$s, och uppdaterades senast %3$s av %4$s.

en: This forum has %1$s, and was last updated %2$s by %3$s.
sv_SE: Detta forum har %1$s, och uppdaterades senast %2$s av %3$s.

en: This forum has %1$s.
sv_SE: Detta forum har %1$s.

en: This forum is closed to new content, however your posting capabilities still allow you to post.
sv_SE: Detta forum är stängt för nytt innehåll, men dina publiceringsrättigheten låter dig ändå publicera inlägg.

en: This forum is empty.
sv_SE: Detta forum är tomt.

en: This forum is marked as closed to new topics, however your posting capabilities still allow you to create a topic.
sv_SE: Detta forum är markerat som stängt för nya ämnen, men dina publiceringsrättigheter tillåter dig fortfarande att skapa ett ämne.

en: This group does not currently have a forum.
sv_SE: Denna grupp har för tillfället inget forum.

en: This includes roles, passwords, and email addresses.
sv_SE: Detta inkluderar roller, lösenord och e-postadresser.

en: This is a collection of tags that are currently popular on our forums.
sv_SE: Det här är en samling etiketter som för tillfället är populära i våra forum.

en: This is comparable to the WordPress "Reading Settings" page, where you can set the number of posts that should show on blog pages and in feeds.
sv_SE: Detta är jämförbart med WordPress-sidan ”Inställningar 	 Läsa” där du bl.a. kan ställa in hur många inlägg som visas på bloggsidor och i flöden.

en: This is helpful if you want to debug problems.
sv_SE: Detta är användbart om du vill felsöka problem.

en: This is the very first topic in these forums.
sv_SE: Detta är det allra första ämnet i dessa forum.

en: This option will delete all previously imported users, and cannot be undone.
sv_SE: Detta val kommer att radera alla tidigare importerade användare och kan inte ångras.

en: This process cannot be undone.
sv_SE: Detta kan inte ångras.

en: This reply was modified %1$s by %2$s.
sv_SE: Det här svaret redigerades %1$s av %2$s.

en: This reply was modified %1$s by %2$s. Reason: %3$s
sv_SE: Detta svar redigerades %1$s av %2$s. Anledning: %3$s

en: This screen displays the individual forums on your site. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
sv_SE: Denna vy visar de individuella forumen på din webbplats. Du kan anpassa visningen på den här sidan så att det passar för ditt arbetsflöde.

en: This screen displays the individual topics on your site. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
sv_SE: Denna sida visar de individuella ämnen som finns på din webbplats. Du kan anpassa visningen av denna sida så att det motsvarar ditt arbetsflöde.

en: This screen provides access to all of the Forums settings.
sv_SE: Denna sida ger tillgång till alla foruminställningar.

en: This screen provides access to all of the bbPress Import Forums settings and resources.
sv_SE: Denna sida ger tillgång till alla inställningar och resurser för att importera forum till bbPress.

en: This screen provides access to all of your replies. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
sv_SE: Denna sida ger dig tillgång till alla dina svar. Du kan anpassa visningen av denna sida för att matcha ditt arbetsflöde.

en: This setting will be ignored because %s was found in your theme.
sv_SE: Denna inställning ignoreras eftersom %s finns i ert tema.

en: This topic has %1$s and %2$s.
sv_SE: Detta ämne har %1$s och %2$s.

en: This topic has %1$s, %2$s, and was last updated %3$s by %4$s.
sv_SE: Detta ämne har %1$s, %2$s, och uppdaterades senast %3$s av %4$s.

en: This topic has no replies.
sv_SE: Detta ämne har inga svar.

en: This topic is empty.
sv_SE: Detta ämne är tomt.

en: This topic is in the trash.
sv_SE: Detta ämne ligger i papperskorgen.

en: This topic is marked as closed to new replies, however your posting capabilities still allow you to reply.
sv_SE: Detta ämne är markerat som stängt för nya svar, men dina publiceringsrättigheter tillåter dig fortfarande att svara.

en: This topic is marked as spam.
sv_SE: Detta ämne är markerat som skräp.

en: This topic is pending moderation.
sv_SE: Ämnet inväntar granskning.

en: This topic was modified %1$s by %2$s.
sv_SE: Detta ämne redigerades %1$s av %2$s.

en: This topic was modified %1$s by %2$s. Reason: %3$s
sv_SE: Detta ämne redigerades %1$s av %2$s. Anledning: %3$s

en: This user has super admin privileges.
sv_SE: Denna användare har superadministratörsbehörighet.

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Title and Forum Editor
sv_SE: Titel- och forumredigerare

en: Title and Reply Editor
sv_SE: Redigering av rubrik och svar

en: Title and Topic Editor
sv_SE: Redigerare av rubrik och ämne

en: Title:
sv_SE: Rubrik:

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
sv_SE: För att hålla detta ämne som huvudämne, gå till det andra ämnet och använd sammanslagningsverktyget därifrån istället.

en: Toggle
sv_SE: Växla

en: Toggle panel: Import Status
sv_SE: Växla panelen: Importstatus

en: Tool Maven
sv_SE: Maven-verktyg

en: Topic | Topics
sv_SE[0]: Ämne
sv_SE[1]: Ämnen

en: Topic "%1$s" successfully approved.
sv_SE: Ämnet ”%1$s” har godkänts.

en: Topic "%1$s" successfully closed.
sv_SE: Ämnet ”%1$s” har stängts.

en: Topic "%1$s" successfully marked as spam.
sv_SE: Ämnet ”%1$s” har markerats som skräp.

en: Topic "%1$s" successfully opened.
sv_SE: Ämnet ”%1$s” har öppnats.

en: Topic "%1$s" successfully stuck to front.
sv_SE: Ämnet ”%1$s” har gjorts till en notis.

en: Topic "%1$s" successfully stuck.
sv_SE: Ämnet ”%1$s” har klistrats.

en: Topic "%1$s" successfully unapproved.
sv_SE: Ämnet ”%1$s” har förkastats.

en: Topic "%1$s" successfully unmarked as spam.
sv_SE: Ämnet ”%1$s” har avmarkerats som skräp.

en: Topic "%1$s" successfully unstuck.
sv_SE: Ämnet ”%1$s” har avklistrats.

en: Topic Attributes
sv_SE: Ämnesattribut

en: Topic Edit: %s
sv_SE: Ämnesredigering: %s

en: Topic Extras
sv_SE: Ämnesalternativ

en: Topic Image
sv_SE: Ämnesbild

en: Topic Replies
sv_SE: Svar i ämnet

en: Topic Status:
sv_SE: Ämnesstatus:

en: Topic Tag | Topic Tags
sv_SE[0]: Ämnesetikett
sv_SE[1]: Ämnesetiketter

en: Topic Tag Edit: %s
sv_SE: Ämnesetikettsredigering: %s

en: Topic Tag: %s
sv_SE: Ämnesetikett: %s

en: Topic Tags
sv_SE: Ämnesetiketter

en: Topic Tags:
sv_SE: Ämnesetiketter:

en: Topic Title (Maximum Length: %d):
sv_SE: Ämnesrubrik (Max antal tecken: %d):

en: Topic Type
sv_SE: Ämnestyp

en: Topic Type:
sv_SE: Ämnestyp:

en: Topic View
sv_SE: Ämnesvy

en: Topic created.
sv_SE: Ämnet har skapats.

en: Topic draft updated.
sv_SE: Utkast till ämne har uppdaterats.

en: Topic published privately.
sv_SE: Ämne publicerat privat.

en: Topic published.
sv_SE: Ämne publicerat.

en: Topic restored to revision from %s
sv_SE: Ämnet har återställts till versionen från %s

en: Topic reverted to draft.
sv_SE: Ämnet har återställts till utkast.

en: Topic saved.
sv_SE: Ämnet har sparats.

en: Topic scheduled for: %s.
sv_SE: Ämnet har schemalagts för: %s.

en: Topic scheduled.
sv_SE: Ämnet schemalagt.

en: Topic slug
sv_SE: Ämnesslugg

en: Topic submitted.
sv_SE: Ämnet har skickats.

en: Topic tag slug
sv_SE: Permalänk för ämnesetikett

en: Topic tags
sv_SE: Ämnesetiketter

en: Topic tags list
sv_SE: Lista med ämnesetiketter

en: Topic tags list navigation
sv_SE: Navigering i listan med ämnesetiketter

en: Topic updated.
sv_SE: Ämnet har uppdaterats.

en: Topic-Tags allow users to filter topics between forums. This is enabled by default.
sv_SE: Ämnesetiketter låter användare filtrera ämnen mellan forum. Detta är aktiverat som standard.

en: Topic:
sv_SE: Ämne:

en: Topic: %s
sv_SE: Ämne: %s

en: Topics
sv_SE: Ämnen

en: Topics Engaged In
sv_SE: Deltagit i ämnen

en: Topics Started
sv_SE: Startade ämnen

en: Topics Started: %s
sv_SE: Ämnen startade: %s

en: Topics With Recent Replies
sv_SE: Ämnen med nya svar

en: Topics and Replies Per Page
sv_SE: Ämnen och svar per sida

en: Topics and Replies Per RSS Page
sv_SE: Ämnen och svar per RSS-sida

en: Topics base
sv_SE: Ämnesbas

en: Topics by Last Post
sv_SE: Ämnen efter senaste inlägg

en: Topics list
sv_SE: Ämneslista

en: Topics list navigation
sv_SE: Navigering i ämneslista

en: Topics with no replies
sv_SE: Trådar utan svar

en: Trash
sv_SE: Lägg i papperskorg

[ctx: Trash the reply]
en: Trash
sv_SE: Kasta

[ctx: Trash the topic]
en: Trash
sv_SE: Förkasta

en: Trashed: %s
sv_SE: Kastat: %s

en: Type your new password again.
sv_SE: Ange ditt nya lösenord en gång till.

en: Type:
sv_SE: Typ:

en: Unapprove
sv_SE: Förkasta

[ctx: Unapprove Topic]
en: Unapprove
sv_SE: Förkasta

[ctx: Unapprove reply]
en: Unapprove
sv_SE: Förkasta

[ctx: Unapprove the topic]
en: Pending
sv_SE: Väntande

[ctx: Unapprove the topic]
en: Unapprove
sv_SE: Förkasta

en: Unapprove this reply
sv_SE: Förkasta detta svar

en: Unapprove this topic
sv_SE: Förkasta detta ämne

en: Uncheck this to manually assign all user access to your forums.
sv_SE: Avmarkera detta för att manuellt tilldela användares åtkomst till era forum.

en: Unfavorite
sv_SE: Avmarkera som favorit

en: Unspam
sv_SE: Avmarkera som skräpmeddelande

en: Unstick
sv_SE: Avklistra

[ctx: Unstick a topic]
en: Normal
sv_SE: Normalt

en: Unstick this topic
sv_SE: Avklistra ämnet

en: Unsubscribe
sv_SE: Avsluta prenumeration

en: Up next: step %s
sv_SE: Härnäst: steg %s

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update Forum
sv_SE: Uppdatera forum

en: Update Forums
sv_SE: Uppdatera forum

en: Update Profile
sv_SE: Uppdatera profil

en: Update Tag
sv_SE: Uppdatera etikett

en: Update User
sv_SE: Uppdatera användare

en: Upgrade BuddyPress Group Forum relationships
sv_SE: Uppgradera relationer från BuddPress gruppforum

en: Upgrade Forums
sv_SE: Uppgradera forum

en: Upgrade user forum subscriptions
sv_SE: Uppgradera användares forumprenumerationer

en: Upgrade user topic engagements
sv_SE: Uppgradera användares deltagande i ämnen

en: Upgrade user topic favorites
sv_SE: Uppgradera favoritmarkerade ämnen

en: Upgrade user topic subscriptions
sv_SE: Uppgradera användares ämnesprenumerationer

en: Upgrading BuddyPress group-forum relationships&hellip; %s
sv_SE: Uppgraderar relationer för BuddyPress gruppforum &hellip; %s

en: Upgrading user engagements&hellip; %s
sv_SE: Uppgraderar användares deltagande &hellip; %s

en: Upgrading user favorites&hellip; %s
sv_SE: Uppgraderar användarnas favoritmarkeringar &hellip; %s

en: Upgrading user forum subscriptions&hellip; %s
sv_SE: Uppgraderar användares forumprenumerationer &hellip; %s

en: Upgrading user topic subscriptions&hellip; %s
sv_SE: Uppgraderar användares prenumerationer på ämnen &hellip; %s

en: Uploaded to this forum
sv_SE: Uppladdat till detta forum

en: Uploaded to this reply
sv_SE: Uppladdat till detta svar

en: Uploaded to this topic
sv_SE: Uppladdad till detta ämne

en: Use %s if converting from BuddyPress Legacy
sv_SE: Använd %s om du konverterar från gammalt BuddyPress-format

en: Use %s to contain your group forums
sv_SE: Använd %s för att innehålla era gruppforum

en: Use %s to contain your group forums, or %s
sv_SE: Använd %s för att innehålla era gruppforum eller %s

en: Use Akismet
sv_SE: Använd Akismet

en: Use an existing topic in this forum:
sv_SE: Använd ett befintligt ämne i detta forum:

en: Use as forum image
sv_SE: Använd som forumbild

en: Use as reply image
sv_SE: Använd som bild i svar

en: Use as topic image
sv_SE: Använd som ämnesbild

en: Use default %s if same server, or IP or hostname
sv_SE: Använd standardsvaret %s om det är samma server, annars IP-adress eller värdnamn

en: Use default %s if unsure
sv_SE: Använd standardvärdet %s om du är osäker

en: Use this if an import failed, or you just want to remove the relationship data.
sv_SE: Använd detta om en import misslyckades eller om du helt enkelt vill ta bort relationsdata.

en: Use this to discourage users from spamming your forums.
sv_SE: Använd detta för att styra användare till att inte spamma i era forum.

en: User | Users
sv_SE[0]: Användare
sv_SE[1]: Användare

en: User Base
sv_SE: Användarbas

en: User Role
sv_SE: Användarroll

en: User base
sv_SE: Användarbas

en: User capabilities
sv_SE: Användarbehörigheter

[ctx: User role]
en: Blocked
sv_SE: Blockerad

[ctx: User role]
en: Participant
sv_SE: Deltagare

[ctx: User role]
en: Spectator
sv_SE: Åskådare

en: User to access the database
sv_SE: Användarnamn för åtkomst till databasen

en: User updated.
sv_SE: Användaren uppdaterad.

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Username or Email
sv_SE: Användarnamn eller e-post

en: Users
sv_SE: Användare

en: Users &amp; Moderation
sv_SE: Användare och moderering

en: View
sv_SE: Visa

en: View %s's profile
sv_SE: Visa profil för %s

en: View &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Visa ”%s”

en: View Forum
sv_SE: Visa forum

en: View Forums
sv_SE: Visa forum

en: View Replies
sv_SE: Visa svar

en: View Reply
sv_SE: Visa svar

en: View Topic
sv_SE: Visa ämne

en: View Topic Tag
sv_SE: Visa ämnesetikett

en: View Topics
sv_SE: Visa ämnen

en: View base
sv_SE: Visningsbas

en: View forum
sv_SE: Visa forum

en: View topic
sv_SE: Visa ämne

en: View: %s
sv_SE: Vy: %s

en: Viewing %1$s post | Viewing %1$s posts
sv_SE[0]: Visar %1$s inlägg
sv_SE[1]: Visar %1$s inlägg

en: Viewing %1$s reply | Viewing %1$s replies
sv_SE[0]: Visar %1$s svar
sv_SE[1]: Visar %1$s svar

en: Viewing %1$s reply thread | Viewing %1$s reply threads
sv_SE[0]: Visar %1$s svarstråd
sv_SE[1]: Visar %1$s svarstrådar

en: Viewing %1$s result | Viewing %1$s results
sv_SE[0]: Visar %1$s resultat
sv_SE[1]: Visar %1$s resultat

en: Viewing %1$s topic | Viewing %1$s topics
sv_SE[0]: Visar %1$s ämne
sv_SE[1]: Visar %1$s ämnen

en: Viewing %2$s post (of %4$s total) | Viewing %1$s posts - %2$s through %3$s (of %4$s total)
sv_SE[0]: Visar %2$s inlägg (av %4$s totalt)
sv_SE[1]: Visar %1$s inlägg - %2$s till %3$s (av %4$s totalt)

en: Viewing %2$s replies (of %4$s total) | Viewing %1$s replies - %2$s through %3$s (of %4$s total)
sv_SE[0]: Visar %2$s svar (av %4$s totalt)
sv_SE[1]: Visar %2$s svar - %2$s till %3$s (av %4$s totalt)

en: Viewing %2$s results (of %4$s total) | Viewing %1$s results - %2$s through %3$s (of %4$s total)
sv_SE[0]: Visar %2$s resultat (av totalt %4$s)
sv_SE[1]: Visar %1$s resultat – %2$s till %3$s (av totalt %4$s)

en: Viewing topic %2$s (of %4$s total) | Viewing %1$s topics - %2$s through %3$s (of %4$s total)
sv_SE[0]: Visar ämne %2$s (av totalt %4$s)
sv_SE[1]: Visar %1$s ämnen - %2$s till %3$s (av totalt %4$s)

en: Visibility:
sv_SE: Synlighet:

en: Visit %s's website
sv_SE: Besök webbplatsen för %s

en: Voices
sv_SE: Deltagare

en: Warning! Problem updating %1$s. Your server may not be able to connect to sites running on it. Error message: %2$s
sv_SE: Varning! Problem uppstod vid uppdatering av %1$s. Din server kanske inte kan ansluta till webbplatser som körs på samma server. Felmeddelande: %2$s

en: We use your email address to email you a secure password and verify your account.
sv_SE: Vi använder din e-postadress till att skicka dig ett säkert lösenord och bekräfta ditt konto.

en: We&#8217;re all abuzz about the hive of new importers, AEF, Drupal, FluxBB, Kunena Forums for Joomla, MyBB, Phorum, PHPFox, PHPWind, PunBB, SMF, Xenforo and XMB. Existing importers are now sweeter than honey with improved importing stickies, topic tags, forum categories and the sting is now gone if you need to remove imported users.
sv_SE: Vi sprudlar alla av lycka inför svärmen av nya importerare, AEF, Drupal, FluxBB, Kunena Forums for Joomla, MyBB, Phorum, PHPFox, PHPWind, PunBB, SMF, Xenforo and XMB. Alla existerande importerare går som smör i solsken med förbättringar för importering av klistrade inlägg, ämnesetiketter, forumkategorier och behöver du ta bort importerade användare så ska inte tidigare problem uppkomma.

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Website:
sv_SE: Webbplats:

en: Website: %s
sv_SE: Webbplats: %s

en: Welcome to bbPress
sv_SE: Välkommen till bbPress

en: Welcome to bbPress %s
sv_SE: Välkommen till bbPress %s

en: What&#8217;s New
sv_SE: Nyheter

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected forums at once. To remove a forum from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
sv_SE: När du använder massredigering kan du ändra metadata (kategorier, författare m.m.) för alla valda forum på en gång. För att ta bort ett forum ur grupperingen behöver du bara klicka på krysset intill forumets namn i det fält för massredigering som visas.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected replies at once. To remove a reply from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
sv_SE: När du använder massredigering så kan du ändra metadata (kategori, författare m.m.) för alla valda svar på en och samma gång. För att ta bort ett svar från grupperingen, klicka på krysset bredvid svarets namn i fältet för massredigering som kommer att visas.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected topics at once. To remove a topic from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
sv_SE: När du använder massredigering kan du ändra metadata (kategorier, författare m.m.) för alla valda ämnen på en gång. För att ta bort ett ämne ur grupperingen behöver du bara klicka på krysset intill ämnets namn i fältet för massredigering som kommer att visas.

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
sv_SE: När du delar ett ämne delas den i två delar med början vid det svar du just valde. Välj att antingen använda detta svar som en nytt ämne med en ny rubrik, eller slå samman dessa svar med något befintligt ämne.

en: Works best on intranets or paired with antispam measures like Akismet.
sv_SE: Fungerar bäst på intranät eller i kombination med spamskydd, såsom Akismet.

en: Yes. I want this group to have a forum.
sv_SE: Ja, jag vill att denna grupp ska ha ett forum.

en: You are already logged in.
sv_SE: Du är redan inloggad.

en: You are now logged out.
sv_SE: Du är nu utloggad.

en: You are using <span class="b">bbPress %s</span>.
sv_SE: Du använder <span class="b">bbPress %s</span>.

en: You can also edit or move multiple forums to the trash at once. Select the forums you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
sv_SE: Du kan också redigera eller flytta flera forum till papperskorgen på en och samma gång. Välj dom forum du vill agera på genom att bocka för dessa, välj sedan den åtgärd du vill ta från massåtgärdsmenyn och klicka på utför.

en: You can also edit, spam, or move multiple replies to the trash at once. Select the replies you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
sv_SE: Du kan också redigera eller flytta flera svar till papperskorgen på en och samma gång. Välj de svar du vill hantera genom att använda kryssrutorna, välj sedan den åtgärd du vill utföra i menyn ”Massåtgärder” och klicka på utför.

en: You can also edit, spam, or move multiple topics to the trash at once. Select the topics you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
sv_SE: Du kan också redigera eller flytta flera ämnen till papperskorgen på en gång. Välj de ämnen du vill hantera genom att använda kryssrutorna, välj sedan den åtgärd du vill utföra i menyn ”Massåtgärder” och klicka på Utför.

en: You can choose to lock a post after a certain number of minutes. "Locking post editing" will prevent the author from editing some amount of time after saving a post.
sv_SE: Du kan välja att låsa ett inlägg efter ett visst antal minuter. ”Inläggsredigering låst” kommer att hindra författaren från att redigera en viss tid efter att inlägget har sparats.

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
sv_SE: Du kan anpassa visningen av innehållet på denna sida på flera olika sätt:

en: You can either make this reply a new topic with a new title, or merge it into an existing topic.
sv_SE: Du kan antingen göra detta svar till ett nytt ämne med en ny titel, eller slå ihop det med något befintligt ämne.

en: You can filter the list of forums by forum status using the text links in the upper left to show All, Published, or Trashed forums. The default view is to show all forums.
sv_SE: Du kan filtrera listan av forum efter status med hjälp av textlänkarna i övre vänstra delen av sidan för att visa Alla, Publicerade eller Kastade forum. Som standard visas alla forum.

en: You can filter the list of replies by reply status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, Pending, Trashed, or Spam replies. The default view is to show all replies.
sv_SE: Du kan filtrera listan över svar efter status genom att använda textlänkarna uppe till vänster för att visa Alla, Publicerade, Utkast och Borttagna. Som standard visas alla svar.

en: You can filter the list of topics by topic status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, Pending, Trashed, Closed, or Spam  topics. The default view is to show all topics.
sv_SE: Du kan filtrera listan över ämnen efter ämnets status med hjälp av textlänkarna i övre vänstra hörnet för att visa Alla, Publicerade, Väntande, Utkast eller Kastade trådar. Som standard visas alla ämnen.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many forums to list per screen using the Screen Options tab.
sv_SE: Du kan dölja/visa kolumner utifrån dina behov och bestämma hur många forum att lista per sida under fliken Panelinställningar.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many replies to list per screen using the Screen Options tab.
sv_SE: Du kan dölja/visa kolumner baserat på dina behov och välja hur många svar som ska visas per sida under fliken Panelinställningar.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many topics to list per screen using the Screen Options tab.
sv_SE: Du kan dölja/visa kolumner utifrån dina behov och bestämma hur många ämnen som ska visas per sida i listningen under fliken Panelinställningar.

en: You can refine the list to show only forums from a specific month by using the dropdown menus above the forums list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the forum creator in the forums list.
sv_SE: Du kan begränsa listan till att visa enbart forum från en viss månad med hjälp av rullgardinsmenyerna ovanför forumlistan. Klicka på knappen Filtrera när du gjort dina val. Du kan också begränsa listan genom att klicka på en forumskapare i forumlistan.

en: You can refine the list to show only replies in a specific forum or from a specific month by using the dropdown menus above the replies list. Click the Filter button after making your selection.
sv_SE: Du kan begränsa listan till att visa enbart svar från ett visst forum eller en viss månad med hjälp av rullgardinsmenyerna ovanför forumlistan. Klicka på knappen Filtrera när du gjort dina val.

en: You can refine the list to show only topics in a specific forum or from a specific month by using the dropdown menus above the topics list. Click the Filter button after making your selection.
sv_SE: Du kan begränsa listan så att den endast visar ämnen från ett visst forum eller en viss månad med hjälp av rullgardinsmenyerna ovanför ämneslistan. Klicka på knappen Filtrera när du gjort ditt val.

en: You can update all the forums on your network through this page. It works by calling the update script of each site automatically. Hit the link below to update.
sv_SE: Du kan uppdatera alla forum i nätverket via den här sidan. Det fungerar genom att anropa uppdateringsskriptet för varje webbplats automatiskt. Klicka på länken nedan för att uppdatera.

en: You can update your forum through this page. Hit the link below to update.
sv_SE: Du kan uppdatera ditt forum via denna sida. Klicka på länken nedan för att uppdatera.

en: You can view replies in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
sv_SE: Du kan se svar i en enkel rubriklista eller tillsammans med utdrag. Välj vilken vy du föredrar genom att klicka på ikonerna till höger ovanför listan.

en: You can view topics in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
sv_SE: Du kan visa ämnen i en enkel rubriklista eller med utdrag. Välj vilken vy du föredrar genom att klicka på ikonerna till höger ovanför listan.

en: You cannot create new forums.
sv_SE: Du kan inte skapa nya forum.

en: You cannot create new topics.
sv_SE: Du kan inte skapa nya ämnen.

en: You cannot edit this reply.
sv_SE: Du kan inte redigera detta svar.

en: You cannot edit this topic.
sv_SE: Du kan inte redigera detta ämne.

en: You cannot reply to this topic.
sv_SE: Du kan inte svara på detta ämne.

en: You do not have permission to do that.
sv_SE: Du har inte behörighet att göra detta.

en: You do not have permission to do this.
sv_SE: Du har inte rättigheter att göra detta.

en: You do not have permission to edit this reply.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera detta svar.

en: You do not have permission to edit this topic.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera detta ämne.

en: You do not have permission to view this forum.
sv_SE: Du har inte behörighet att visa detta forum.

en: You have %1$d new replies to %2$s
sv_SE: Du har %1$d nya svar på %2$s

en: You have %1$d new reply to %2$s
sv_SE: Du har %1$d nytt svar till %2$s

en: You have %1$d new reply to %2$s from %3$s
sv_SE: Du har %1$d nytt svar på %2$s från %3$s

en: You have super admin privileges.
sv_SE: Du har superadministratörsbehörighet.

en: You may use these %s tags and attributes:
sv_SE: Du kan använda dessa %s-taggar och attribut:

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
sv_SE: Du kan använda följande <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>-taggar och attribut:

en: You must be logged in to create new forums.
sv_SE: Du behöver vara inloggad för att skapa nya forum.

en: You must be logged in to create new topics.
sv_SE: Du måste vara inloggad för att skapa nya ämnen.

en: You must be logged in to reply to this topic.
sv_SE: Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
sv_SE: Du måste klicka på knappen Spara ändringar längst ned på sidan för att de nya inställningarna ska börja gälla.

en: Your Favorites
sv_SE: Dina favoriter

en: Your Profile
sv_SE: Din profil

en: Your Replies
sv_SE: Dina svar

en: Your Subscriptions
sv_SE: Dina prenumerationer

en: Your Topics
sv_SE: Dina ämnen

en: Your account has the ability to post unrestricted HTML content.
sv_SE: Ditt konto har behörighet att publicera HTML-kod utan filtrering.

en: Your information:
sv_SE: Information om dig:

en: Your username must be unique, and cannot be changed later.
sv_SE: Ditt användarnamn måste vara unikt och kan inte ändras i efterhand.

en: Your users can manage all of their subscriptions in one convenient location.
sv_SE: Dina användare kan hantera alla sina prenumerationer på ett och samma ställe.

en: [%s] New Email Address
sv_SE: [%s] Ny e-postadress

en: bbPress Forums
sv_SE: bbPress-forum

en: bbPress Item Count
sv_SE: Antal objekt i bbPress

en: bbPress Replies
sv_SE: bbPress-svar

en: bbPress Topics
sv_SE: Ämnen i bbPress

en: bbPress User Activity
sv_SE: bbPress användaraktivitet

en: bbPress fully supports automatic translation updates.
sv_SE: bbPress har stöd för automatiska uppdateringar av översättningar.

en: bbPress is created by a worldwide swarm of busy, busy bees.
sv_SE: bbPress är skapat av en global svärm upptagna bin.

en: bbPress is forum software with a twist from the creators of WordPress.
sv_SE: bbPress är forumprogramvara med en egen stil, från skaparna av WordPress.

en: bbPress is fun to use, contains no artificial colors or preservatives, and is absolutely wonderful in every environment. Your community is going to love using it.
sv_SE: bbPress är roligt att använda, innehåller inga konstgjorda färger eller konserveringsmedel, och är helt underbart i alla sammanhang. Din gemenskap kommer att älska systemet.

en: bbPress keeps track of relationships between forums, topics, replies, topic-tags, favorites, subscriptions, and users. Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import or migration. Use the tools below to manually recalculate these relationships.
sv_SE: bbPress håller reda på relationen mellan forum, ämnen, svar, ämnesetiketter, favoritmarkeringar, prenumerationer och användare. Ibland hamnar dessa relationer i otakt, oftast i samband med import eller migrering. Använd verktygen nedan för att manuellt återskapa dessa relationer.

en: bbPress provides the following tools to help you manage your forums:
sv_SE: bbPress tillhandahåller följande verktyg som hjälper dig att hantera dina forum:

en: bbPress requires a manual database upgrade. %s or %s.
sv_SE: bbPress kräver en manuell databasuppgradering. %s eller %s.

en: bbPress roles: <a href="https://codex.bbpress.org/bbpress-user-roles-and-capabilities/" target="_blank">bbPress User Roles and Capabilities</a>
sv_SE: bbPress-roller: <a href="https://codex.bbpress.org/bbpress-user-roles-and-capabilities/" target="_blank">bbPress användarroller och behörigheter</a>

en: create a new one
sv_SE: skapa nytt

[ctx: date at time]
en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s kl. %2$s

en: entry maximum when querying for data to convert
sv_SE: maximalt antal poster i databasfråga för konvertering

[ctx: group admin edit screen]
en: Discussion Forum
sv_SE: Diskussionsforum

en: group-forums
sv_SE: grupp-forum

en: https://bbpress.org
sv_SE: http://bbpress.org

en: in forum
sv_SE: i forum

en: in group forum
sv_SE: i gruppforum

en: in reply to:
sv_SE: som svar på:

en: in: %1$s
sv_SE: i: %1$s

[ctx: noun]
en: Reply
sv_SE: Svar

en: per page
sv_SE: per sida

[ctx: post]
en: Closed
sv_SE: Stängt

[ctx: post]
en: Closed <span class="count">(%s)</span> | Closed <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Stängt <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Stängda <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Hidden
sv_SE: Dolt

[ctx: post]
en: Hidden <span class="count">(%s)</span> | Hidden <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Dolt <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Dolda <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Orphan
sv_SE: Saknar överordnat objekt

[ctx: post]
en: Orphan <span class="count">(%s)</span> | Orphans <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Föräldralöst <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Föräldralösa <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Spam
sv_SE: Skräpmeddelande

[ctx: post]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Skräppost <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Skräpposter <span class="count">(%s)</span>

en: right now
sv_SE: alldeles nyss

en: second delay between each query of rows above
sv_SE: sekunders fördröjning mellan varje databasfråga här ovan

en: sometime
sv_SE: någon gång

[ctx: verb]
en: Reply
sv_SE: Svara

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
sv_SE: %1$s om %2$s

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s %3$s
sv_SE: %1$s i %2$s %3$s

[ctx: widgets]
en: by %1$s
sv_SE: av %1$s

en: will serve all bbPress templates
sv_SE: kommer att användas för alla bbPress-mallar
